Rietumvidzemes mežsaimniecībā norit jaunaudžu kopšanas darbi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai šodienas izcirtumu vietā pēc gadiem zaļotu tik tiešām kvalitatīvs mežs, viens no priekšnoteikumiem ir  laicīga jaunaudžu kopšana. Speciālisti lēš, regulāri un pareizi kopjot jauno mežu, tas rezultātu dod par 10-20 gadiem ātrāk un koki ir daudz kvalitatīvāki. Un rudens, kamēr nav uzsnidzis sniegs, ir pateicīgākais periods šī darba veikšanai.

Mežā valda konkurences cīņa un ātrāk augošie - bērzs vai apse drīz vien spēj pārņemt egļu vai priežu jaunaudzi. Arī jaunaudzē, kuru apmeklē Latvijas Radio, zemē gulst visai paprāvas apses un bērziņi, atklājot skatam jau paaugušās eglītes.

"Ja nebūtu veikts darbs, šeit būtu biezi un izstīdzējuši lapu koki, bet paskatieties blakus - smuka egļu jaunaudze! Tas darba princips ir atbrīvot egles no lapu kokiem un varbūt brīvajās vietās atstāt kādu bērzu," stāsta mežkopības  vadītājs Guntars Kampernovs.

"Kopjam 4800 hektārus, kopsummā uz Latvijas Valsts mežu (LVM) fona tas ir diezgan daudz, kopumā 30 tūkstoši hektāri tiek kopti, bet mums reģionā ir ap 5000 hektāru. Tās pamatā ir egļu, priežu jaunaudzes, ko mēs kopjam, un diezgan daudz arī bērzu jaunaudzes," turpina Kampernovs. 

Akciju sabiedrība „Latvijas valsts meži” slēdz sadarbības līgumus par šo darbu veikšanu, un tā ir iespēja nopelnīt nelielām firmām un arī zemnieku saimniecībām.

"Jābūt zināšanām, ko vispār tajā mežā dara, ko mežs no mums sagaida un, protams, pati fiziskā slodze, ko ir vajadzīgs izturēt, jo ir slodze un dažādi laika apstākļi, jāmāk ar tiem sadzīvot," sacīja mežā strādājošie SIA „Spožums plus” vīri Gatis Ziediņš un Haralds Everts. "Rietumvidzemes mežsaimniecībā esam noslēguši gandrīz 50 uzņēmuma līgumus ar 35 sadarbības partneriem. Bez šaubām, tas ir darbs, tā ir sava biznesa attīstīšana, peļņas avots."

LVM speciālisti atzinīgi vērtē to, ka jaunaudžu kopšanu visai aktīvi veic arī privāto mežu saimnieki: "Privātie meži veido pusi no platībām Latvijā, bet pēdējo gadu laikā, pateicoties Eiropas fondiem, diezgan intensīvi darbi jaunaudžu kopšanā tiek veikti arī privātajos mežos. Jaunaudžu kopšana norit gandrīz visu gadu, taču pateicīgākais laiks ir rudens, kad koki nometuši lapas, bet pavasarī šajā darbā jārēķinās arī ar putnu ligzdošanu.

Rietumvidzemes mežsaimniecības teritorijā pamatā ir egļu, priežu un bērzu jaunaudzes. Bet mazās  priedītes un eglītes līdz to izaugšanai ir ne vien jākopj, bet it sevišķi ziemas periodā, kā stāsta Valmieras iecirkņa vadītājs Ivars Nīmanis, tās nākas sargāt arī no meža dzīvniekiem, apstrādājot ar speciāliem līdzekļiem.

Arī šis darbs, domājot par jaunaudžu aizsardzību ziemas periodā, Rietumvidzemes mežsaimniecībā ir jau sācies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti