Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Māri Balodi

Rīta Panorāma

Intervija ar Saeimas Ārlietu komisijas vadītāju Ojāru Ēriku Kalniņu

Salaspilī uzbūvēts jauns oranžērijs

Salaspils jaunuzbūvētajā oranžērijā sācies pavasaris

Kamēr daudzi cilvēki gaida pavasari, šis gadalaiks jau kādu laiciņu atpakaļ ir sācies Salaspilī, kur Botāniskajā dārzā uzbūvēta jauna, iespaidīga oranžērija. Savukārt daudziem Latvijas dārzkopjiem nav tik labs noskaņojums, jo, salam ziemā nepārtraukti mijoties ar atkušņiem, tiek prognozēts ļoti nepatīkams gads.

Kamēr ārā vēl valda ziemīgi laika apstākļi, Salaspilī oranžērijā jau ir iestājies pavasaris. Te aug citroni, zied puķes un zaļo koki.

Oranžērijā intensīvi notiek iekārtošanas darbi. Katram augam ir jāatrod sava vieta un kārtīgi jāieaugas, pirms šī par Eiropas Savienības (ES) līdzekļiem uzbūvētā celtne aprīļa sākumā savas durvis vērs vaļā apmeklētājiem.

"Šajā siltumnīcā gan gaismas padeve, gan temperatūra, mitrums un viss pārējais tiek kontrolēti automātiski," Latvijas Televīzijai pastāstīja Nacionālā botāniskā dārza (NBD) dendroloģe Ināra Bondare.

Gaisa temperatūra oranžērijā dienu un nakti ir 17 grādi. Jaunā celtne sastāv no daudzām ar durvīm atdalītām siltumnīcām, katrā no tām izvietoti atšķirīgi augi. Daļu no ievērojamās Botāniskā dārza kolekcijas varēs redzēt ikviens interesents.

"Apmeklētājiem būs pieejamas četras nodaļas – tropu un subtropu, aukstie jeb vēsie subtropi, un šobrīd mēs stāvam tuksnešu un kalnaino reģionu augu nodaļā," augu zonu daudzpusību skaidro dendroloģe.

Diemžēl ārā valda pavisam cits noskaņojums. Daudziem Latvijas dārzniekiem šis varētu būt ļoti nepatīkams gads, jo daļa cimperlīgāko augu varētu vai nu izsalt, vai vismaz apsalt.

"Šī ziema ir viena no sliktākajām, jo tik daudz nelielu sala periodu, kas mijas ar dziļiem atkušņiem, augi ne visai mīl. Daudzās vietās zeme nav sasalusi, uzkrītot lielākam sniega daudzumam, augi tiek bojāti no dažādām pelējuma sēnēm," norāda Bondare.

Īpaši slikti būs, ja tik mainīgi laika apstākļi saglabāsies arī turpmāko ziemas periodu, brīdina Botāniskajā dārzā.

"Ap 20.janvāri daudzi augi jau ir izgājuši miera periodu un tad, ja sāksies sala periodi ar atkušņiem, tas varētu ļoti kaitēt augu ziedēšanai, varētu izsalt ziedpumpuri," svārstīgās ziemas negatīvās sekas min dendroloģe Ināra Bondare.

Bet Botāniskā dārza oranžērijā viss ir kārtībā, neskatoties uz saliem un atkušņiem. Jau janvārī pilnā plaukumā sākušas ziedēt gerberas, ciklamenas, magnolijas un daudzi citi augi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt