RSU profesore: Vienlaicīga vakcinācija pret Covid-19 un gripu nerada bažas par drošību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vienlaicīga vakcinācija pret Covid-19 un gripu nerada bažas par drošību un imūnās atbildes reakcija tiek nodrošināta pret abu slimību izraisītājiem, liecina septembra nogalē platformā SSRN (Social Science Research Network) publicētais pētījuma t.s. "preprint" raksts* par vakcīnu pret sezonālo gripu un Covid-19 ievadīšanas drošību un imunogenitāti. (1.)

Vakcinācija pret Covid-19 visā pasaulē ir novērsusi miljoniem SARS-CoV-2 vīrusa infekcijas un nāves gadījumu. Tomēr Covid-19 pandēmija ir palielinājusi veselības aprūpes sistēmas noslodzi. Šogad gripas sezona Ziemeļu puslodē tiek prognozēta smagāka nekā citus gadus, kas rada draudus vēl vairāk palielināt valstu veselības aprūpes sistēmu noslodzi, tādēļ paralēli vakcinēšanās pret Covid-19 veicināšanai iedzīvotāji aktīvi jāvakcinē arī pret gripu.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC, The European Centre for Disease Prevention and Control) jau nācis klajā ar prognozēm, ka gaidāmā gripas sezona, atveroties skolām un atvieglojot Covid-19 ierobežojumus, šoziem Eiropā varētu būt smagāka nekā iepriekšējā gadā.

Kā uzsver ECDC, strauja gripas infekcijas izplatība Covid-19 pandēmijas laikā var radīt nopietnu apdraudējumu gados vecākiem cilvēkiem, cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām un vāju imūnsistēmu, kā arī radīt papildu slogu veselības aprūpes sistēmām, kas jau tā ir noslogotas Covid-19 dēļ. Vienlaikus inficējoties gan ar Covid-19, gan gripu, ir liels risks, ka šādai duālai infekcijai būs smagas sekas. Tāpēc pandēmijas laikā ir īpaši svarīgi pret gripu vakcinēties veselības aprūpes darbiniekiem, augstāk minētajām neaizsargātajām iedzīvotāju grupām, kā arī ikvienam iedzīvotājam, tā pasargājot ne tikai sevi, bet arī  vājākos un vairāk apdraudētos sabiedrības locekļus. (2., 3.)

Šī gada pirmajā pusē Apvienotajā Karalistē tika veikts pētījums, lai noskaidrotu, vai ir iespējama abu vakcīnu (pret Covid-19 un pret sezonālo gripu) vienlaicīga ievadīšana, nodrošinot savlaicīgu un drošu aizsardzību pret abām infekcijām. Pētījumā piedalījās 679 personas.

Daļa no pētījuma dalībniekiem kopā ar vakcīnas pret Covid-19 otro devu (pētījumā aplūkotas vakcīnas "Comirnaty" un "Vaxzevria") saņēma vienu no trim vakcīnām pret sezonālo gripu, daļa – kopā ar vakcīnu pret Covid-19 saņēma placebo poti. Pētījuma rezultāti liecina, ka blakusparādības bija vieglas vai vidēji smagas (lokālas reakcijas – sāpes, apsārtums, pietūkums injekcijas vietā u.tml. vai sistēmiskas reakcijas – drudzis, sāpes locītavās, muskuļu sāpes, slikta dūša u.tml.), un to biežums neatšķīrās starp pētījuma grupām.

Pēc vakcinācijas tikai viena persona tika hospitalizēta spēcīgu galvassāpju dēļ.

Secināts, ka vienlaicīga abu vakcīnu – pret Covid-19 un pret sezonālo gripu - ievadīšana nerada bažas par drošību un rada adekvātu imūnās atbildes reakciju pret abām infekcijām. (1.)

Zinātnieki arī atgādina ka visi noteiktie epidemioloģiskie ierobežojumi, kas samazina Covid -19 izplatību (fiziskā distancēšanās, roku dezinficēšana, mutes un deguna aizsega valkāšana u.c.), labi pasargā arī no sezonālās gripas, kas, tāpat kā Covid-19, arī ir gaisa pilienu infekcija. Kā zināms, reaģējot uz pieaugošo SARS-CoV-2 vīrusa izplatību Eiropā 2020. gada pavasarī, daudzas valstis ieviesa virkni stingru epidemioloģisko pasākumu - rīkojumu palikt mājās, pārvietošanās ierobežojumus, mutes un deguna aizsega lietošanu un skolu slēgšanu.

Šie pasākumi ļāva samazināt ne tikai Covid-19 izplatību, bet arī panāca acīmredzamu un strauju citu augšējo elpceļu vīrusu saslimšanu, piemēram, sezonālās gripas un respiratorā sincitiālā vīrusa (RSV) izplatību. (4.)

Tomēr precīzs Covid-19 pandēmijas un ar to saistīto seku mazināšanas pasākumu ietekmes ilgums uz augšējo elpceļu vīrusu infekciju cirkulāciju nav zināms.

Veselības aprūpes profesionāļiem jārēķinās, ka epidemioloģisko ierobežojumu dēļ citu elpceļu infekciju, tai skaitā sezonālās gripas, uzliesmojumi var parādīties tiem neraksturīgā laikā, un šie uzliesmojumi var būt smagāki, kas saistāms ar to, ka iedzīvotāju, sevišķi mazu bērnu, saskare ar gripas ierosinātāju un attiecīgi arī imunitātes līmenis ir zemāks saistībā ar iepriekš aprakstīto samazināto vīrusa cirkulāciju iepriekšējā sezonā. (5.)


*Preprint raksti ir zinātniskas publikācijas, kuras vēl nav recenzējuši neatkarīgi zinātnieki un kuras nav vēl publicētas zinātniskā žurnālā

Avoti:

  1. https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3931758
  2. https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/poster-influenza-during-covid-19-pandemic-why-its-important-get-vaccinated 
  3. https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/high-risk-autumn-surge-covid-19-cases-and-deaths-countries-insufficient-vaccination
  4. https://www.eurosurveillance.og/content/10.2807/1560-7917.ES.2020.25.42.2001816
  5. https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7029a1.htm 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti