Rīta Panorāma

Piedzīvojumu stāsts zudusī Antarktīda

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Juri Cīruli

Telefonintervija ar Jāni Eglīti

Starptautiskajā pretvēža dienā atgādina par gadu, kas veltīts onkoloģiskajām saslimšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

4.februāris pasaulē tiek atzīmēts kā Starptautiskā pretvēža diena. Latvijā situācija nav iepriecinoša, jo 35 procenti saslimušo joprojām pie ārsta ierodas novēloti.

Veselības ministrija (VM) 2015.gadu pasludinājusi par pretvēža gadu. Situācija nav iepriecinoša, jo pēdējos 10 gados saslimstība ar onkoloģiskām kaitēm Latvijā pieaugusi par teju 40 procentiem.

Aptuveni 11 tūkstošiem Latvijas iedzīvotājiem katru gadu tiek reģistrēta saslimšana ar kādu no vēža slimībām, šobrīd valstī reģistrēti aptuveni 75 tūkstoši vēža slimnieku, raidījumam "Rīta Panorāma" pastāstīja Latvijas Onkologu asociācijas prezidents Jānis Eglītis.

Piecas visbiežāk sastopamās vēža formas ir ādas vēzis, krūts vēzis, taisnās zarnas vēzis, plaušu vēzis un prostatas vēzis, uzskaitīja onkologs Eglītis, norādot, ka pēdējos gados nemainīgi izplatītākais ir tieši ādas vēzis. Arī pārējās četras saslimšanas formas vairākus gadus atrodas šajā pieciniekā un piesaista speciālistu uzmanību.

Vēzis nav sinonīms vārdam 'nāve', uzsvēra onkologs Eglītis. Šīs slimības ir ārstējamas, daudzi izveseļojas vai nodzīvo vismaz 10 gadus pēc slimības konstatēšanas, tomēr 35 procenti pie ārsta vēršas novēloti.

Lai gan VM pagaidām tikai plāno, kādas aktivitātes tiks rīkotas gada laikā, ārsti ir vienisprātis, ka ļaundabīgo audzēju problēmai Latvijā ir nepieciešams pievērst lielāku uzmanību. Lai maksimāli ātri atklātu bīstamo saslimšanu, biežāk jāveic profilaktiskas pārbaudes un jāizmanto valsts piedāvātas iespējas bezmaksas pārbaudēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti