Dienas ziņas

Aizsnigušie ceļi – izaicinājums palīdzībai senioriem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Mākslu terapijas dienās meklē jaunas attīstības iespējas

Stress, informācijas pārpilnība un izdegšana – mākslu terapijas var palīdzēt labāk apzināties emocijas

Šonedēļ Latvijā notiek Mākslu terapijas dienas, kuru laikā Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā un Strenčos notiek atvērtās nodarbības, lai ar šo terapijas veidu iepazīstinātu plašāku sabiedrību un meklētu jaunas attīstības iespējas. Mākslu terapija ir veids, ar kura palīdzību speciālists var izprast pacienta emocijas un noskaidrot to cēloni.

Vizuālā māksla ir viens no četriem mākslu terapijas veidiem, kas tiek izmantoti, lai veicinātu cilvēku garīgo, emocionālo un fizisko labklājību.

"Vēsturiski tie pirmsākumi vizuāli plastiskās mākslas terapijai ir meklējami psihiatrijas lomā," norādīja sertificēta vizuāli plastiskās mākslas terapeite Astra Lejstrauta. 

"Psihiatrijā mēs principā varam palīdzēt jebkuram cilvēkam ar mākslas terapiju, izņēmums ir akūti psihiski stāvokļi vai hronisku slimību paasinājums."

Mākslu terapija Latvijā un arī slimnīcā "Ģintermuiža" tiekot izmantota jau pasen. Galvenokārt slimnīcas pacientiem un nedaudz arī ambulatorajā nodaļā. Lai meklētu plašāku pielietojumu, Mākslu terapijas dienās savas emocijas mākslas darbā izliek nevis slimnīcas pacienti, bet mediķi un citi interesenti.

Mākslas terapija
Mākslas terapija

"Man tas būtu vērtīgi, jo pie manis nāk pacienti, kuri apmeklē mākslu terapijas, un tas mani pietuvinātu viņu stāstam, lai es saprastu, ko viņš dara šeit un kā viņš patiesībā jūtās," atzina psiholoģe Laura Jaunskunga-Šlosberga.

"Patiesībā jebkuram cilvēkam mākslu terapija var dot lielu ieguldījumu viņa emocionālā un garīgā komforta uzturēšanā, jo būtībā stress, informācijas pārpilnība – visi šie faktori, ar ko mēs saskaramies ikdienā, liedz un traucē apzināties jūtas, emocijas," uzskata Narkoloģiskās ārstniecības vadītāja Lilita Caune.

Kā norāda speciālisti, mākslu terapija varētu palīdzēt arī cilvēkiem ar izdegšanas sindromu, un, iespējams, arī jauniešiem, kuri vairāk dzīvo interneta vidē.

"Rīgas Stradiņa universitātes studentes veido brīnišķīgu instrumentu, kas ir tieši virtuālajā vidē," stāstīja Lejstrauta. "Tā ir tieši emociju izpēte telefonā – tur, kur mums šobrīd dzīvo jaunā paaudze. Tas tiktu pārcelts uz to vidi, kur ir jaunieši, un es domāju, ka tas ir ļoti labs solis uz priekšu."

Slimnīcas "Ģintermuiža" vadītājs stāstīja, ka nākotnes vīzijā tas varētu būt pakalpojums, kas pieejams plašākam interesentu lokam. Lai to īstenotu, gan nepieciešami ne vien speciālisti un finansējums, bet arī pārmaiņas sabiedrībā.

"Latvijā diemžēl psihisko traucējumu stigmatizācija ir vēl diezgan izplatīta," skaidroja slimnīcas "Ģintermuiža" galvenais ārsts Artūrs Blekte. "Mēs šeit, "Ģintermuižā", diezgan aktīvi mēģinām šo stigmatizāciju mazināt – stāstām, kas ir psihiskie traucējumi, ko mēs darām, kādas ir iespējas un to, ka tas noteikti nav nekas tāds, par ko ir jākaunas."

Mākslu terapijas dienas notiks līdz 18. decembrim, un to laikā interesentiem ir iespēja pašiem izdzīvot mākslu terapiju darbnīcās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti