Rīgas sporta klubos treneri lielākoties strādā bez nepieciešamā sertifikāta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai cilvēki varētu paļauties uz dažādu treneru profesionalitāti, Latvijā Sporta likums paredz, ka personām, kas vada sporta treniņus vai nodarbības, vai arī sniedz atbalstu tiem, kas trenējas, ir jābūt sertficētām. Līdz ar to  - iekļautām publiski pieejamā treneru reģistrā. Tomēr, kā operācijā “Sportojam!” atklāja Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens”, Rīgas sporta klubos strādājošie treneri lielākoties nav reģistrējušies, līdz ar to viņu sniegtie pakalpojumi nav likumīgi.

Lai noskaidrotu, cik daudzi no treneriem, kuru pakalpojumi tiek piedāvāti dažādos sporta klubos, ir reģistrējušies Latvijas Sporta federāciju padomes treneru reģistrā un cik daudzi savus pakalpojumus sniedz nelikumīgi, “Aizliegtais paņēmiens” devās uz vairākiem Rīgā atrodamiem sporta klubiem. Par operācijas galveno varoni kļuva kāda meitene, kura par savu mērķi izvirzīja piedalīšanos pavasarī notiekošajā savas pilsētas skaistuma konkursā, kā arī dalību vai nu Stipro skrējienā, vai arī kādā no maratona distancēm.

Sporta klubā “F1” no plašā treneru loka entuziasma pilnajai meitenei kluba administratore ieteica trīs speciālistus, taču, kā izrādījās, no šīm trijām nosauktām personām sertificēts nav neviens, tātad trenēt viņi nedrīkst. Jāpiebilst, ka ieteiktā Natālija gan ir titulēta sportiste, kas bijusi gan Latvijas, gan Lietuvas, gan visas Eiropas čempione fitnesa un bodibildinga sacensībās, bet reģistrā atrodama viņa tomēr nav.   

Izskatot šī kluba pārējos trenerus, kopumā no 17 personām sertficētas ir tikai divas – Irina Skleinova, kas trenēt drīkst līdz 2018. gada aprīlim, un Oksana Čerņikova.       

Daudzsološa treniņu programma un zinoši treneri meitenei tika piedāvāti arī sporta klubā “Atlētika”,  taču arī te ieteikto Veronikas Dolginas un Evelīnas Parhomenko vārdi oficiālajā treneru reģistrā nav.   

Sporta kluba “Panatta” trenere Luīze Priedīte bija pirmā no visiem dažādos klubos ieteiktiem treneriem, kas izrādījās sertificēta un ir atrodama treneru reģistrā. Viņas sertifikāts derīgs līdz 2017. gada oktobrim. 

Situācija bija līdzīga gandrīz visos sporta klubos. “Kolonna sport” klubā Vecrīgā no desmit treneriem reģistrā atrodami tikai trīs; sporta klubā “Veselības fabrika” – no 15 treneriem reģistrā redzami tikai divi. Arī klubā “Active life” no 14 treneriem reģistrā ir tikai pieci. Tātad lielākoties treneri strādā nelikumīgi, un priekšzīmīgo klubu ir ļoti maz. Ar visaugstāko serrficētu speciālistu īpatsvaru izceļas klubs “Global Fitness” – šeit no septiņiem treneriem reģistrēti ir seši.

Nereģistrējas, jo ievietā kārtība ir "muļķīga"

Lai noskaidrotu, kā nesertificēto treneru lielo skaitu skaidro paši klubi, raidījuma komanda devās uz sazvanītajiem sporta centriem.  

Sporta klubā “F1” gan administratore, gan satiktais kluba saimnieks precīzi nemācēja skaidrot situāciju, taču, pēc īpašnieka teiktā, viens no iemesliem, kādēļ daļa treneru nav reģistrā, nesertificējas un tādējādi strādā nelikumīgi, esot tas, ka ieviestā kārtība ir "muļkīga".  

“Daudzi to nedara, jo cilvēkiem jākvalificējas, apmeklējot kaut kādus kursus. Kāpēc vairākkārtējam čempionam, kuram pāri 60 gadiem un izgājis 7 olimpiādes, tagad saņemt kvalifikāciju? Nav runa par to, ka nevajag sertificēties, bet jautājums, pēc kādiem kritērijiem notiek atestācija? (..) Ziniet, kad likumi sāk kaitēt lietai, tas nav pavisam pareizi,” stāstīja kluba “F1” saimnieks.

Savukārt klubā “Panatta” skaidrojumos neviens vispār neielaidās: “Mums nav neviena trenera, kas vadītu attiecīgās nodarbības bez attiecīgās kvalifikācijas.” Tomēr, kā liecina reģistrs, šis apgalvojums neatbilst patiesībai. Proti, no 15 kluba treneriem reģistrā atrodami tikai četri.    

Turpretī Olimpiskajā sporta centrā, no kura 11 treneriem reģistrā sastopami piecu vārdi, izrādījās, ka reģistrā neatrodamie vēl tikai mācoties Sporta akadēmijā, un pēc pirmā kursa pabeigšanas likums ļaujot viņiem strādāt par treneriem, kas tiešām tā arī ir. “Bieži gadās, ka šie cilvēki, kuri nav sertificēti, sauksim tā, es viņus nesaukšu nekad par treneriem, noved apmeklētājus līdz fizioterapijas kabinetam, kas ir absurdi,” atzina Olimpiskā sporta centra pārstāve, piebilstot, ka daļa atbildības gan jāuzņemas pašiem klubu apmeklētājiem, kas pie šādiem treneriem vispār ejot.

Turklāt, viņasprāt, tikt pie sertifikāta esot ļoti vienkārši, jo prasības sertifikācijas eksāmenā ir ļoti zemas. “Ja jūs prasāt man kā trenerim, kam ir 30 gadu stāžs, tad es uzskatu, ka šodien tas ir elementāri. Par ko mēs -  treneri, kas beiguši augstākās izglītības iestādes - nebūt neesam sajūsmā,” sacīja sieviete.  

Treneri par klienta veselības stāvokli īsti neinteresējas

Iepazīstoties ar treneru vadītajām nodarbībām un interesi par klientu veselību, raidījuma komandas uzmanību piesaistīja kāds klubs Rīgā, Krišjāņa Barona un Tallinas ielas stūrī, uz kuru, kā redzams reklāmas plakātā, aicina jauniešu kustības “Ghetto Games” dalībniece Viktorija Kondratjeva. Reģistrā gan viņas vārds nav atrodams, bet, kā pārliecinājās operācijas varone, trenerei piekrišanas netrūkst - grupas dalībnieku skaits sasniedz pat 20 cilvēkus.

Jau pirmajā reizē Kondratjeva atklāja savu veiksmes formulu - viņa ne tikai dod padomus, kā un ko trenēt, bet arī pārliecinoši stāsta, kā pareizi ēst, lai gan uztura speciālistes diploma viņai arī nav.  

Maksa par trīs mēnešu abonementu šajā klubā ir 80 eiro, un ar aktīvu abonementu uztura konstulācijas reizi nedēļā ir bez maksas. Pats treniņš ilgst stundu, bet par raidījuma varones veselības  stāvokli pirms treniņa uzsākšanas Kondratjeva neinteresējas. Pat neapjautājas, vai viņa iepriekš maz sportojusi un kādas slodzes izturējusi. Bet reizi nedēļā esot jāuzkāpjot uz īpašiem svariņiem, kas nosakot ūdens daudzumu ķermenī, muskuļu, tauku un kaulu masu, un nešaubīgi jāiet uz rezultātu. 

Arī nodokļu maksāšana te atstāta otrā plānā – nauda tiek iekasēta bez jelkādiem norēķinu čekiem, un pat higiēnas noteikumi šajā vietā ir otršķirīga. Uz kādas meitenes iebildi, ka dušā beidzies siltais ūdens, un jāatzīmē, ka duša te ir viena, Viktorija atbildējusi, ka varot taču nomazgāties mājās. Kā vēlāk telefonsarunā "Aizliegtajam paņēmienam" pastāstīja pati Kondratjeva, vadītās nodarbības viņa pozicionē kā interešu, nevis fitnesa klubu. Tā kā sieviete pagaidām vēl mācās Sporta akadēmijā, arī sertifikāts esot "tapšanas procesā".  Savukārt zināšanas par veselīgu uzturu Kondratjeva apguvusi gan studiju laikā, gan apmeklējot kursus ārzemēs.

Ne mazāk populārs ir vēl kāds klubs "Warrior workout", kas atrodas bijušās rūpnīcas VEF angārā. Šeit divas stundas ilgā nodarbība sastāv no cīņu sporta fiziskās sagatavotības uzdevumiem un "crossfit" treniņa paņēmieniem. Trenažieru vietā šeit ir gan riepas, gan veseri, gan citi spēka vīriem domāti atribūti.    

Kā treneris "Warrior workout" darbojas Latvijā labi zināms kikbokseris, kā arī citu boksa disciplīnu speciālists Jānis Ziediņš. Taču, izrādās, ka par spīti visiem tituliem trenēt viņš nedrīkst, jo sporta treneru reģistrā Ziediņš nav atrodams.

Kādā brīdi, redzot, ka raidījuma varone sāk pagurt, treneris gan meitenei pievērsās un ierādīja, kā labāk izpildīt vingrinājumus, atļaujot izpildīt mazāku to skaitu, taču par veselības stāvokli ne pirms, ne pēc treniņa tā arī nepainteresējās. No jautājumiem par sertifikāta trūkumu Ziediņš izvairījās, kā arī atzina, ka par treneriem notiekto kārtību nemaz nezina. 

Neziņu par nepieciešamo sertifikātu apliecināja arī sporta kluba "My fitness" treneris Emīls Pauders. Viņš gan piebilda, ka pagaidām vēl tikai iegūst Veselības sporta speciālista kvalifikāciju, līdz ar to pēc studiju pabeigšanas Rīgas Stradiņa universitātē varētu tikt pie sertifikāta. 

Atšķirībā no daudziem citiem klubiem, “My fitness” klientiem piedāvā pirms treniņu uzsākšanas izmantot individuālo konsultāciju. No solītajiem testiem raidījuma varonei veica gan tikai vienu. Sīkāk par mērījumiem Pauders neko nepaskaidroja, taču apliecināja, ka meitene treniņus varot turpināt. Viņš arī smalkāk paskaidroja, kādā veidā, mainot ēdienkarti un pakāpeniski palielinot slodzi, meitene var sasniegt kārotos mērķus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti