Stārķu dzīvi Bukaišos tiešraidē vērojuši ap 28 000 interesentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Šajā nedēļā no baltā stārķa ligzdas Bukaišos, Tērvetes novadā, kuru kopš 21.maija varēja vērot videotiešraidē AS „Latvenergo” mājaslapā, izlidojuši trīs jaunie stārķi. No 16.augusta videokameras tiešraide tiek pārtraukta un videofragmentus ar interesantākajiem iedzīvotāju vērojumiem no putnu dzīves var redzēt Latvenergo youtube kontā, informēja Ilvija Līvmane, AS “Latvenergo” Komunikācijas projektu vadītāja.

„Latvenergo” un Latvijas Ornitoloģijas biedrības baltā stārķa aizsardzības programmas ietvaros, no 21.maija uz elektrolīniju balsta Bukaišos, Tērvetes novadā bija izvietota videokamera putnu dzīves un ikdienas vērošanai internetā.

Pirmajās nedēļās zinātkāro interesentu loks sasniedza 5000 vērotājus, kuri arī cītīgi vēroja putnu dzīvi, ziņojot par stārķēnu izšķilšanos, viena putnēna izmešanu no ligzdas, ēdienreizēm un pirmajiem lidošanas mēģinājumiem.

Kopumā trīs mēnešos tiešraidē webkamera apmeklēta 35 tūkstoš reižu un to vērojuši ap 28 tūkstoši interesentu. No kopējā iefilmētā materiāla, pēc vērotāju iesūtītajām ziņām, ir izveidoti nelieli videomateriāli, kuros var redzēt mirkļus no stārķu dzīves, un tie pieejami „Latvenergo” youtube kontā.

Baltā stārķa ligzda Bukaišos „Ķeru” mājās uz elektrolīnijas balsta atrodas piecus gadus, un ligzdošana ik gadu ir bijusi sekmīga, jo tajā ir bijuši divi, trīs un pat četri stārķēni, tā putnu ligzdu raksturo Skaidrīte Urbāne, Bukaišu pamatskolas bioloģijas skolotāja un ilggadēja stārķu vērotāja.

„Stārķa ģimenes vērošana aizrāva daudzus cilvēkus un vienlaikus arī sniedza izzinošus jaunumus par putnu dzīves paradumiem. Zinot, ka ligzda uzbūvēta uz elektrolīnijas balsta, varējām arī pārliecināties, kā stārķi visas vasaras garumā papildināja ligzdu ar dabas materiāliem, pieaudzējot tās svaru. Tādējādi ir gūts apstiprinājums, ka ar laiku stārķa mājvietas lielums var sākt traucēt kvalitatīvai elektroenerģijas piegādei,” stāsta „Latvenergo” Vides un darba aizsardzības funkcijas direktore Irēna Upzare.

Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta vadošā pētniece Dr.biol. Māra Janaus pauž gandarījumu, ka sekot balto stārķu intīmajām ģimenes dzīves norisēm Latvijā tik ilgstoši un tik lielam vērotāju pulkam bija iespējams pirmo reizi. „Nešaubos, ka vērotāji atklāja daudz jauna, tai skaitā arī profesionālie putnu pētnieki saskatīja ne mazumu saistošu faktu, piemēram, par veco un jauno putnu savstarpējām attiecībām. Stārķiem, tāpat kā citām augsti attīstītām būtnēm, ir dažādi raksturi un temperamenti, un nav divu vienādu pāru, kas šāda veida novērojumus padara jo interesantākus,” rezumē pētniece.

Arī Bukaišu pamatskolas skolēni ir bijuši cītīgi stārķu ģimenes vērotāji videotiešraidē un pirmajās dienās organizētajā aptaujā rakstīja: pārsteidz, ka perēšanā piedalās abi stārķi, viens otru nomainot; putnu ģimene, gatavojoties sagaidīt jaunos putnēnus, paaugstināja ligzdas malas, lai tie neizkrīt, un ka mazie putnēni neizšķiļas visi reizē.

Aprīlī „Latvenergo” sadarbībā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību Bukaišu pamatskolā organizēja mācības skolēniem un darbiniekiem, iesaistot viņus 2013. gada baltā stārķa monitoringa pastāvīgā uzskaitē. Pēc stārķu aizlidošanas notiks datu nodošana un apkopšana, plānots, ka 2013. gada baltā stārķa monitoringa un uzskaites rezultātu apkopojums būs pieejams novembrī.

Uz AS „Sadales tīkls” elektroietaisēm ligzdo baltie stārķi 66% īpatsvarā no visas populācijas Latvijā. Tādēļ „Latvenergo” koncerna pienākums ir saudzēt ikvienu putnu, kā arī vienlaikus būt labi informētiem par balto stārķu uzvedību ligzdošanas laikā, lai putnu mājvietu atrašanās uz balstiem netraucētu uzņēmuma galveno uzdevumu – kvalitatīvu elektroenerģijas piegādi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti