Siguldā vecos dīvānus un citus lielos atkritumus aicina izmest īpašā akcijā

Pavasaris ir talku laiks ne tikai parkos un ielās, bet arī bēniņos un pagrabos. Daudzviet par tradīciju šajā laikā ir kļuvušas atkritumu apsaimniekotāju rīkotās akcijas, kad iedzīvotāji par brīvu var nodot savas vecās mēbeles un citas lietas, kas neietilpst konteinerī.

Pavasarī daudzviet Latvijā atkritumu apsaimniekotāji rīko lielgabarīta atkritumu pieņemšanas akcijas. Aprīlī tās notika Ventspilī, Bauskā, Tukumā un daudzviet citur. Šonedēļ savus lielos atkritumus par brīvu varēja izmest siguldieši. „Sekcija, atvilktņu skapīši. Te daudz kas bija. Te vairākas mēbeles. Bērnu salauztās mantas,” komentē siguldiete Sintija.

Siguldiete Sintija akciju gaidīja, lai izmestu vecās mēbeles. Viņa ir atbraukusi jau otro reizi un šoreiz ar pilnu mašīnas bagāžnieku. Iespēju izmest lielgabarīta atkritumus par brīvu viņa izmanto jau otro gadu. „Mēs pagājušajā gadā tieši ap šo pašu laiku vedām [atkritumus], bet toreiz bija sestdiena, un toreiz lietus nelija. Bija skaists, saulains laiks,” saka Sintija.

Tikmēr Siguldas atkritumu apsaimniekotāja PSIA „Jumis” pārdošanas projektu vadītāja Kristīne Lūse stāsta, ka Siguldā lielgabarīta atkritumus par brīvu var nodot trīs reizes gadā.

„Lielgabarīta atkritumi ir sadzīvē, mājsaimniecībā radušies atkritumi, ko nevar un nedrīkst ievietot konteinerī, jo tas vienkārši fiziski tur neieiet,” norāda Lūse.

Galvenais mērķis šādām akcijām esot dot iespēju iedzīvotājiem tikt vaļā no lietām, kuras ir kārdinājums vienkārši izmest dabā. „Mēs braucam un redzam, ka mežos ir izgāzti kaut kādi atkritumi, mēbeles, jo vienkārši cilvēkiem viņas nav kur nolikt,” pauž Lūse. „Viņš savā konteinerī viņu nevar ielikt, un tad viņš atrod šo ērtāko veidu un piesārņo mežus. Šīs akcijas ietvaros var no visādām tādām lietām, kas ir iekrājušās, iztīrīt savus pagrabus un atbrīvoties, un bez maksas nodot,” uzsver PSIA „Jumis” pārdošanas projektu vadītāja.

Lai gan akcijas dienā Siguldā līst lietus, mašīnas ik pa brīdim iegriežas Siguldas jaunajā atkritumu šķirošanas laukumā „Zemdegas”. Vairāki cilvēki nevēlas atbildēt uz Latvijas Radio jautājumiem, jo, nesot atkritumus, ir salijuši.

Taču ekstrēmo sporta veidu piekritējs Kaspars stāsta, ka viņam lietus netraucē. Viņš ir atvedis pilnu busiņu ar vecām mēbelēm, no kurām varētu pat iekārtot veselu dzīvokli. „Vecu virtuves iekārtu, ļoti vecu gultu, varbūt vecāka par mani, skapīti vecu tādu pašu, tikpat vecu, vecu paklāju. Kaut kas tāds, ko es nevaru izmest ārā, īsti nevaru nodedzināt un nevaru arī nevienam atdot. Nelietojamas lietas,” uzsver Kaspars.

Viņš saka, ka vienu brīdi gribējis pirkt lielo konteineru, lai tajā sakravātu vecās mēbeles. Taču tagad šī problēma ir atrisināta.

Vairāki cilvēki ved ledusskapjus un televizorus, kurus gan bez maksas var nodot visu laiku, taču tieši lielgabarīta atkritumu konteinerī visbiežāk tiek lidināti dīvāni. „Vienkārši vecs. Jau 15 gadi,” saka Jevgēņijs – viens no cilvēkiem, kurš atvedis savu nolietoto dīvānu.

Lielgabarīta atkritumus par brīvu varēja nodot arī vairākās pilsētās Ziemeļvidzemē, kur akcijas rīkoja SIA „ZAAO”. Uzņēmuma pārstāve Zane Leimane stāsta, ka šogad daudzviet pieņemto atkritumu apjoms ir pieaudzis par aptuveni piekto daļu. Vienīgie, kas vēl var paspēt lielgabarīta atkritumus izmest par brīvu, ir Kocēnu novada iedzīvotāji. „Šobrīd līdz 31. maijam akcija turpinās Kocēnu novadā, kur atsevišķos novada pagastos konkrētās vietās ir novietoti lielizmēra konteineri, kur iedzīvotāji var atnest lielgabarīta atkritumus. Jāatgādina, ka lielgabarīta atkritumi nav celtniecības atkritumi, un arī nevajadzētu mest šajos konteineros azbestu saturošu šīferi,” norāda Leimane.

Viņa atgādina, ka uz konteineriem nevajadzētu arī vest ledusskapjus vai citas vecas elektroniskas lietas, jo Ziemeļvidzemē tām par brīvu SIA „ZAAO” paši aizbrauks pakaļ visa gada garumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti