Sociologi kritizē LM aptaujas anketu par kopdzīves jautājumiem

Latvijas Sociologu asociācija, Sabiedriskās politikas centrs "Providus" un sociālo tīklu lietotāji izteikuši neizpratni par Labklājības ministrijas (LM) sagatavoto aptaujas anketu, ar ko plānots noskaidrot iedzīvotāju viedokli par kopdzīves jautājumiem un iemesliem, kāpēc aizvien biežāk tā netiek oficiāli reģistrēta.

"Palīdzēsim iegūt daudzveidīgus datus par Latvijas sabiedrības viedokļiem par laulību?" savas bažas sociālajā tīklā izteicis "Providus".

Savukārt Latvijas Sociologu asociācija (LSA) izstrādāto anketas kvalitāti apšaubījusi ar trim argumentiem:

"Aptaujas izpildījums liek domāt, ka šo ideju LM atbildīgās personas īsti neizprot kā uz pierādījumiem balstītas politikas būtību vai vismaz neizprot, kādi dati būtu lietojami politikas dokumentu un rīcības plānu izstrādē, kā arī to, kādas sekas var būt, ja politiku vai rīcības plānus balsta datos, kuru iegūšanā ir pieļautas nopietnas kļūdas."

LSA norāda uz LM cēlajiem mērķiem, jo plānots iegūto informāciju izmantot ģimenes politikas veidošanā un rīcības plāna izstrādē 2015.-2017. gadam, tomēr LSA skatījumā aptaujas anketas izpildījums rada ļoti nopietnas bažas, pavēstot: "Par šo ideju atbildīgās personas īsti neizprot sabiedriskās domas aptauju rīkošanas principus un šādu aptauju kvalitātes standartus."

Asociācija izrāda sapratni, ka LM ir vēlējusies taupīt nodokļu maksātāju naudu, tomēr uzsver, ka pētījumiem, kas ir ar pretenzijām ietekmēt norises valsts līmenī, ir jāatbilst noteiktiem kvalitātes standartiem. LSA anketā piefiksējusi virkni pieļautu kļūdu, kas liecinot, ka tās veidotājiem ir trūcis zināšanu par aptaujas izveides principiem, kā arī par citiem pētījumiem, kas par līdzīgiem jautājumiem Latvijā jau ir veikti.

"Šādi pseidopētījumi sabiedrībā veido negatīvu priekšstatu par pētījumiem un to jēgu, grauj sabiedrības uzticēšanos pētījumiem kopumā un arī valsts iestāžu darbības kvalitātei, ja uz šādu pētījumu pamata patiešām tiek veidoti politikas dokumenti vai rīcības plāni," uzskata LSA.

"Šis piemērs diskreditē pētniecību un lielā mērā arī valsts pārvaldes aparātu, demonstrējot, kāda valsts pārvaldē ir neizpratne par pētniecību un tās rezultātu pielietojumu rīcībpolitikas izstrādē," portālam lsm.lv pavēstīja LSA. 

Labklājības ministrija publiski sniegusi atbildi uz "Providus" jautājumu:

"Aptauju par kopdzīves jautājumiem sagatavoja Labklājības ministrijas (LM) Bērnu un ģimenes politikas departaments, saskaņojot tos ar LM Sociālās politikas plānošanas un attīstības departamentu, biedrību "Asociācija Ģimene", Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociāciju "Papardes zieds", biedrību "Resursu centrs sievietēm "Marta" un Latvijas Sistēmisko un ģimenes psihoterapeitu biedrību."

Ministrija vēlreiz paziņoja, ka ar aptaujas palīdzību plānots noskaidrot ekspertu un jauniešu viedokli par laulību reģistrēšanas šķēršļiem un iespējamiem risinājumiem, kā arī par riskiem, dzīvojot kopdzīvē bez laulības reģistrēšanas. Iegūto informāciju LM plāno izmantot arī politikas veidošanai, lai stiprinātu laulību un izglītotu par laulības nozīmi, savstarpējo atbildību, pienākumiem un tiesībām, veidojot ģimeni un rūpējoties par saviem bērniem. Aptaujā iegūtie rezultāti tiks izmantoti, rakstot LM rīcības plānu 2015.-2017.gadam, lai īstenotu Ģimenes valsts politikas pamatnostādnes 2011.-2017.gadam, teikts paziņojumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt