Dienas ziņas

Vētrā cietusi Ventspils Slimnīca

Dienas ziņas

Jēkaba Ozoliņa jubileja izskanēs koncertā

Informatīva kampaņa Pasaules AIDS dienā

Starptautiskajā AIDS dienā vērš uzmanību uz agrīnu slimības diagnostiku

Pasaules veselības organizācija 1.decembri noteikusi par Pasaules AIDS dienu. Arī Latvijā ar šo slimību ik gadu inficējas vairāk nekā 300 jaunu cilvēku. Kampaņā “HIV nešķiro – tas attiecas arī uz tevi” mēģināts rast risinājumus sabiedrības attieksmes maiņai pret šo slimību un uzsvērt agrīnas diagnostikas nozīmību.

Pasaulē ar HIV diagnozi dzīvo vairāk nekā 35 miljoni cilvēku, Latvijā šis skaitlis tuvojas sešiem tūkstošiem. Taču mediķi ir pārliecināti, ka saslimušo ir divreiz vairāk, tikai cilvēki nepārbaudās, un pat nezina, ka viņiem ir šī slimība. 

Apvienības “HIV.lv” priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis nebaidās atklāt sabiedrībai patiesību par savu slimību, ar kuru, ārstējoties, sadzīvo 17 gadus. Taču viņš uzsver, ka labāk no saslimšanas izvairīties:

"Vislielākais sapnis man ir, ka katri divi cilvēki, kas Latvijā uzsāk partnerattiecības, aiziet un uztaisa testu. Tas prasa vienu asins pilīti un pusstundu laika."

Maldīgs esot pieņēmums, ka tagad HIV ārstēšanai ir zāles, atliks tikai tās iedzert un dzīvot tālāk. "HIV infekcija joprojām ir nāvējoša. Labāk to nedabūt, un lai nedabūtu, jādara tik maz," piebilst apvienības “HIV.lv” priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis.

Neraugoties uz jaunu medikamentu ienākšanu farmācijas tirgū, pasaulē ik gadu no AIDS mirst ap diviem miljoniem cilvēku. Mirst arī Latvijā.

"Ir būtiski vecākiem, izglītības iestādēm par šiem jautājumiem runāt jau no pusaudžu vecuma, iemācīt, kā sevi pasargāt – droši dzimumsakari, prezervatīvu lietošana, kā arī pārzināt infekcijas. Par to jārunā gan skolās, gan vecākiem ar bērniem," LTV pavēstīja SPKC veselības veicināšanas koordinatore Līva Grāmatiņa.

Pasaules veselības organizācija ir izstrādājusi ieteikumu – "90, 90, 90", kura mērķis, lai 90% no inficētajiem par to zinātu, lai 90% no viņiem tiktu ārstēti un 90% arī izārstēti. Tas ir ceļš, kā apturēt HIV pandēmiju.

Starptautiskajā AIDS dienā 1.decembrī tiek ziņots, ka HIV testēšanas nedēļā, kas notika 25 Latvijas vietās, anonīmu bezmaksas HIV eksprestestu veikuši 702 cilvēki. Speciālisti norāda, ka tas ir par aptuveni 100 personām vairāk nekā pērn. Šogad testos astoņos gadījumos konstatēta HIV pozitīva diagnoze.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt