4. studija

Kāpēc - jo tālāk no galvaspilsētas, jo suņiem klājas grūtāk?

4. studija

Kādas izmaiņas sola Rīgas sabiedriskā transporta biļešu reforma?

Cik nevainīgas patiesībā ir visparastākās "nokasāmās" loterijas biļetes?

Speciāliste brīdina par atkarības risku un aicina nedāvināt pusaudžiem loterijas biļetes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ir cilvēki, kuriem patīk loterijas biļetes ne tikai pirkt, bet arī tās dāvināt. Bet ko tad, ja loterijas biļete tiek uzdāvināta nepilngadīgam jaunietim un atklājas, ka tajā ir laimests, skaidroja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija". Kaut arī likuma, kas nepilngadīgajiem aizliegtu iegādāties loterijas biļetes, nav, to, lai jaunieši neiekristu atkarībās, cenšas īstenot loterijas biļešu tirgotāji.

17 gadus vecais Markuss svinībās, kur atrakcijās varēja iegūt dažādas balvas, saņēma loterijas biļeti. To nokasot, atklājās, ka laimēti pieci eiro.

"Pirms tos saņemt, puika izlasīja noteikumus uz šīs pašas biļetes, bet lielveikalā kasieris naudu neizsniedza, jo puika neesot pilngadīgs," skaidroja Markusa mamma. "Es kā mamma esmu priecīga, ka šīs spēles ir aizliegtas, bet puikam taisnība – tur nav rakstīts, ka ir aizliegts, tur rakstīts – nav ieteicams. Kā tad īsti ir?" interesējās dēla mamma.  

Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas priekšniece Signe Birne apstiprināja, ka Azartspēļu izložu likumā izložu spēlēšanai nav noteikts vecuma ierobežojums, kā tas ir azartspēlēm.

"Bet mēs zinām, un tas ir arī veselības speciālistu ieteikums – ne tikai azartspēles, bet arī izlozes un to pārmērīga spēlēšana var izraisīt dažādas atkarību problēmas," uzsvēra Birne.  

Tātad likuma, kas liegtu nepilngadīgajiem nopirkt loterijas biļetes, nav, tomēr "Latvijas Loto" cenšas, lai nepilngadīgie jaunieši neiekristu azartā, pērkot loterijas biļetes.

""Latvijas Loto" jau ilgus gadus strādā saskaņā ar Eiropas loteriju asociācijas Atbildīgas spēles standartu un Pasaules loteriju asociācijas Atbildīgas spēles ietvaru prasībām. Un atbilstoši tām esam definējuši ievainojamās grupas, kurām aizraušanās ar loterijas spēlēšanu nav vēlama. Tai skaitā ir arī nepilngadīgie.

Attiecīgi uz visām loterijas biļetēm mēs esam izvietojuši brīdinājuma zīmes – "Neiesakām līdz 18".

Tāpat notiek regulārs darbs ar tirdzniecības personālu," skaidroja Valsts AS "Latvijas Loto" mārketinga daļas vadītāja Aiga Roziņa.    

Lai arī visur ir izliktas brīdinājuma zīmes, ne vienmēr tirgotāji pret ieteikumiem izturas atbildīgi. To apliecināja arī raidījuma "4. studija" eksperimentā iesaistītās nepilngadīgās jaunietes Natālija un Sintija, kuras vairākās tirdzniecības vietās lielveikalos centās nopirkt loterijas biļetes. No četrām tirdzniecības vietām tikai vienā meitenēm tika atteikts.

It kā jau šķiet nevainīgi, kas tad tur – nopirkt loterijas biļeti, tomēr arī tas var raisīt atkarību, kas var novest īstā spēļu ellē. Par to liecina statistika. Mūsu valstī eksistē pašatteikšanās reģistrs, kurā var pieteikties cilvēki, saprotot, ka paši saviem spēkiem no azarta spēļu zālēm ārā netiks. Piesakoties šie cilvēki tajās vairs netiek ielaisti.

"Kopumā šajā reģistrā ir brīvprātīgi bijuši pieteikušies vairāk nekā 37 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Šeit mēs varam aplūkot statistikas datus, un redzam, ka šajā reģistrā vairāk nekā 26% ir jaunieši vecumā no 18 līdz 26 gadiem. Tas nozīmē, ka viņi šajā vecumā jau jūt sevī apdraudējumu. Tas ir aicinājums jauniešiem padomāt, pirms piedalīties spēlēs, lai tas nekļūst par paradumu," norādīja Birne.   

"Latvijas Loto" uzsvēra, ka pārdevējs, kurš nav izmaksājis laimestu 17 gadus vecam jaunietim, rīkojies pareizi, un aicināja pieaugušos būt atbildīgiem un nedāvināt bērniem un nepilngadīgiem jauniešiem loterijas biļetes.

Savukārt Izložu un Azartspēļu uzraudzības inspekcijā informēja, ka top arī likums, kas, līdzīgi kā ar alkohola un cigarešu iegādi, ierobežos nepilngadīgos iegādāties arī it kā nevainīgu loterijas biļeti, kas var ievest lielākā kārdinājumā, neapzinoties sekas.

"Tiek gatavoti grozījumi Azartspēļu izložu likumā. Viens no tiem – skaidrā tekstā tiks iekļauts, ka arī uz izložu spēlēšanu attiecas 18 gadu vecuma ierobežojums. Tajā skaitā uz azartspēlēm pat vecuma ierobežojums tiks pacelts uz 21 gada vecumu," pastāstīja Birne.

Bet pagaidām pieaugušie tiek aicināti izturēties ar atbildību pret jauniešiem un bērniem un ņemt vērā, ka loterijas biļete nebūt nav labākā dāvana, jo nākotnē var izvērsties par atkarību ar postošām sekām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti