Sals var iekost sāpīgi - ko darīt un ko nekādā gadījumā nedarīt no aukstuma cietušajiem

Iestājoties aukstākam laikam, ir svarīgi ģērbties atbilstīgi laika apstākļiem, kā arī izvērtēt ķermeņa atdzišanas riskus. Ja cilvēks aukstumā atradies pārāk ilgi, jāmeklē siltas telpas un jālūdz mediķu palīdzība.

Ziema ar aukstumu pie mums nav pirmo reizi. Tomēr mediķi aicina atbildīgi izturēties pret savu veselību, izvērtēt situācijas, kuras nevaram ietekmēt. Piemēram, esam silti saģērbušies, bet, kad aukstumā iznāk ļoti ilgi gaidīt sabiedrisko transportu, var gadīties, ka aukstums ir stiprāks par mūsu apģērbu.

Kā pasargāt sevi no aukstuma

Lai pasargātu sevi no aukstuma, vajadzētu izvēlēties siltus, mitruma necaurlaidīgus apavus, tie nedrīkst būt pārāk cieši. Jāizvēlas siltas, vislabāk dabīga materiāla zeķes.

Izvēlieties siltu apģērbu, vislabāk to savelciet vairākās kārtās, ja būs karsti, kādu kārtu var novilkt. Apģērbam jābūt ērtam, tas nedrīkst traucēt kustēšanos.

Neaizmirstiet par cepuri un šalli. Labāk izvēlēties dūraiņus nekā pirkstainus cimdus. Dūraiņi silda labāk.

Atcerieties! Drebuļi ir pirmā pazīmē, kas liecina par to, ka ķermenis zaudē siltumu.

Riski, kas pastiprina ķermeņa atdzišanu (hipotermiju):

 • Aukstā laikā īpaši jāuzmanās bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem, viņi ir visjūtīgākie pret siltuma zudumu.
 • Ja cilvēks nokļuvis aukstā ūdenī, atdzišanas riski ir lielāki, cilvēka ķermeņa temperatūra aukstā ūdenī pazeminās daudz ātrāk nekā gaisā.
 • Alkohola lietošana palielina nosalšanas risku. Alkohola ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, mazinās drebuļu aizsargmehānisms un cietušais nespēj adekvāti uztvert apkārtni un notiekošo.
 • Hipotermijas attīstību var veicināt arī dažādas saslimšanas – cukura diabēts, centrālās nervu sistēmas bojājumi, traumas un citas saslimšanas.


Neatliekamās medicīnas palīdzības dienesta mediķi atgādina:

 • Gadījumā, ja cilvēkam ir augsts asinsspiediens vai kāda cita sirds saslimšana, viņam nevajadzētu aukstā laikā strādāt ārā. Tomēr, ja to dara, tad uzmanīgi un lēnām.
 • Aukstā laikā, atrodoties ārā ar kailām rokām, nepieskarieties metāla virsmām.
 • Esiet piesardzīgi – nepakrītiet uz apledojušām kāpnēm un ietvēm. Izvēlieties piemērotus apavus - augstpapēžu apavi rada nestabilitāti un lielāku krišanas un traumu iegūšanas risku.
 • Ja dodaties slēpot, slidot vai plānojat citas sportiskas aktivitātes ārā, vēlams paņemt līdzi sausu drēbju komplektu un siltu dzērienu termosā. Sportam izvēlieties kvalitatīvu un drošu sporta inventāru.
 • Aizsalušas upes, dīķi un citas ūdenskrātuves nav droša virsma, lai pārvietotos, slidotu, spēlētu hokeju, tāpēc neatstājiet bērnus bez uzraudzības to tuvumā.

Kā rīkoties, ķermeņa atdzišanas gadījumā:

 • Vispirms jānokļūst siltumā, jāatbrīvojas no apģērba, ja tas ir slapjš vai mitrs.
 • Silti sasedzieties, dzeriet siltu šķidrumu, kas nesatur kofeīnu.
 • Meklējiet medicīnisko palīdzību.
 • Nevajag gremdēties karstā vannā, tas sasildīs ķermeni pārāk ātri.
 • Kategoriski aizliegts lietot alkoholu un, cenšoties sasildīties, berzēt ķermeni.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt