Dienas ziņas

Sirdslietu darboties ar koku pārmanto no vectēva

Dienas ziņas

Stingri uzraudzīs lakšu tirdzniecību

Rēzeknē veic sarežģītu operāciju, atklājot retu slimību

Rēzeknē pacientam ar retu slimību veic unikālu operāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Paraneoplastiskais neiroloģiskais sindroms sastopams mazāk nekā 1% pasaules iedzīvotāju. Viens no šādiem pacientiem pirms pusotra mēneša nonāca Rēzeknes slimnīcā. Lai izņemtu ap mugurkaula nervu galiem aptinušos audzēju, Latgalē dzīvojošais neiroķirurgs Kavšanta Malinka Rambadagalla no Šrilankas veica Latvijā, iespējams, pat Baltijā unikālu operāciju.

Sergejs Sviridovs jau vairākus gadus slimo ar sirds un asinsvadu kaitēm un kopš pagājušās vasaras cīnās arī ar sīkšūnu plaušu vēzi. Prognozes bija skarbas, bet tās nepiepildījās. Janvārī radās jau atkal cita kaite – sāpes kreisajā kājā. Nezināmā slimība strauji progresēja, Sergejs sāka pārvietoties, izmantojot kruķus.

“Ar katru dienu kļuva aizvien sliktāk un sliktāk. Kā tāds sniega kamols vēlās nenormālā ātrumā. Kad mēs nonācām slimnīcā, vectēvam arī bija tāds gadījums, ka viņš nokrita. Principā, ja nebūtu operācijas, laikam mēs būtu ļoti bēdīgā stāvoklī,” sacīja Sergeja mazmeita Anastasija Samsonova.

Rēzeknes slimnīcā tālākie notikumi risinājās strauji. Sāpju iemeslu steidzās noteikt neiroķirurgs Kavšanta Malinka Rambadagalla. Magnētiskā rezonanse skaidrību neradīja, tāpēc Šrilankā dzimušais, bet nu jau vairākus gadus Latgalē praktizējošais neiroķirurgs konsultējās ar kolēģiem Rīgā un nolēma veikt operāciju ar aizdomām: vainīgs ir audzējs. 

“Vajadzēja domāt, kas būs ātrākais. Lai būtu stabilitāte tur mugurkaulā. Un, kas svarīgākais, – kā vieglāk tikt līdz audzējam ar mazāku traumu,” stāstīja neiroķirurgs Kavšanta Malinka Rambadagalla.

Lai izņemtu neiroendokrīno audzēju mugurkaula daļā, dakteris izvēlējās pielietot inovatīvu metodi.

Caur nelielu iegriezumu audzējs lokalizēts – tas bija aptinies ap nervu galiem.

Netraumējot mugurkaula nervu saknītes, saglabātas to funkcijas un nodrošināta mugurkaula stabilitāte bez skrūvju balstiem. Tas nozīmē, ka jau otrajā dienā pēc operācijas Sergejs varēja sākt staigāt, bet ir nepieciešams staigulis.

“Šī [operācija] ir unikāla tādā ziņā, ka ir sarežģīta, riskanta, un pieeja bija savādāka nekā parasti. Tā ir ļoti reta slimība. Lepojamies, ka šeit, mazajā Rēzeknē, varējām to diagnosticēt, protams, ar palīdzību no Rīgas kolēģiem,” pauda neiroķirurgs.

Taču ar operāciju viss vēl nebeidzās. Ergoterapeits, fizioterapeiti un citi speciālisti, tostarp studente, apvienojās rehabilitācijas komandā, lai pacientam mazinātu sāpes un slimnīcu viņš varētu atstāt saviem spēkiem.

“Pacients pie mums ieradās ar pilnīgu kreisās kājas parēzi, viņš nespēja pats staigāt, kāja bija notirpusi, nejūtīga. Bija arī izteiktas sāpes,” pastāstīja Rēzeknes slimnīcas fizioterapeite Jolanta Rudzīte.

Turpmākā atlabšana ir atkarīga no paša Sergeja centības vingrojot. Viņam gan palīdz mazmeita Anastasija, kas pati ir fizioterapeite. Sergejs ir pateicīgs Rēzeknes slimnīcas mediķiem.

“Nekas nesāp, absolūti! Un mugurā “mierīgi”, kur taisīja operāciju. Normāli jūtos,” sacīja Sergejs Sviridovs.

Neiroķirurgs Kavšanta Malinka Rambadagalla paveikto apņēmies aprakstīt zinātniskā prezentācijā, kas noderēs arī plašākai mediķu kopienai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti