Rīta Panorāma

Intervija ar premjerministri Laimdotu Straujumu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Ērču izplatība divas reizes augstāka kā pērn

Šogad 3,6% ērču ir inficētas ar slimībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ērču izplatība šogad ir divas reizes augstāka nekā pērn, turklāt 3,6% no Infektoloģijas centrā noņemtajām ērcēm pārnēsājušas vai nu encefalītu, vai Laimas slimību (Laimas boreliozi). Šīs slimības bez laicīgas neārstēšanas var radīt ilglaicīgas veselības problēmas cilvēkam.

Pēc Jāņiem Latvijas Infektoloģijas centra darbiniekiem darba ir daudz, jo vairāk nekā divas reizes pieaudzis to cilvēku skaits, kuriem jānoņem piesūkušās ērces. Ja parasti centrā pēc palīdzības dienas laikā vidēji vēršas ap 20 cilvēku, tad pēc garajām brīvdienām vidēji 50 personas dienā.

Šogad 3,6% no Infektoloģijas centrā noņemtajām ērcēm pārnēsājušas vai nu encefalītu, vai Laimas slimību. Statistika rāda - katru gadu slimo ērču skaits var ievērojami mainīties – parasti tas ir no 2,6 līdz pat 30%.

„Šogad ērču izplatība ir augstāka nekā pagājušogad, apmēram divas reizes – mēs tā varam rēķināt pēc monitoringa datiem. Ērces ir izplatītas visā Latvijas teritorijā. Ja ir brikšņi, krūmāji, gara zāle, ilgstoši nepļautas pļavas, tad var droši rēķināties, ka tajās vietās ērces būs sastopamas,” stāsta epidemioloģe Antra Bormane.

Ērču encefalītu un Laimas slimību konstatēt var laboratoriski, jo slimību simptomi sākotnējā stadijā īpaši neatšķiras no gripas. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ cilvēki pēc ērces piesūkšanās dodas to noņemt pie ārsta. „Ērču encefalīta pazīmes ir nespecifiskas. Slimības sākumu diezgan viegli sajaukt ar citām saslimšanām, piemēram, ar gripu. Cilvēkam parādās galvassāpes, nespēks, paaugstināta temperatūra,” stāsta Infektoloģijas centra pārstāve Irina Ribakova.

Laimas slimības pirmo stadiju atpazīt ir vienkārši. Ja pēc ērces piesūkšanās uz ādas veidojas apsārtums, kas lielāks par pieciem centimetriem diametrā, jāvēršas vai nu pie ģimenes ārsta, vai infektologa un jāsaņem antibiotikas.

Efektīvākais līdzeklis, kā izvairīties no ērču encefalīta, ir vakcinēšanās. Savukārt profilaktisku līdzekļu pret Laimas slimību nav.

Irina un Tatjana, kas regulāri dodas uz mežu, stāsta, kā sevi pasargāt no ērcēm: „Redziet, kā mēs ģērbjamies - lai nekur tās nevarētu ielīst. Bet pagaidām, cik esam staigājušas pa mežu, ērces vēl ne reizi nav piesūkušās. Varbūt mums vienkārši ļoti veicas.”

Eksperti arī iesaka uzturā nelietot nevārītu kazas pienu. Šogad vairāki cilvēki, dzerot svaigu kazas pienu, saslimuši ar encefalītu, jo kazām bija piesūkušās inficētas ērces. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti