Slīteres nacionālajā parkā plāno stingrā režīma zonu

Jaunā zona, kuru būs aizliegts apmeklēt no 1.februāra līdz 31.jūlijam, lai netraucētu putniem, iekļauta jaunajā Slīteres Nacionālā parka likumā, ko ceturtdien, 16.oktobrī pirmajā lasījumā apstiprināja Saeima.

 

Slīteres Nacionālā parka likums no visiem nacionālo parku likumiem ir visvecākais, pašreizējais regulējums ir spēkā kopš parka dibināšanas 2000.gadā un ir novecojis. Projekts paredz precizēt šā parka izveidošanas mērķi, platību, iekļaut tajā jaunu normu par regulējamā režīma zonu un meža apsaimniekošanu un izmantošanu, kā arī saskaņot regulējumu ar citu likumu normām. 

Foto: Saeima.lv

Ar likumprojektu tiek plānots novērst līdz šim pastāvējušās normatīvo aktu pretrunas un nepilnības, kā arī precizēts Slīteres nacionālā parka zonu sadalījums un robežas.

Foto: Saeima.lv

Slīteres nacionālā parka kopējā platība ir 16 414 hektāri, kas sadalīta piecās funkcionālajās zonās – stingrā režīma zona, regulējamā režīma zona, dabas lieguma zona, ainavu aizsardzības zona un neitrālā zona, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Stingrā režīma un regulējamā režīma zonas ir izveidotas, lai saglabātu cilvēku neskartas parka teritorijas un tajā esoša zeme ir valsts īpašums. 

Dabas lieguma zona ir izveidota, lai aizsargātu cilvēku darbības rezultātā maz pārveidotas ekosistēmas, retas un izzūdošas sugu atradnes, biotopus, kā arī lai nodrošinātu netraucētu savvaļas dzīvnieku dabisko vidi. Tāpat ir iedalīta arī ainavu aizsardzības zona, lai saglabātu piejūras mežu ainavu un bioloģisko daudzveidību, aizsargātu Ziemeļkurzemei raksturīgo kultūrvidi, kā arī nodrošinātu atpūtai un tūrismam piemērotas vides saglabāšanu un dabu saudzējošu apsaimniekošanas metožu pielietošanu. 

Neitrālā zona izveidota ar mērķi nodrošināt apdzīvoto teritoriju ilgtspējīgu attīstību un transporta infrastruktūras objektu uzturēšanu parka teritorijā. Neitrālajās zonās iekļautas teritorijas ciemos, kurās raksturīgas atklātas ainavas un mājvietas kā nozīmīgākais ainavu telpas elements. 

Likumprojektā iekļauts arī regulējums, kas paredz kārtību, kādos gadījumos meža apsaimniekošana un izmantošana ir vai nav jāveic saskaņā ar meža apsaimniekošanas plānu. Šāds plāns ir viens no priekšnoteikumiem valsts un Eiropas Savienības finansējuma saņemšanai. 

Slīteres nacionālā parka teritorijas pārvalda Dabas aizsardzības pārvalde (DAP). 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti