Sadaļas Sadaļas

Šogad bezmaksas ērču encefalīta vakcīnas saņems bērni 23 novados

Katru gadu Slimību profilakses un kontroles centrs publicē ērču encefalīta endēmisko teritoriju karti. Tā ir karte, kurā norādīti novadi, kuros pēdējo piecu gadu laikā novērota vislielākā saslimstība ar ērču encefalītu rēķinot uz simts tūkstošiem iedzīvotāju. Šogad šajā kartē iekļauti 23 novadi, galvenokārt Kurzemē. No saraksta svītroti deviņi novadi, bet tikai viens nācis klāt.

Šogad bezmaksas ērču encefalīta vakcīnas saņems bērni 23 novadosKristaps Feldmanis

No 2014. līdz 2018. gadam visvairāk ērču encefalīta saslimšanas gadījumu, rēķinot uz simts tūkstošiem iedzīvotāju, bijis Pāvilostas novadā – teju 113 epizodes. Otrajā vietā ar 101 gadījumu ir Alsungas novads, 81 saslimšanas gadījums bijis Dundagas novadā, teju 72 - Kuldīgas un gandrīz 61 Skrundas novadā. Šie TOP 5 endēmiskie novadi atrodas Kurzemē. Šajā reģionā atrodas lielākā daļa no 23 novadiem, kurus ērču encefalīta endēmisko teritoriju kartē šogad iekļāvis Slimību profilakses un kontroles centrs.

''Teritorijas tika noteiktas, veicot epidemioloģiskās uzraudzības datu analīzi par saslimstību ar ērču encefalītu piecu gadu periodā – no 2014. līdz 2018. gadam.

Saslimstība ik gadu mainās, tādēļ arī endēmiskās teritorijas mainās.

Bet ir teritorijas, kur katru gadu saslimstība ir augsta un piecu gadu laikā nav mainījusies. Piemēram, Pāvilostas un Alsungas novados,'' stāsta epidemioloģe Viktorija Čerņiševa.

Vakcinēti tiek bērni no viena gada vecuma līdz pat pilngadības sasniegšanai. Saraksts šogad ir mainījies. Tam klāt nācis Līgatnes novads. No saraksta šajā gadā svītroti Rūjienas, Baldones, Vecumnieku, Lubānas, Iecavas, Salacgrīvas, Priekuļu, Krimuldas un Amatas novadi. Tomēr arī šajos novados iespējams pabeigt vakcinācijas kursu, saka Čerņiševa:

''Novados, kas bija iekļauti 2018. gadā endēmiskajās teritorijās, bet 2019. gadā sakarā ar saslimstības samazināšanos vairs nav iekļauti, ir paredzēta valsts apmaksātās vakcinācijas pabeigšana tiem bērniem, kuriem tā bija uzsākta iepriekšējos gados.''

Viktorija Čerņiševa skaidro, ka ērču sezona sākas, kad temperatūra sasniedz plus 5 grādus. Viņa paredz, ka

ērces kļūs aktīvas jau nākamajā nedēļā, tādēļ ir svarīgi vakcinēties iespējami laicīgi.

Epidemioloģe arī uzsver – ja bērns ir reģistrēts endēmiskajā teritorijā, bet viņa ģimenes ārsta prakse neatrodas šajā teritorijā, vakcinācija jāveic pie cita ģimenes ārsta - pie tāda, kura prakse atrodas kādā no šīm teritorijām. Tomēr, ja bērns dzīvo kādā no endēmiskajām teritorijām, bet oficiālais dzīvesvietas pieraksts ir ārpus tās, tad bezmaksas vakcinācija gan nebūs pieejama.

Bezmakas vakcināciju atbalsta arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijā. Tās pārstāvis, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs norāda, ka tomēr būtu jātiecas uz to, lai valsts apmaksātu ikviena bērna vakcinēšanu pret šo slimību:

''Mēs kā ģimenes ārsti šo programmu atbalstām, jo, lai realizētu vakcināciju, visu šo procesu, to tiešām dara tā ģimenes ārsta prakse, kas atrodas šajā zonā, kur ir vislielākā saslimstība ar ērču encefalītu. Mēs būtu ļoti priecīgi, ja valsts varētu nodrošināt vakcināciju ikvienam bērnam, bet, ņemot vērā finansiālos aspektus, ierobežotos līdzekļus, jau ilggadēji valsts piedāvā šo profilaksi tikai tām zonām, kurās ir vislielākā saslimstība.''

Kopumā 23 endēmiskajos novados pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem dzīvo vairāk nekā 27 ar pusi tūkstoši bērnu.

Pēc bērnu skaita apjomīgākais novads, kas iekļauts endēmisko teritoriju kartē, ir – Talsu novads. Tajā ir teju pieci ar pusi tūkstoši bērnu. Daudz bērnu arī Kuldīgas un Ventspils novados.

''Bērniņi izmanto, ļoti labi izmanto vakcinācijas iespējas. Ģimenes ārsti mums arī dod plānus un pasūta vakcīnas. Izskatās, ka labi vakcinē un izmanto šo iespēju,'' saka Černiševa, gandarīta par to, ka iespēju iegūt vakcīnu pret ērču encefalītu izmanto liela daļa no endēmiskajās zonās esošajiem bērniem.

Arī ģimenes ārsts Ainis Dzalbs norāda, ka asociācijas ārsti novērojuši - teritorijās, kurās pieejamas bezmaksas vakcīnas, atsaucība ir krietni lielāka:

''Aptveres ir neapšaubāmi lielākas, jo, kā mēs zinām, vakcinācija pret ērču encefalītu ir salīdzinoši dārgs pakalpojums, un tajās zonās, kur šis ir pieejams kā valsts apmaksāts  pakalpojums, ir ļoti laba atsaucība.''

Pāvilostas novadā ir visvairāk saslimušo uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Novada domes deputāte un sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja Vita Cielava stāsta, ka novadā ģimenes ārsti ir informēti par situāciju un saviem pacientiem piedāvā bezmaksas vakcinācijas. Viņa arī stāsta, ka iedzīvotāji iepriekšējos gados tikuši informēti par šādu iespēju un veidi, kā informāciju nodot novada iedzīvotājiem, tikšot meklēti arī šogad.

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centrā atgādina, ka visā Latvijas teritorijā neatkarīgi no dzīvesvietas bezmaksas vakcīnas pret ērču encefalītu var saņemt bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt