Smalkmaizīšu analīzes: kuras ir neveselīgākās?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai arī smalkmaizītes ir plaši pieejamas, uztura speciālisti uzsver, ka tas noteikti nav ikdienas ēdiens un to sastāvā jāpievērš uzmanība cukura, tauku, ogļihidrātu, kā arī transtaukskābju daudzumam. Cik treknas un saldas patiesībā ir Latvijā populārākās smalkmaizītes, atklāj Latvijas Televīzijas raidījums “Pārtikas revidents.”

ĪSUMĀ:

Lai tuvāk izpētītu iecienīto kārumu sastāvu, pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam ''BIOR'' nodeva astoņu veidu smalkmaizītes – kafijas maizītes, siera radziņus, magoņmaizītes un ''Vecrīgu'' no konditorejas “Mārtiņa beķereja”, magoņmaizīti ar šokolādi, biezpiena–rozīņu un uzņēmuma “Latvijas maiznieks" biezpiena maizīti “Izcep pats” no lielveikala “Maxima”, kā arī kanēļa ''copīti'', sviesta kruasānu un pekanriekstu maizīti no lieveikala "Rimi".

Cik daudz cukura?

''BIOR'' veikto analīžu rezultāti liecina, ka no pētītājiem smalkmaizīšu paraugiem vismazāk cukura ir siera radziņā, kura sastāvā atrod 2,6 gramus. Tam seko sviesta kruasāns ar līdzīgu rādītāju, bet biezpiena maizītē “Izcep pats” un ''Vecrīgā'' – katrā nedaudz vairāk kā 3 grami cukura. Savukārt vidēji daudz cukura ir magoņmaizītē un magoņu–šokolādes maizītē, bet visvairāk šīs vielas ir pekanriekstu, biezpiena–rozīņu, kafijas maizītē un kanēļmaizītē.

Uztura speciāliste Marina Svētiņa skaidro, ka tieši smalkmaizītēs esošais cukurs ir viela, kas var izraisīt atkarību. Ieteiktā dienas cukura norma ir 25 grami jeb 5 tējkarotes. Pārmērīga cukura lietošana var izraisīt kariesu, insulīna svārstības, kuru rezultātā rodas bada sajūta, svara problēmas, aptaukošanos, dažādas aknu slimības un pat diabētu.

Lai skaidrāk saprastu, cik daudz cukura šajās maizītēs ir, vielas daudzumu gramos pārvērta tējkarotēs. Tādējādi izriet, ka pekanriekstu maizītē ir trīs tējkarotes cukura, bet kafijas vai biezpiena–rozīņu maizītē būs trīsarpus tējkarotes. Savukārt vienā kanēļa ''copītē'' ir četras tējkarotes cukura. Ja to apēd, klāt dzerot tēju vai kafiju ar tējkaroti cukura, tad ieteicamā dienas cukura norma ir sasniegta.

Lai gan cukurs sniedz tūlītēju enerģiju un rada sāta sajūtu, pavisam drīz pēc smalkmaizītes notiesāšanas atkal gribēsies ēst – par to būs atbildīgas cukura radītās insulīna līmeņa svārstības. “Pēc kāda brīža gribēsies ēst vēl vairāk.

Jo biežāk lietojam smalkmaizītes, jo vairāk arī gribas, apliecina uztura speciāliste Svētiņa. 

Gluži bez cukura smalkmaizītes izcept nav iespējams, jo tas ir nepieciešams to sastāvā esošajam raugam. Tiesa, rūgšanu var veicināt, izmantojot arī cukuru, kas ir miltu sastāvā, bet tad raudzēšanas process būs lēnāks.

Cik daudz tauku?

No ''BIOR'' veiktajām analīzēm izriet, ka kanēļa ''copītē'', kurā ir visvairāk cukura, tauku daudzums turpretī ir vismazākais – 4,8 grami vienā smalkmaizītē. Tāpat salīdzinoši maz tauku ir biezpiena pītajā un magoņu–šokolādes maizītē. Savukārt vidēji treknas ir ''Vecrīga'' un parastā magoņmaizīte, kā arī biezpiena–rozīņu maizīte.

Augstākais tauku saturs ir kafijas maizītē, sviesta kruasānā, siera un pekanriekstu smalkmaizītēs.

Ja salīdzina ar citām pētītajām smalkmaizītēm, kafijas maizītē un sviesta kruasānā ir vidējs tauku saturs, bet siera maizītē tas ir ievērojami augstāks – 15,7 grami. Taču īpaši izceļas pekanriekstu maizīte, kurā ir 25,5 grami tauku, kas ir piecas reizes augstāks rādītājs nekā kanēļmaizītē. Tāpat pekanriekstu maizītē ir par 10 gramiem vairāk tauku nekā siermaizītē, kas no visām pētītājām ir ar otru augstāko tauku saturu.

Pasaules Veselības organizācija norāda, ka galvenais aptaukošanās un liekā svara cēlonis ir tas, ka uzņem par daudz kaloriju, kuras pietiekamā apmērā neiztērē – lieto par daudz pārtikas, kurā ir augsts cukura un tauku līmenis, un sporto par maz.

Lai uzskatāmi saprastu, kurās no pētītajām smalkmaizītēm abi rādītāji būs visaugstākie, cukura un tauku daudzumu lika blakus tauku saturam. Tādējādi izriet, ka visas pārējās apsteidz pekanriekstu maizīte, kurā cukura mazāk, bet tauku divreiz vairāk nekā kafijas vai biezpiena–rozīņu smalkmaizītēs un sešas reizes vairāk nekā kanēļmaizītē.

Cik atklāti ir tirgotāji?

Smalkmaizītes ir dažādas – tāpat arī to uzturvērtība. Laboratorija, kurā veikt analīzes, nav pieejama visiem, tādēļ “Pārtikas revidents” pārbaudīja, vai šāda informācija redzama veikalu plauktos blakus ierastajiem maizīšu nosaukumiem un cenai.

Situāciju apzināja veikalos “Rimi”, “Maxima”, kafejnīcās un beķerejās “Mārtiņa beķereja” un “GUSTAVbeķereja”, kā arī degvielas uzpildes stacijā “Circle K” un kioskā “Narvesen”.

Kioskā ”Narvesen” bez vaicāšanas var redzēt, cik smalkmaizītēs cukura un tauku, bet pārējās vietās tas jāvaicā pārdevējam vai arī jāpaliek nezinot.

Neskaidrās transtaukskābes

Veselības ministrija nosaka, ka maksimālais pieļaujamais transtaukskābju daudzums ir 2 grami uz 100 gramiem. Gandrīz visās smalkmaizītēs, kuras nodeva analīzēm ''BIOR'', šis rādītājs bija normas robežās, bet divās to pārsniedza - sviesta kruasānā un kūkā ''Vecrīga''.

Transtaukskābes iedala tādās, kas radušās no dzīvnieku izcelsmes produktiem, tādās, kas rodas, karsējot augu taukus, un tādās, kas rodas, hidrogenējot taukus. Hidrogenēšana ir augu eļļas rūpnieciska sacietināšana, lai ražotu margarīnu un tauku maisījumus.

Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Ilze Meistere skaidro, ka atbilstoši noteikumiem prasības par maksimālo pieļaujamo daudzumu piemēro pārtikas produktiem, kuru sastāvā ir transtaukskābes, kas radušās hidrogenējot eļļu, spiežot eļļu augstā temperatūrā, pārtikas produktus cepot un karsējot eļļā. Taču šie noteikumi neattiecas uz dzīvnieku izcelsmes taukiem un produktiem, kuru sastāvā transtaukskābes radušās dabiski un nav pievienotas pārtikas ražošanas procesā.

Lai gan šādi ierobežojumi pastāv, precīzus analīžu rezultātus par noteikto normu ievērošanu iegūt būs grūti, jo šādā gadījumā produkta sastāvā jābūt tikai dzīvnieku vai augu izcelsmes taukiem.

Analizētajā kūkā ''Vecrīgā'' izmantoti gan augu, gan dzīvnieku izcelsmes tauki, tāpēc iegūtie rezultāti nebūs precīzi. Savukārt sviesta kruasānā izmantoti tikai dzīvnieku izcelsmes tauki, tāpēc tajos veidojas dabīgās transtaukskābes un minētie ierobežojumi uz to neattieksies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti