Rīta Panorāma

Baltijas teātra festivāls atgriežas Rīgā

Rīta Panorāma

Intervija ar Edgaru Rinkēviču

Kā sniegt pirmo palīdzību?

Samariešu apvienība: Pirmās palīdzības sniegšana jāmāca bērnudārzā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Katram var gadīties dzīvē situācija, kad pēkšņi jāsniedz palīdzība nelaimē cietušam cilvēkam. Tomēr tikai retais zina, kā to pareizi darīt. Latvijas Samariešu apvienība vēlas, lai iemaņas pirmās palīdzības sniegšanā tiktu iemācītas bērniem, jau sēžot skolas solā un vēl agrāk.

Sniedzot palīdzību nelaimē cietušajam, pirmais un galvenais uzdevums ir pārliecināties par savu drošību un tikai pēc tam domāt par to, kā izglābt citus, stāsta mediķi. Ja cietušais ir bezsamaņā, tad jāizsauc ātrā palīdzība un pēc tam jāsāk atdzīvināšanas procedūra.

"30 reizes veicam sirds masāžu un divas elpināšanas, un tā mēs turpinām tik ilgi, kamēr atbrauc ātrā palīdzība vai cietušais rāda dzīvības pazīmes," pastāstīja pirmās palīdzības pasniedzēja Dace Kailoviča.

Lai veiktu sirds masāžu, no sākuma jāatpogā cietušā krekls. Savukārt rokas jānovieto krūšukurvja viduspunktā.

Stiprāko roku liekam apakšā, mēģinām celt pirkstus, cik vien iespējams uz augšu, lai veiktu masāžu tikai ar šo [plaukstas pamtnes] daļu," sirds masāžas nianses skaidro Kailoviča.

Pēc sirds masāžas cilvēks divas reizes jāelpina. Ārsti iesaka nepazīstamiem cilvēkiem bez elpināšanas maskas šo procedūru neveikt.

"Ir jāatgāž galva, lai to varētu noturēt. Viena roka stāvēs uz pieres, otra pie žokļa. Ar īkšķi nedaudz attaisām muti vaļā un tad ar savu muti apņemam cietušā muti, un veicam divas elpināšanas," pamāca pirmās palīdzības pasniedzēja Kailoviča.

Cietušā degunam obligāti jābūt aizspiestam ciet, citādāk no elpināšanas nebūs nekādas jēgas. Ja tomēr ir grūti atcerēties, kā pareizi sniegt pirmo palīdzību, tad talkā var nākt modernās tehnoloģijas.

No mājaslapas prastpalīdzēt.lv jebkuram interesentam iespējams ielādēt mobilā telefona aplikāciju, lai krīzes situācijā vienmēr pa rokai būtu gudrs padoms, kā to visu pareizi darīt. Latvijas Samariešu apvienība vēlas, lai pirmās palīdzības sniegšana tiktu mācīta no mazotnes.

Ja mēs bērnudārza vecumā sāktu ar klucīšiem un krāsojamām grāmatām un citiem elementiem, jau pieradinātu bērnus pie tā, ka palīdzība nav nemaz tik sarežģīta. Lai būtu par varoni, nav jāzina pilnīgi viss, nav jāzina ļoti specifiskas lietas, bet ir vienkārši jāprot darīt elementāras lietas. Tas ir stāsts – jo ātrāk mēs sāksim, jo labākus rezultātus sasniegsim," saka Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš.

Tādējādi cilvēki jau no bērnības tiktu iemācīti, ka palīdzības sniegšana citiem ir normāla parādība, un zinātu, kā to pareizi darīt. Iespējams, šādā veidā vairākas dzīvības Latvijā katru gadu tiktu izglābtas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti