Sestā daļa Baltijas jūras mirst; top īpašs ietekmes aprēķina kalkulators

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Baltijas jūras stāvoklis joprojām ir kritisks, tāpēc top ietekmes pētīšanas projekts "Es varu apturēt eitrofikāciju!", kurā sadarbosies Baltijas un Ziemeļvalstis. Kalkulators  aprēķinās un demonstrēs katra individuālo ietekmi uz Baltijas jūras ekosistēmu. 

Pasaules Dabas Fonds (PDF), Valsts izglītības satura centrs (VISC), Lietuvas un Igaunijas dabas fondi, kā arī Somijas zinātniskais institūts "MTT" uzsākuši īstenot "Nordplus Horizontal" atbalstītu projektu - interaktīva rīka “Es varu apturēt eitrofikāciju!” izstrādi. 

Baltijas jūras stāvoklis joprojām ir kritisks – 70 000 kvadrātkilometri jeb aptuveni sestā daļa jūras mirst, rāda pētījumi.

Tā ir milzīga jūras teritorija, kur skābekļa trūkuma dēļ praktiski nav iespējama dzīvība. Jūrā ieplūst pārāk daudz organiskā piesārņojuma, kas izraisa jūras aizaugšanu, jeb eitrofikāciju, liecina "HELCOM" dati.

“Baltijas jūras eitrofikācija ir sarežģīta problēma, ko iespējams risināt tikai sadarbojoties valstīm, sektoriem un dažādām nozarēm, kas saimnieko Baltijas jūrā. Tāpat būtiski ir nodrošināt inovatīvus instrumentus un veicināt formālo un neformālo izglītību par jūras vidi un tās saistību ar reģiona labklājību,” norāda PDF Baltijas jūras programmas vadītājs Ingus Purgalis. 

Projektā sadarbojas Baltijas un Ziemeļvalstis, lai radītu inovatīvu un interaktīvu mācību līdzekli, kas aprēķina un demonstrē katra individuālo ietekmi uz Baltijas jūras ekosistēmu.

Paredzēts, ka rīks palielinās izpratni un tuvāk attīstīs personīgākas asociācijas ar Baltijas jūras eitrofikāciju, sniedzot iespēju uzzināt, kuras no ikdienas darbībām atstāj būtiskāko ietekmi uz jūras vidi. Plānotais rīks, kas būs pieejams Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas iedzīvotājiem, ir inovatīva un eksperimentāla metode, kura parāda individuālo ietekmi uz ekosistēmu un līdz šim nav bijusi izstrādāta Baltijas jūras reģionā.

Piemēram, pavasara aļģu ziedēšanas laikā Baltijas jūrā zied tik daudz aļģes, kas piepildītu 1 000 000 kravas mašīnas. Ja šīs mašīnas nostādītu rindā vienu aiz otras, tās veidotu 12 000 km garu rindu,” turpina Ingus Purgalis.

Ideja par tiešsaistes mācību līdzekli "Es varu apturēt eitrofikāciju" radās, meklējot risinājumus vienai no nopietnākajām problēmām Baltijas jūrā – eitrofikācijai. Latvijā PDF ir vadošais partneris projektā un ar šo problēmu strādā jau vairāk nekā septiņus gadus.

Projekta laikā tiek plānotas dažādas aktivitātes. Pirmā tikšanās projekta partneriem notika 2014. gada 15. oktobrī Helsinkos. Tika pārrunāta turpmākā sadarbība un veicamie uzdevumi, lai panāktu vēlamo rezultātu. Plānots, ka kalkulators tiks izstrādāts līdz 2015.gada maijam, kad Rīgā sadarbībā ar VISC tiks rīkots seminārs, kura laikā prezentēs jauno mācību līdzekli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti