Stradiņa slimnīcas pacientus identificē ar aprocēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pacientu identifikācijas aproces šomēnes ieviestas Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā. Tagad ikvienam pacientam, dodoties uz Neatliekamās palīdzības centru vai ārstējoties slimnīcā, tiek uzlikta īpaša aproce, kas palīdz ārstiem un personālam identificēt pacientu un tādējādi sniegt tieši konkrētajam cilvēkam nepieciešamo aprūpi un medikamentus. Iepriekš britu zinātnieki izpētījuši, ka aptuveni katram desmitajam pacientam medicīnas kļūmju dēļ tiek iedotas nepareizās zāles vai medikamenti nepareizās devās.

Paula Stradiņa slimnīcas Neatliekamās palīdzības centrā vidēji diennaktī vēršas 160 līdz 170 pacienti, kuriem personāls izdrukā jaunās identifikācijas aproces baltā krāsā. Uz tām rakstīts pacienta vārds, uzvārds, dzimums un dzimšanas dati. Aproces otrā pusē ir svītru kods, kas nolasāms ar īpašām ierīcēm tāpat kā veikalos.

"Ļoti normāli, nekāda vaina! Izslēgs kaut kādas nevajadzīgas kļūdas," aproces novērtē pacienti Juris un Baiba. "Man nebija doma, ka tas ir kas jauns. Es domāju, ka tas jau sen ir. Es nezināju, esmu šeit pirmo reizi. Droši vien, ka tas ir pozitīvi."

Jaunās aproces praksē ieviestas novembra sākumā. Pagaidām atsevišķās nodaļās datus lasa elektroniski, bet dažās pie kopīgās elektroniskās sistēmas vēl jāstrādā. Pirmās problēmas jau apzinātas, proti, dators ne vienmēr identificē pareizu galotni cilvēka uzvārdam, tāpēc ievada sistēmā nepareizu dzimumu, kas dakteriem jāmaina manuāli.

Aproces ik dienu izsniedz klientu apkalpošanas speciāliste Sarmīte Grase Neatliekamās  palīdzības centrā. "Kad atnāk cilvēks, tiek reģistrēti visi viņa dati. Pēc tam pacients tiek atdots uzņemšanā vai uz nodaļu tālākā ārsta aprūpē.

Kādreiz cilvēkam ir ļoti slikti, viņš nevar pastāstīt daudz par sevi, tad mēs viņam uzliekam aproci kā identifikāciju, ka viņš nekur nevar pazust. Cilvēki pret to izturas ļoti saprotoši, reizēm ar humoru. Ja cilvēks ir gatavs uz humoru, mēs arī viņam solām, ka tikpat kā uz diskotēku viņu vedīsim," stāsta Sarmīte Grase.

Aproces ieviestas tieši pacientu drošības dēļ, lai, identificējot cilvēku, sniegtu tieši viņam paredzēto veselības aprūpi.

Daļa pacientu neesot spējīgi sniegt ziņas par sevi un piemēroto ārstēšanu. Vienota identifikācija palīdzēšot izvairīties no kļūmēm medicīnā, stāsta slimnīcas galvenā māsa Dace Kancāne.

"Apvienotajā Karalistē jau 2008.gadā sāka par šo jautājumu runāt, jo viss ir saistīts ar kļūdām medicīnā. Tur bija veikts pētījums un pierādīts, ka no 10 pacientiem vienam ir bijis kādreiz vai nu nepareizs medikaments saņemts, vai nu nepareiza medikamentu deva, kas norāda, ka šī ir problēma un ka tā ir ne tikai šeit, Baltijā, Latvijā, Igaunijā vai Lietuvā, ka tā ir globāla pasaules problēma un jautājums, pie kā strādāt," norāda Kancāne.

Neatliekamajā centrā izsniedz baltas aproces, bet, ja cilvēks turpina ārstēšanos slimnīcā, tad pienākas zaļa aproces. Jaunas aproces šomēnes izveidotas arī jaundzimušajiem, puisīšiem zilā krāsā, bet meitenītēm – rozā. Tāpat šogad šādas aproces ieviestas arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti