Panorāma

Eksperti: jāmazina politiķu loma sabiedrisko mediju pārvaldībā

Panorāma

M.Barišņikovs atkal uzstājas Rīgā!

Aicina veikt vēža profilaktiskās pārbaudes

Saslimstība ar vēzi Latvijā aizvien katastrofāli augsta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Neprognozējams un nežēlo nevienu - vēzis ir slimība, kas var rasties arī veselam un jaunam cilvēkam. Latvijā dati par saslimstību ar vēzi un tā raisītiem nāves iemesliem ir katastrofāli. Arvien pieaugošais vēža slimnieku skaits un cilvēku pārāk kūtrā vēlme profilaktiski pārbaudīties likusi Nacionālajam veselības dienestam sākt jaunu informatīvo kampaņu “Rūpes par veselību ir ģimenes laime!”.

Kampaņa aicinās cilvēkus aktīvāk izmantot valsts apmaksātās iespējas pārbaudīties.

Pērn Latvijā tika atklāti 11 123 jauni saslimšanas gadījumi ar vēzi. Aptuveni tikpat daudz, cik vēl gadu iepriekš.

Jau septiņus gadus Latvijā darbojas valsts apmaksāta savlaicīgas vēža atklāšanas programma, kas konkrētās vecuma grupās aicina cilvēkus bez maksas veikt profilaktiskas pārbaudes dzemdes kakla, krūts un zarnu vēža noteikšanai. Lai arī pārbaudi izmantojušo skaits lēnām aug, tas joprojām ir pārlieku zems.

Valsts aicinājumam veikt dzemdes kakla vēža skrīningu pērn atsaukušies vien 34% uzrunāto sieviešu, krūts vēža skrīningu veikuši 25%, bet zarnu vēža testu izpildījuši vien 10% mērķa grupas cilvēku.

Nacionālais veselības dienests (NVD) īpašā kampaņā aicinās vairāk izmantot bezmaksas iespēju pārbaudīties, īpaši uzsverot, ka pārbaudīties vajag ne tikai sevis paša, bet arī ģimenes labā.

„Svarīgi saprast – ja mamma ir slima, nevesela, tas ļoti ietekmē viņas bērnus. Ja tētis ir slims, tas ļoti ietekmē bērnus.

Tas nozīmē, ka šinī gadījumā veselība vairs nepieder tikai tētim, mammai, vecmāmiņai – viņa pieder visiem mūsu tuviniekiem,” norāda NVD direktore Daina Mūrmane-Umbraško.

Regulāras pārbaudes dod mierīgu sirdi, ja nekas neatklājas. Bet, ja ļaundabīgais audzējs tomēr sāk veidoties, to iespējams pamanīt agrīni. „Tas, ko mēs saucam “agrīns vēzis”, parasti ir lokalizēts konkrētajā orgānā pēc iespējas mazākā laukumā. Jo ātrāk mēs viņu atrodam, jo mazāks ir risks, ka vēža šūnas pa asins straumi, pa limfas straumi jau būs aizceļojušas pa visu organismu,” pauž Veselības ministrijas galvenā onkoloģijas speciāliste Dace Baltiņa.

Šādā gadījumā bieži galvenā ārstēšanas metode ir ķirurģiska audzēja izņemšana, un mazāka loma ir hormonu, staru un ķīmijterapijām, kas līdzi var nest daudz nepatīkamu blakusefektu.

Kampaņa cilvēkus uzrunās ar televīzijas reklāmu palīdzību, vides plakātiem, bukletiem un izglītojošiem pasākumiem.

Taču – konstatēt vēzi ir viens. Labi zināms, ka tālākās vēža diagnostikas un ārstēšanas pieejamība Latvijā patlaban ir milzu problēma. Veselības ministrija strādā pie risinājuma – 10 dienu laikā pēc saslimšanas konstatēšanas izvest pacientu cauri primārajiem izmeklējumiem.

„Un šobrīd tiek standartizēti šie primārie izmeklējumi, kas ir nepieciešami, un es ceru, ka ar 1.oktobri tas stāsies spēkā. Tas ir desmit dienu laikā,” pauž Čakša. „Tālāk ir stāsts par to, ka pacientiem pēc šiem izmeklējumiem, ja ir pozitīvas atbildes, ir jānokļūst pie speciālista. Mēs runājam par desmit sastopamākajiem vēža veidiem. Viņi nokļūst pie speciālistiem un tālāk nāk nākamais etaps, kad nāk sarežģītāki izmeklējumi,” saka Čakša.

Par šo otro posmu, kas risinās, kā ātri nodrošināt arī sarežģītākos izmeklējumus pie speciālista, tiks lemts nākamajā gadā, jo tas prasīs arī papildu naudu – aptuveni 10 miljonus eiro gadā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti