Kad sestdienas vakarā Ingas Vītolas ģimenē sešus gadus vecajam bērnam sāka sāpēt zobs, vecāki pēc palīdzības vērsās gan Bērnu klīniskākajā universitātes slimnīcā, gan Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā, tomēr šeit palīdzību nesaņēma. Vienīgā iespēja bija diennakts privātā klīnika, kur par zoba salabošanu nācās samaksāt krietni dārgi.
“Mēs varējām aizvest bērnu un tas ir te pat Rīgā, varējām samaksāt, bet es aizdomājos, ko darīt tiem, kam rocība nav tik liela un nevar samaksāt par pakalpojumu,” pauda bērna mamma.
Šī pieredze Vītolu mudināja rosināt parakstu vākšanu, lai bērniem akūtās situācijās visu diennakti būtu pieejams valsts apmaksāts zobārsts vai arī lai valsts simtprocentīgi segtu izdevumus par bērnu zobārstniecības pakalpojumiem ārkārtas situācijā.
Zobārste Sintija Miļuna atzina - Latvijā bērniem kariess ir ļoti izplatīts, arī viņai praksē ir bijuši gadījumi, kad bērns ierodas raudošs un ar strutojošu zobu.
“Diemžēl reti ir bērns, kuram nav neviens zobs jālabo, pārsvarā jau trīs četros gados jau zobiņi ir jālabo,” stāstīja Miļuna.
Zobārste gan uzsvēra, ja vecāki par bērnu mutes veselību rūpētos savlaicīgi, un bērnus pie zobārsta un higēnista vestu regulāri, akūtas situācijas neveidotos.
“Bērns pats trīs līdz četru gadu vecumā nevar izlemt, ka viņam ir jāiet pie zobārsta, un piezvanīt, lai pieteiktu vizīti. Tā ir vecāku atbildība,” uzsvēra zobārste.
Nacionālā veselības dienesta Ārstniecības pakalpojumu departamenta direktora vietniece Līga Gaigala skaidroja, ka pagaidām nav paredzēts atvēlēt papildus finansējumu diennakts zobārstniecības pakalpojumu nodrošināšanai bērniem.
“Tās situācijas veidojas gadījumos, kad ir bijušas nepietiekamas rūpes par bērnu mutes veselību, bērns nav regulāri vests pie zobārsta,” viņa norādīja.