Rēzeknē no nātrēm top audums un pulveris veselībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ja par nātru veselīgo iedarbību uz mūsu organismu gan iekšķīgi, gan ārīgi, iespējams, zina daudzi, tad par to, ka no nātrēm var iegūt arī šķiedru, informācijas ir krietni mazāk. Tautas lietišķās mākslas studijas "Dzīpariņš" vadītāja Anita Kairiša šo augu ir izpētījusi tiktāl, ka jau nākampavasar cer no nātrēm pagatavot sildošās kurpju zoles, bet vēlāk arī audumu.

"Īstenībā nātru apstrāde - tā ir tā pati ļoti, ļoti senā tautas māksla, bet mēs to visu esam veiksmīgi iznīcinājuši ar savu industriju un savu modernumu," par to, kāpēc sākusi pievērsusies nātru izpētei, stāsta rēzekniete, tautas lietišķās mākslas studijas "Dzīpariņš" vadītāja Anita Kairiša. Interse par nātru apstrādi viņai radusies pirms vairākiem gadiem, internetā mājaslapās krievu valodā uzduroties informācijai par to, kā no nātrēm iegūst šķiedru.

"Izpētot izrādījās ļoti cerīgi, veselīgi un interesanti, jo aušanai parasti tiek izmantoti lini, arī linu apstrāde kādreiz pie mums bija ļoti izplatīta, un arī nātre ir ļoti pieejams materiāls," norāda Anita Kairiša. Viņa gan atzīst, ka pati sākotnēji nav īsti ticējusi tam, ka no nātres varēs iegūt pavedienu, bet izrādījies - tas ir iespējams. "Nātrei ir stumbrs, kuram iekšpusē ir tāds pārklājums, no kura tad arī var iegūt šķiedru, kas ir ļoti līdzīga smalkam vilnas pavedienam. Putni pavasarī to pavedienu šķetina un vij savās ligzdās, jo tas ir daudz siltāks nekā kāda lapiņa vai zālīte," stāsta Anita Kairiša. Tomēr tehnoloģija nātres pavediena iegūšanai esot gana piņķerīga un darbietilpīga. "Lai iegūtu kādus piecpadsmit centimetrus garu diegu, vajag līdz desmit stiebriem nātru," viņa saka.

Lai savas zināšanas nātru pārstrādē attīstītu un šo jauno virzienu tradicionālajā amatniecībā turpinātu, Anita Kairiša ar vietējā nodibinājuma "Lauku ekonomikas attīstībai Rēzeknes novadā" atbalstu ierīkojusi nelielu nātru apstrādes darbnīcu un pie vietējā kokapstrādes meistara pasūtījusi nepieciešamos koka darbarīkus nātru šķiedras iegūšanai.

"Nopirkt tos nevar, jo tā ir lieta, kas tiek atjaunota principā no nulles, no kādiem Krievijas ļoti dziļiem laukiem, kur ir saglabājušās kādas vecas grāmatas, veci rasējumi, kas bija iepludināti internetā, jo Latvijā par šādu lietu praktiski informācijas nav," norāda Anita Kairiša.

Lai arī šobrīd sagatavotie instrumenti nātru pārstrādei vēl jauzlabo, Anita Kairiša cer jau nākampavasar ar tiem pilnvērtīgi iegūt šķiedru. "Ņem sauso nātres stiebru, kas pa vasaru ir izaudzis, rudenī nobirdinājis lapas, ziemā ir apsnidzis un pēc sniega nokušanas kādā martā to salasa. Faktiski daba ir izdarījusi visu, lai no tā stiebra ar vismazākiem darba ieguldījumiem dabūt ārā šķiedru. Tad to sauso nātres stiebru samīca, bet ļoti maigi, jo to nevar salauzt - līdz ko salauzīsi, šķiedra būs pavisam īsa. Pēc tam tā šķiedra jāattīra no visiem piemaisījumiem, tad jāķemmē un jāsukā, beigās jāsavērpj pavedieni. Tad var darīt [talāk],  ko gribi. Pats virsmērķis man ir nātru audums, taču to diezin vai būs iespējams paveikt jau nākamgad, tāpēc kā pirmās taps nātru zoles, jo jebkuram medniekam un makšķerniekam kājas salst, bet nātru pavediens kārtīgi silda," skaidro Anita Kairiša. Tomēr zeķes tikai no šāda pavediena viņa neiesaka adīt, būšot pārāk daudz, pietikšot vien pa kādai rindiņai nātru pavediena zeķē ieadīt: "Tas ir ļoti stimulējošs materiāls, kas uzlabo veselību."

Tā kā nātru šķiedras iegūšana specifiskās tehnoloģijas dēļ jāatliek uz pavasari, šobrīd rēzekniete Anita Kairiša ir uzsākusi pārtikā lietojama nātru pulvera gatavošanu, kas labi noderot tagad rudenī un vēlāk ziemā imunitātes stiprināšanai. Viņa arī sākusi gatavot nātru ziepes un nātru bumbiņas cilvēka enerģētisko punktu stimulēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti