Šogad zaļās vārnas atgriežas neraksturīgi agri; neparastākais novērojums Seces pagastā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Neraksturīgi agri pavasarī un neparastā, ligzdošanas rajonam attālā vietā, Jaunjelgavas novada Seces pagastā, uz elektrības vadiem šās nedēļas otrajā pusē novērota Latvijā retā zaļā vārna, pastāstīja Latvijas Ornitoloģijas biedrības programmas "Zaļā vārna" vadītājs Edmunds Račinskis, kurš putnu novēroja.

Šajā pavasarī zaļās vārnas atgriežas neparasti agri.

"Zaļās vārnas tagad jau atgriežas no ziemošanas vietām Dienvidaustrumāfrikā un sāk ierasties ligzdošanas vietās. Citus gadus atgriežas starp 5.maiju un 10.maiju, ir bijuši pat vēlāki gadi, piemēram, 2011.gadā 19.maijā," stāstīja Račinskis.

Tiesa, kavējoties pavasarim, pat vairākas Eiropā ziemojošas putnu sugas Latvijā atgriezušās vēlāk, taču ar zaļo vārnu ir pretēji. Kādēļ tā, Račinskim grūti skaidrot.

Pirmie divi zaļo vārnu novērojumi šajā pavasarī bija 2.maijā Garkalnes mežos un pie Silakroga. 3.maijā Seces pusē novērotā zaļā vārna bija pirmais novērojums ārpus Latvijā zināmajām šās sugas ligzdošanas vietām Pierīgā, Garkalnes mežos, Silakrogā un Ādažu poligonā.

"Tas ir diezgan agrs, interesants novērojums. Braucot gar Daugavas kreiso krastu Jēkabpils virzienā, pamanīju zaļo vārnu sēžam uz elektrības vadiem ceļmalā. Ar teleskopu varēja labi redzēt krāsu un metāla gredzenus un noteikt putna identitāti. Zaļā vārna bija gredzenota 2008.gadā Garkalnē," stāsta Račinskis.

Šī pati zaļā vārna 2010. un 2012.gadā ligzdojusi Silakrogā. Turklāt interesanti tas, ka Račinskis bija saņēmis ziņas, ka šis putns pērn 12.augustā redzēts Lietuvā pie Kauņas migrācijas ceļā uz ziemošanas vietu Āfrikā. Zaļā vārna toreiz kopā ar vienu no mazuļiem - jauno putnu - sēdēja uz elektrības vadiem.

Zaļo vārnu pētnieks gan uzskata, ka visticamāk 3.maijā redzētā zaļā vārna nav iecerējusi ligzdot Secē, bet gan ir ceļā uz ligzdošanas vietu Pierīgā. Zaļās vārnas parasti atgriežas savās ligzdošanas vietās, Račinskis paskaidroja.

Uz jautājumu, vai agri atlidojušajām zaļajām vārnām Latvijā barība jau pieejama, Račinskis atbildēja, ka visticamāk jā - tā kā ir pietiekami silts un saulains, kukaiņi lido, arī vaboles izlīdušas ārā.

Tiesa, interesanti ir tas, ka Secē redzētā zaļā vārna, nolaidusies uz lauka, noķēra zaļajām vārnām neraksturīgu barību - lielu slieku - un notiesāja.

"Acīmredzami putns bija izsalcis. Grūti iedomāties, kā zaļā vārna varēja pamanīt, ka zemē sakustas slieka. Tā putnam ir laba un vērtīga barība, taču neraksturīga zaļajai vārnai," paskaidroja Račinskis.

Pēdējie gadi zaļajām vārnām Latvijā bijuši labvēlīgi, skaits ir audzis līdz 25 Latvijā ligzdojošiem pāriem. Vēl pirms gadiem septiņiem pāru skaits bija aptuveni par desmit mazāks.

Račinskis stāstīja, ka zināmo ligzdu skaits 23 vai 24, tās visas ir Pierīgā - Ādažu poligonā, Garkalnes mežā vai Silakrogā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti