Reportāža: Kāpēc suņu saimnieki nesavāc savu mīluļu izkārnījumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vasara ir laiks, kad atpūtu parkā iecienījuši gan pilsētnieki, gan Rīgas viesi. Tomēr patīkamo atpūtu traucē nepievilcīgs skats - pārtikas iesaiņojumi, izsmēķi un dzīvnieku izkārnījumi. Lai gan suņu saimniekiem var piemērot naudas sodu līdz pat 250 latiem, novērotais rāda, ka ne visi ir gana apzinīgi un suņa atstāto parka zālienā savāc. 

Katru vakaru Laima ar savu uzticamo draugu Baironu dodas pastaigā pa Ziedoņdārzu. Bairons ir divus gadus vecs, liels, melns, pinkains suns ar brūnām acīm un garu rozā mēli. Uzticīgi staigājot saimnieces turētajā pavadā, Bairons klausa uz vārda un atstāj draudzīga suņa iespaidu. Suņa saimniece Laima stāsta - kamēr dzīvojusi Londonā, ievērojusi, ka tur cilvēki esot apzinīgāki.

„Īstenībā šis parks ir interesants, jo, re, var redzēt zaļu miskasti, un bija vairākas te apkārt, visām bija zīmes agrāk, tikai suņu atkritumiem domātas. Te it kā bija uzsākta tā ideja, ka vajag visiem savākt. Es redzu, ka ļoti bieži cilvēki arī savāc. Un ir arī viena tantiņa, kas visiem aizrāda, ka nedrīkst atstāt aiz sevis..., kas man liekas ļoti pozitīvi, bet tāpat ir daudzi, kas iet un staigā, bet tas arī ir...  Atkarīgs pa rajoniem - Vērmaņdārzā, piemēram, visi savāc, cik es esmu redzējusi, šeit, nu, tā - 50 uz 50,” novērojumos dalās suņa saimniece.

Lai gan varētu uzskatīt, ka viens no problēmas iemesliem, kāpēc saimnieki aiz saviem suņiem nesavāc, ir speciālo urnu trūkums, suņu ekskrementi ir pieskaitāmi pie sadzīves atkritumiem un utilizējami jebkurā miskastē. Kamēr kādam varētu šķist, ka suns jau neko sliktu nedara, jāatgādina, ka pamestie izkārnījumi var būt bīstami videi, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Iveta Kociņa:

Nu, nekas labs jau tur nevar būt. Sāksim ar ētisko pieeju, pēc tam ar ietekmi uz veselību. Pirmkārt, jau tā ir netīrība sanitāri un higiēniski. Otrkārt, tie ir parazīti un parazītu olas, kas var būt šajos suņu ekskrementos."

Laima kā atbildīga suņa saimniece min, ka būtu labi, ja tiktu izveidota kāda kampaņa, kas liktu cilvēkiem aizdomāties par sekām, ko var radīt nesavāktie suņu izkārnījumi. Viņa cer, ka suņu saimnieki kļūs atbildīgāki, tādējādi arī uzlabojot savstarpējās attiecības ar citiem parka apmeklētājiem.

"Es, piemēram, "Rimi" savācos mazos maisiņus, lai var savākt. Londonā varēja vispār nopirkt suņu maisiņus, tie nāk tādā speciālā kastītē, vienkārši pie siksnas piestiprināt, tad tu rauj ārā. Kas ir vēl labāk, ja tie ir bioloģiskie, jo ir tā jocīgi likt kakas parastā plastmasas maisiņā, jo tad tu it kā piesārņo ar to, ka liec plastmasas maisiņā," uzsver Laima.

Arī citi satiktie suņu saimnieki izrāda savu skepsi pret tiem, kuri aiz saviem mīluļiem nesavāc. Gaidai un Gundegai abām ir mazi klēpju sunīši. Viņas saka, ka policijai vajadzētu rūpīgāk sekot līdzi notiekošajam pilsētas parkos.

"Es aizrādu, man pasaka „Man nav maisiņš līdzi”, „Savāc pati!”, es saku „es, lūdzu, iedošu”, tur man atvaid pretī... - Jūs kaut kādus īpašus maisiņus izmantojat, bioloģiskos? - Nē, tādēļ jau mēs vēlētos, lai būtu bioloģiskie. Parastos veikala. - Nu, es savam sunītim, piemēram, pat maisiņu [neizmantoju]... man ir tik niecīga tā „produkcija”, ka es izmantoju papīra dvielīšus, bet, nu, obligāti jāvāc."

Ministru kabineta noteikumos par suņu un kaķu turēšanu iekļauts punkts par īpašnieku pienākumiem - „pilsētās un citās apdzīvotajās vietās, vedot dzīvniekus pastaigā, ņemt līdzi inventāru ekskrementu savākšanai”, kā arī aizliegts pieļaut, „ka suņi un kaķi piemēslo dzīvojamās vai sabiedriskās telpas un apdzīvoto vietu teritoriju”. Rīgas

Pašvaldības policijas pārstāve Inese Tīmane min, ka policijai neatbildīgo suņu saimnieku tvarstīšana parkos neesot prioritāte.

"Nav tā, ka mēs esam šo izvirzījuši par problēmu nr.1, un visi policisti, kas ir ekipēti no galvas līdz kājām, rūpējas par tādām sabiedriskās kārtības lietām, jāsaka, ka [rūpējas par] nopietnākām. Tagad iziet regulāros reidos un tvarsta un ķer, un soda," norāda Tīmane.

Gan satiktās suņu saimnieces Ziedoņdārzā, gan pašvaldības policija atzīst, ka atbildība par nesavāktajiem suņu izkārnījumiem ir jāuzņemas saimniekiem un aiz sava četrkājainā drauga tie  ir jāsavāc, lai neradītu problēmas ne sev, ne citiem parka apmeklētājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti