Seksuālā orientācija. Skaidro Nils Konstantinovs

Bērns, pusaudzis, redze un ekrāni. Stāsta Edgars Novikovs

Jauniešu seksuālā izglītība. Atbild Rita Kubuliņa

Speciāliste: Ja mājās vai skolā jaunieši nesaņem seksuālo izglītību, informāciju meklē internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ja bērni un jaunieši seksuālo izglītību nesaņem mājās vai skolā, attiecīgo informāciju viņi meklē internetā, Latvijas Radio 5 raidījumā "Vesels Pieci" skaidroja sabiedrības veselības speciāliste un organizācijas "Papardes zieds" pārstāve Rita Kubliņa. 

Pieaugušajiem mēdz būt bažas, ka sarunas ar bērniem par seksuālo izglītību var veicināt agrāku dzimumdzīves uzsākšanu, taču pētījumi pasaulē liecina par pretējo – jaunieši, kuri saņem kvalitatīvu seksuālo izglītību, dzimumdzīvi uzsāk vēlāk, norādīja Kubuliņa.

Jauniešu reproduktīvā veselība

 

Latvijā pietrūkst pētījumu par bērnu un jauniešu seksuālo izglītību, taču, ja spriež pēc seksuāli transmisīvo slimību izplatības, tās līmenis nav augsts, sacīja Kubuliņa.

Piemēram, hlamīdijas visbiežāk izplatās tieši jauniešu vidū – 2018. gadā to visvairāk bija vecuma grupā no 18–29 gadiem, norādīja Kubuliņa. Tāpat visizplatītākais inficēšanās ceļš ar HIV ir heteroseksuāli kontakti bez izsargāšanās.

Savukārt grūtniecības pārtraukšana pusaudžu vidū, lai arī joprojām izplatīta, tomēr kļūst retāka. Kubuliņa uzsvēra, ka to būtu iespējams samazināt ar labāku seksuālo izglītību.

Tāpat organizācijās “Papardes zieds” pētījumi liecina, ka vecāku ieskatā viņi par seksuālas izglītības jautājumiem ar savām atvasēm runā pietiekami, taču bērni saka, ka vecāki par to nerunā.

Dažreiz 6. klases meitenes joprojām vaicā, kā pateikt mammai, ka sākušās mēnešreizes, pieredzē dalījās “Papardes zieda” pārstāve.

Speciāliste aicināja vecākus droši runāt ar saviem bērniem par seksuālo izglītību, norādot, ka citādi viņi informāciju atradīs internetā, kur bērniem un jauniešiem ir pieejams daudz nepiemērotu materiālu.

"Komunicējot ar jauniešiem, saprotam, ka daudzi skatās pornogrāfiju, kas ir absolūti nepiemērota informācija," stāstīja Kubuliņa.  

Uzticami seksuālās izglītības avoti

“Daļai jauniešu ir maldīgi priekštati par to, ko tas īsti nozīmē. Viņiem priekštats rodas no medijiem, filmām, seriāliem, mūzikas klipiem un sociālajiem tīkliem, ka tas ir kaut kas jauks un skaists... Neiedomājoties, ka tas process ir daudz savādāks, un nesaliekot kopā vienādojumu, ka ir kaut kādas sekas tam, ko darām," norādīja Kubuliņa.   

Meklējot informāciju par reproduktīvo veselību, nepieciešama kritiskā domāšana, kas ļaus atrast uzticamus avotus, uzsvēra speciāliste. Noteikti nevajadzētu meklēt informāciju dažādos interneta forumos. Savukārt, ja jauniešiem ir bažas par seksuālo veselību, noteikti nepieciešams apmeklēt attiecīgus speciālistus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti