Ārpus Rīgas

Mazsalacas un Alūksnes novados grasās īstenot pilotprojektu "Transports pēc pieprasījuma"

Ārpus Rīgas

Biškopji atsāk diskusiju par neonikotinoīdu aizliegšanu lauksaimniecībā

Rēzeknē atvērs Latgalē trešo HIV profilakses punktu

Rēzeknē atvērs Latgalē trešo HIV profilakses punktu

Eiropas slimības profilakses kontroles centra dati liecina, ka pašlaik Eiropas Savienības (ES) valstu vidū Latvija ieņem pirmo vietu gan HIV, gan AIDS izplatības ziņā. Lai mazinātu ar asinīm vai seksuāli transmisīvā ceļā nododamo infekciju izplatību sabiedrībā, dotu iespēju Latgales iedzīvotajiem anonīmi vērsties pie mediķiem un, veicot nepieciešamos testus, pārbaudītu savu veselību, aprīļa sākumā Rēzeknē atvērs HIV profilakses punktu.

Sākot ar aprīli Latvijas Sarkanā Krusta telpās Rēzeknē darbu uzsāks HIV profilakses punkts, kur varēs gan saņemt bezmaksas konsultācijas, gan veikt dažādu infekcijas slimību testus, stāsta biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Rēzeknes komitejas vadītāja Gunta Stepiņa:

“Iedzīvotāji varēs saņemt informāciju un mediķu konsultācijas, izglītojošos materiālus, konfidenciālu HIV, sifilisa, B un C hepatīta eksprestestu veikšanu bez maksas, veikt šļirču, adatu maiņu, pēc testa veikšanas varēs saņemt prezervatīvus. Ar visiem nepieciešamajiem medicīniskajiem materiāliem kabinetu nodrošina Slimību profilakses un kontroles centrs – gan ar šļircēm, gan ar adatām, dezinfekcijas līdzekļiem, eksprestestiem, prezervatīviem un citiem medicīnas materiāliem. Savukārt komitejai ir jānodrošina telpas, tehnisko resursu un izlietoto šļirču utilizācija.”

HIV profilakses punkta izveidi Rēzeknē finansiāli atbalsta vietējā pašvaldība. Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns atklāj, ka pirms diviem gadiem Rēzekne pieteicās Veselīgo pašvaldību tīklā, un HIV profilakses punkta izveide ir viens no pasākumiem, kas paredzēts iedzīvotāju veselības uzlabošanai.

“Pašvaldība HIV profilakses punktam mēnesī piešķirs 250 eiro, no kuriem 150 aizies algas nodrošināšanai speciālistam un 100 eiro darbības nodrošināšanai. Tāpat Sociālais dienests kontrolēs, cik tas ir lietderīgi. Protams, ar tādu arī piebildi sadarbības līgums ar Sarkano Krustu ir arī noslēgts. Ja ļoti maz cilvēku nāks uz šīm konsultācijām, izmantos šo pakalpojumu, protams, arī mums nebūs lietderīgi to finansēt,” klāsta Arbidāns.

Latvijā šobrīd darbojas 21 HIV profilakses punkts, 17 pašvaldībās. Vairāk šo punktu atrodas Rīgas un Pierīgas reģionā, vismazāk – Vidzemē un Latgalē. Punktu izvietojums ir saistīts gan riska grupu daudzumu, gan ar infekcijas slimību izplatības rādītājiem, gan ar nepieciešamā atbalsta saņemšanas iespējām, skaidro Latvijas Slimību un profilakses centra veselības veicināšanas koordinatore Līva Grāmatiņa:

“ HIV un AIDS izplatības rādītāji Latvijā diemžēl ir augsti. 2017. gadā ir reģistrēts 371 jauns HIV infekcijas gadījums, kas ir par kādiem sešiem gadījumiem vairāk nekā iepriekšējā gadā.

Ja mēs skatāmies, kādu pēdējo 5-6 gadu laika posmu, tad šī dinamika ir nedaudz augusi. Ja runājam konkrēti par AIDS gadījumu skaitu, arī tas katru gadu palielinās, un šogad reģistrēts 1 921 tāds gadījums. Pagājušgad tas bija 1803 gadījumi. Šī tendence arī ir augoša.”

Pasaulē jau vairāk nekā 20 gadus pazīstams cilvēka imūndeficīta vīruss, kas izraisa saslimšanu ar AIDS. Viens no veidiem, kā ieinteresēt iedzīvotājus veikt nepieciešamās pārbaudes, ir anonīmo HIV profilakses punktu atvēršana valstī.

Latgalē pašlaik darbojas divi HIV profilakses punkti – Balvos un Daugavpilī. Latvijas Sarkanā Krusta Daugavpils pilsētas komitejas izpilddirektore Marija Kirņičanska atklāj, ka HIV profilakses punktā, kas savu darbību uzsācis pirms deviņiem mēnešiem, pagaidām iedzīvotāju aktivitāte, vēršoties pēc palīdzības un informācijas, neesot liela.

“Pirmie apmeklētāji parādījās tikai septembrī. Septembrī tie bija tikai divi, pēc tam oktobrī - 5, novembrī jau 13, janvārī – 14. Kopā kopš punkta atklāšanas bija tikai 34 apmeklētāji. Te iegriežas pārsvarā vīrieši vecuma grupā no 20 līdz 24 un no 40 līdz 50 gadiem,” skaidro Marija Kirņičanska, uzsverot, ka, viņasprāt, lai arī Sarkanās Krusta komiteja informē iedzīvotājus par HIV profilakses punkta piedāvājumu, tomēr trūkstot publicitātes.

Lai arī Latvijā darbojas HIV infekcijas un seksuāli transmisīvo slimību ierobežošanas plāns, Eiropas Slimību profilakses kontroles centra dati liecina, ka Eiropas Savienībā un Eiropas ekonomikas zonas valstu vidū Latvija ieņem vadošo pozīciju gan HIV infekcijas, gan AIDS izplatības ziņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti