4. studija

Drošība skolās

4. studija

Suns krogā

Radiotraucējumi

Šogad fiksēti 50 mobilo sakaru signālu slāpējoši avoti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lietojot Eiropas Savienības tirgum nepiemērotus radiotelefonus vai rācijas, tai skaitā bērnu rācijas, var traucēt mobilo sakaru signāla uztveršanai. Tāpēc ikdienā pa Latviju braukā četri speciāli aprīkoti mikroautobusiņi, kas meklē mobilo sakaru signālu slāpējošos avotus. Šogad fiksēti jau 50 šādi gadījumi, kad tikušas lietotas ierīces bez Eiropas Savienības marķējuma "CE". Visbiežāk tas notiek cilvēku nezināšanas dēļ.

"Šobrīd kopā ar puišiem no Valsts elektroniskajiem sakariem dodos pie Latvijas iedzīvotājiem, kuri apzināti vai neapzināti traucē mobilo sakaru operatoru darbam," trillera cienīgā sižetā iejuties Latvijas Televīzijas žurnālists Uldis Birziņš, jo iekļuvis mikroautobusā, kurš braukā pa ielām un ir aprīkots ar jaudīgām antenām, lai skanētu apkārtējos namus.

Ja paver transportlīdzekļa durvis, tajā var ieraudzīt divus aizdomīga paskata puišus ar dažādām mērierīcēm. Šie vīri kādā dienā var klauvēt pie durvīm, ja tiek lietotas Eiropas Savienībā nesertificētas elektroierīces.

Ikdienā Latvijas ceļos izbrauc četri speciāli aprīkoti transportlīdzekļi, ar kuru palīdzību ir viegli atrast cilvēkus, kuri regulāri traucē vai pat bloķē mobilo telefonu sakarus. Iemesls tam ir Eiropas Savienības tirgum nepiemērotu radiotelefonu vai rāciju, tai skaitā bērnu rāciju, iegāde. Šīs iekārtas darbojas tajā pašā frekvencē, kādā Latvijas mobilo telefonu sakari, tāpēc pie mums tādas lietot nedrīkst. Latvijas Televīzijas raidījums "4.studija" kopā ar speciālistiem Daini Zariņu un Uldi Akmeni ir ieradies kāda Rīgas nama pagalmā.

"Sākot darbu, mēs uzstādām uz mērlaboratorijas antenu, pieslēdzam pie aparatūras un šajā sektorā pārvietojoties starp mājām iekšpagalmos, nosakām un arodam visspēcīgāko signāla līmeni to vietu," stāsta Radiokontroles daļas galvenais speciālists Uldis Akmens.

Un tad pie darba ķeras Dainis Zariņš, kurš ar pārnēsājamu iekārtu dodas meklēt vainīgo.

"Pavēršot pret māju mēs varam noteikt gan stāvu, gan arī vietu, kur signāla izstarojuma līmenis ir maksimālais un attiecīgi, ejot tuvāk, mēs varam skatīties, kur signāla līmenis aug un tad arī noteikt dzīvokli, kur traucējošais telefons tiek izmantots," pastāstīja Radiokomunikāciju inženieris Dainis Zariņš.

Abi puiši dodas iekšā mājā un atrod dzīvokli, no kura tiek izplatīs mobilo sakaru slāpējošs signāls. Diemžēl filmēšanas grupa netiek ielaista dzīvoklī, bet, lūk, ko stāsta eksperti.

"Traucējumus rada bezvadu telefons "Dec 610" standartā strādājoša iekārta, kura izmantošana Latvijas teritorijā nav atļauta. Iekārta tika izņemta un iekārtas īpašniekam tika paskaidrota gan traucējumu būtība, gan izskaidrotas visas iespējamās sankcijas," par konkrēto gadījumu pastāstīja Radiokontroles daļas galvenais speciālists Uldis Akmens. 

Šajā gadījumā cilvēks ir sapratis savu vainu un labprātīgi iekārtu atdevis. Ja cilvēks izrādītu pretestību, atteiktos iekārtu izslēgts, viņam telefons tiktu konfiscēts un vēl uzlikts naudas sods.

"Ir gadījumi, kad sastopamies ar nelicenzētu leksiku," atzīst eksperti.

Šogad konstatēti 50 gadījumi, kad cilvēki lietojuši Eiropas Savienības standartiem nepiemērotu tālruņus. Tas nozīmē, ka, pērkot šādas ierīces ārzemju interneta veikalos, jāpievērš uzmanība, lai tās būtu marķētas ar burtiem "CE". Ja to nav, tad var sākt gaidīt viesus. Marķējumu parasti var atrast zem ierīces baterijas. Ja nav vēlmes, lai šie puiši ierodas negaidītā vizītē, pērkot dažādas radioierīces, jāpievērš uzmanību marķējumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti