Sekos melno stārķu ceļam uz Āfriku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jūlija sākumā Latvijas melno stārķu mātītēm tika uzlikti satelītraidītāji, kas palīdzēs izsekot melno stārķu ceļam uz ziemošanas vietām Āfrikā un atpakaļ, informēja Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis Viesturs Ķerus.

Satrelītraidītājs piestiprināts astoņām Latvijas melno stārķu mātītēm. Pētījuma mērķis ir noskaidrot mātīšu mirstības iemeslus pēc ligzdu pamešanas un uzzināt, kurās vietās Latvijas melnie stārķi varētu būt saindējušies ar pesticīdiem, kas pēdējos gados konstatēti putnu olās.

„Jaunāko pētījumu rezultāti liecina, ka melno stārķu populācija Latvijā nonākusi ļoti tuvu kritiskam stāvoklim. Iepriekšējos gados daudzās ligzdās jaunie putni ligzdas atstāja sliktā stāvoklī (pusbadā), turklāt daudz vairāk tiek ietekmētas mātītes. Iespējams, tādēļ 100 dienu vecumu sasniegušo putnu dzimumu attiecība ir 80% tēviņu un 20% mātīšu, nevis apmēram 50:50, kā tam vajadzētu būt. Tas vēlāk nozīmē arī lielu vientuļo tēviņu īpatsvaru, kuri cīnās par mātītēm, tādējādi izpostot arī daļu citādi sekmīgo ligzdu,” skaidro melno stārķu pētnieks Māris Strazds.

Vienīgais pierādītais faktors, kas negatīvi ietekmē melno stārķu ligzdošanas sekmes, ir mežsaimnieciskās darbības radītie traucējumi, taču iespējams, ka cēlonis mazuļu sliktajam stāvoklim un jauno mātīšu bojāejai ir arī saindēšanās ar pesticīda DDT sadalīšanās produktiem, īpaši DDE. Eiropā šī insekticīda izmantošana tika aizliegta 20. gs. 70.–80. gados, tomēr Dienvidaustrumāzijā un Āfrikā tas joprojām tiek izmantots malārijas apkarošanai. Visticamāk, melnie stārķi saindējas, ķerot zivis ar DDT piesārņotās Āfrikas upēs, taču daži no iegūtajiem datiem liecina par citu piesārņojuma avotu esamību ligzdošanas rajonos. Veicot analīzes Latvijas melno stārķu olām, kopš 2008. gada DDT vai tā sadalīšanās produkti dažādā koncentrācijā konstatēti visās analizētajās olās.

Melno stārķu izsekošana notiks Latvijas Ornitoloģijas biedrības īstenotā un Latvijas vides aizsardzības fonda un Maksa Planka Ornitoloģijas institūta (Vācija) atbalstītā projekta „Prioritārās darbības melnā stārķa aizsardzībai Latvijā” ietvaros. Melno stārķu migrācijai varēs sekot portālā www.movebank.org.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti