Saules ultravioletā radiācija ir augsta, sauļošanās sezona jāsāk piesardzīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Saules staru krišanas leņķis un saules spīdēšanas ilgums šajās dienās ir tikpat liels kā jūlija otrajā pusē. Lai izvairītos no apdegumiem un mazinātu risku saslimt ar ādas vēzi, sauļošanās sezonu vēlams sākt pēc iespējas pakāpeniskāk, pirmajā reizē sauļojoties īsu brīdi, iesaka ārsti.

Sestdien, 17.maijā, Saules ultravioletās radiācijas indekss Rucavā paaugstinājās līdz 6,2 punktiem, kas ir pagaidām augstākais rādītājs šajā gadā, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mērījumi. Pagājušā gada pavasarī ultravioletais starojums bija nedaudz intensīvāks - jau 12.maijā indeksa vērtība sasniedza 6,6 punktus.

Ultravioletā starojuma intensitāte tuvākajās dienās vēl mazliet paaugstināsies.

Šādos apstākļos cilvēki ar jutīgu ādu, dienas vidū uzturoties saulē, apdegumus var iegūt 20 minūtēs. Ieteicams valkāt gaišu apģērbu ar garām piedurknēm, nēsāt galvassegu un saulesbrilles vai saulessargu.

Lai izvairītos no apdegumiem, kas ir lielākais riska faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībā, uzsākot sauļošanās sezonu, sākumā saulē drīkst atrasties tikai pavisam neilgu laiku, vēlāk sauļošanās ilgumu var palielināt, liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mājaslapā publicētā informācija.

Cilvēkiem, kas nav sauļojušies kopš pagājušā gada vasaras, pirmajā sauļošanās reizē saulē vēlams uzturēties ne vairāk par 15 minūtēm. Sauļošanās laiku var pagarināt, lietojot aizsargkrēmu vai sauļojoties pirms plkst.11 vai pēc plkst.16.

No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.

Bērniem līdz trim gadu vecumam saulē vēlams atrasties minimāli. Daudz sauļoties nevajadzētu arī pusaudžiem vecumā no 10 līdz 15 gadiem, jo šajos gados organismā ir intensīvas hormonālās svārstības un ķermenis ir ļoti jutīgs pret sauli.

Vienlaikus jāatceras, ka saules starojums mērenās devās cilvēka organismam ir vajadzīgs. Tas aktivizē vielmaiņas procesus un stimulē imūno sistēmu. Ultravioleto staru ietekmē ādā veidojas cilvēkam nepieciešamais D vitamīns, kas uzlabo kaulu struktūru.

Pirms sauļošanās sezonas uzsākšanas vēlams konsultēties ar ārstu - dermatologu, onkologu vai ģimenes ārstu. Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā vai dienvidu zemēs, kur ultravioletais starojums ir daudz spēcīgāks nekā Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti