Dienas ziņas

Šodien – Starptautiskā invalīdu diena

Dienas ziņas

Gulbenē notiek NVO gadatirgus

Atklāj trenažieru zāli cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Salaspilī izveido trenažieru zāli cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Atzīmējot Starptautisko invalīdu dienu, Salaspilī atklāta trenažieru zāle cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tajā ir 13 dažādi trenažieri, kurus iespējams piemērot cilvēkiem ratiņkrēslos. Pašvaldībā norāda, ka pagaidām tā ir vienīgā šāda veida trenažieru zāle valstī. 

Starptautiskajā invalīdu dienā jaunā trenažieru zāle bija interesentu pilna, un naskākie steidza iemēģināt neierastos rīkus. Sportot gribētāji bija cilvēki ar īpašām vajadzībām, kuri vēlējās būt aktīvi un kaut nedaudz uzlabot savu veselību. "Man ir paralizēta visā labā puse, un ir vajadzīgs trenažieris," stāsta salaspiliete Anita Kovaļevska.

Trenažieru zāle šeit bijusi arī agrāk, bet tagad telpas izremontētas un uzstādīti 13 trenažieri, kas pielāgoti cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. "Daudziem trenažieriem ir sēdvietas, kuras nevar nobīdīt. Šiem, praktiski visiem trenažieriem, sēdvietas var noņemt nost, cilvēks ērti iebrauc ar ratiņkrēslu, paņem bloka rokturi un izpilda vingrinājumus," skaidro fitnesa treneris Artūrs Klevs.

"To jau mēs izjutīsim, kad būs izmēģināti visi. Vēl jau pateikt neko nevar," stāsta Salaspils invalīdu biedrības vadītāja Daina Bože, norādot, ka obligāti nāks uz sporta zāli arī turpmāk.

Salaspils novadā  ir gandrīz 700 cilvēku ar īpašām vajadzībām, un šo dāvanu viņi gaidījuši jau ļoti ilgi. Salaspils invalīdu biedrības ilggadējā vadītāja teic, ka sapnis dzimis pirms 20 gadiem, un nozīmīga šī zāle ir ne tikai cilvēkiem ar kustību traucējumiem. "Uzturēt sevi formā. Jo mājās to ne katrs var, tas nav tik vienkārši parastā trenažieru zālē. Tas nav tas, jo ne vienmēr invalīds starp veselajiem jūtas tā, ka viņš to varētu un gribētu darīt," norāda Salaspils invalīdu biedrības dibinātāja Marija Šenne.

Iesākumā gaidīti ir salaspilieši, bet iespēja pavingrot netikšot liegta arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no citiem novadiem. "Paskatīsimies, kā nāks mūsu cilvēki, kādos laikos.. Droši vien maza statistika būs, un tad varētu domāt, kāda būs samaksas sistēma, un tad varētu arī no citiem novadiem nākt," piebilst Salaspils novada domes priekšsēdētāja vietniece Malda Caune.

Apmeklētājus jaunā trenažieru zāle sāks uzņemt no jaunā gada, un ar vingrot gribētājiem strādās treneris ar medicīnisko izglītību.

3. decembris ir Starptautiskā diena cilvēkiem ar invaliditāti - diena, kas atvēlēta viņu cilvēktiesību veicināšanai. Latvijas sabiedrībā jau ilgāku laiku aktuāls ir jautājums, vai pietiekami tiek ievērotas viņu tiesības un vai līdzās nevalstisko organizāciju rūpēm par šiem cilvēkiem pietiekami rūpējas arī valsts.

Kamēr Nacionālās bibliotēkas konferenču zālē nevalstisko organizāciju pārstāvji runāja par Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesību ievērošanu, blakus zālē visas dienas garumā Neredzīgo biedrība, Nedzirdīgo apvienība, paralimpiskā komiteja un vairākas citas organizācijas dalījās ar pieredzi un atziņām. Šeit atvests arī palīgs suns Teodors, kurš, kā apgalvo tā saimnieks, sevi jau pierādījis gan labos darbos, gan sapratnē. Latvijā šobrīd ir vairāk nekā 180 tūkstoši cilvēku ar īpašām vajadzībām, kuriem joprojām ļoti nepieciešams lielāks valsts atbalsts.

"Ir sajūta, ka sociālie jautājumi netiek risināti. Tie ir gan sociālie pakalpojumi, tās ir veselības jomas, ārstniecības un vides pieejamība. Un nevar būt, ka, plānojot kādu jaunu pakalpojumu Latvijā, mēs aizmirstam cilvēkus ar invaliditāti un aizmirstam, kādā veidā viņi šo pakalpojumu saņems. Un tā ir liela Latvijas nelaime," uzskata apvienības “Apeirons” vadītājs Ivars Balodis.

Multiplā skleroze ir slimība, ko var ārstēt, bet nevar izārstēt. Slimnieku ir daudz – vairāk nekā divi tūkstoši. Bieži nāk kopā, lai savējo vidū justos stiprāki. Ar tehniskajiem līdzekļiem gan valsts viņus nesteidzas apgādāt. "Mēs esam iepazinušies ar Vācijas reliģisko draudzi. Tā tiekam pie jaunām gultām, ratiem. Citādi būtu jāstāv piecus gadus rindā," atzīst Latvijas Multiplās sklerozes asociācijas pārstāve Inta Januško.

"Tā ir attieksme! Bieži vien saka – mēs nevaram, nav naudas, pagaidiet vēl – tā ir ļoti muļķīga retorika, tā parāda valdības attieksmi pret cilvēkiem, kam ir tiesības dzīvot sabiedrībā," vērtē tiesībsargs Juris Jansons.

Ceturtās aprūpes līmenī kopjami cilvēki, kuri bieži pat neprot sazināties, invalīdu dienā bija pagatavojuši svecītes. Viņi darbojas un priecājas par savu varēšanu. Eiropas savienības fondu jaunajā periodā plānots atbalsts cilvēkiem ar invaliditāti, un arī Latvijā paredzēts veikt pasākumus, kas personas ar invaliditāti tuvinātu cieņpilnai un neatkarīgai dzīvei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti