4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

Pavasarī vērojam gājputnus, rudenī - dzeltenas lapas!

Rudens - zinātnieku vismazāk pētītais gadalaiks Latvijā

Rudens Latvijā ir pats noslēpumainākais gadalaiks, jo zinātnieki to ir pētījuši vismazāk, līdz ar to arī informācija par rudens iestāšanos ir visai nosacīta. Mūsu mazajā Latvijā zelta rudens dažādos novados iestājas atšķirīgos laikos, un tas skaidrojams ar temperatūru svārstībām, kuras koki saprot kā ziemas tuvošanos un laiku, kad jāsāk taupīt resursi. 

"Mēs esam analizējuši no 1927.gada datus, un tendences ir tādas, ka atsevišķās vietās lapas sāk dzeltēt vēlāk, bet ir arī vietas, kur rudens iestājas vēl agrāk nekā kādreiz, un mums diemžēl nav vēl tam izskaidrojuma, tāpēc mēs ļoti aicinām cilvēkus ziņot par rudeni, jo zelta rudens, manuprāt, ir viens no skaistākajiem gadalaikiem," Latvijas Televīzijai pastāstīja Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes docente un pētniece Gunta Kalvāne.

Dažādās Latvijas teritorijās rudens iestājas atšķirīgi, un dažviet lapas kokiem nodzeltē ātrāk. "Dienas garuma samazināšanās, pakāpeniska temperatūras samazināšanās, tuvojoties rudenim, augiem signalizē par to, ka

tuvojas skarbi laika apstākļi, kuros augi nevarēs uzņemt ūdeni no zemes, jo zeme būs sasalusi, dienas būs gaužām īsas, līdz ar to augos dominējošais zaļais pigments hlorofils nevarēs ražot ogļhidrātus - organiskās vielas, un pamazām hlorofils jeb zaļais pigments sāk noārdīties," skaidro LU Bioloģijas fakultātes profesors Uldis Kondratovičs.

Zinātniekiem patīk statistika, un vidēji 22.septembris ir datums, kad bērzi sāk dzeltēt, kuriem dažas dienas vēlāk seko kļavas. Bet visagrāk iekrāsojas liepas un ievas, ko var redzēt dzeltējot aptuveni nedēļu pirms bērziem.

Galvaspilsētā Rīgā pagaidām vēl ir salīdzinoši zaļš, taču ir vietas Latvijā, kurās zelta rudeni var vērot visātrāk. "Ja pavasaris pie mums Latvijā iestājas no dienvidrietumiem un pakāpeniski divu nedēļu laikā aiziet uz ziemeļaustrumiem, tad rudenī ir pretēji - no Alūksnes augstienes uz leju, bet tas, protams, gadu no gada atšķiras," turpina LU profesors Uldis Kondratovičs.

Pirmās lapas sāk krāsoties kokiem tajās vietās, kur temperatūra straujāk pazeminās, kur ir vērojama strauja temperatūru maiņa, bet visintensīvākā un aktīvākā krāsošanās saistībā ar temperatūru ir novērojama vietās, kur temperatūra strauji nokrīt, bet tikai līdz zemajām pozitīvajām temperatūrām, tātad nedaudz virs nulles.

Gadu no gada tas atšķiras, bet iespējams, ka Alūksnē varētu priecāties visagrāk par dzeltenajām lapām, tāpat arī Latgales iedzīvotāji, un visvēlāk rudens varētu būt piejūras zemienē no Liepājas, Ventspils virzienā uz Kolku. Respektīvi, zelta rudens Latvijā iestāsies pavisam drīz, taču tiem, kas nespēj to sagaidīt – pirmā vieta, kur to varēs ieraudzīt, būs Alūksnes pusē.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti