PVO: Antibiotiku rezistence ir «lielākais globālais drauds» veselībai

Antibiotiku rezistence ir „lielākais globālais drauds” cilvēku veselībai. Par to brīdina Pasaules Veselības organizācija (PVO). Savā jaunākajā ziņojumā PVO norāda, ka baktēriju rezistence pret antibiotikām arvien pieaug. Ja pagātnē, lietojot antibiotikas, varēja novērot efektivitāti gandrīz vienmēr, mūsdienās vairākās valstīs daļa no tām vairs nav iedarbīgas pat vairāk nekā pusē gadījumu. 

Antibiotiku rezistence kļūst par arvien nopietnāku problēmu. Par tik nopietnu, ka pasaule virzās uz post- jeb „pēcantibiotiku ēru”, kad cilvēki mirst no vienkāršām infekcijām, kuras bijis iespējams ārstēt desmitiem gadu ilgi. Par to savā jaunākajā pētījumā brīdina PVO. 

Antibiotikas cilvēku medicīnā tiek izmantotas, lai nogalinātu vai bloķētu infekcijas izraisošu mikroorganismu - baktēriju vai sēnīšu - augšanu. Taču mikroorganismi, nonākot saskarsmē ar antibiotikām, kļūst mazāk jūtīgi pret tiem un attīsta rezistenci, līdz ar to terapija kļūst neefektīva.

Aizvien pieaugošās rezistences dēļ visas izstrādātās antibiotikas var kļūt nederīgas, padarot neiespējamas pat visvienkāršākās operācijas.

PVO apkopojusi datus no 114 valstīm, un konstatējusi, ka rezistence tagad pieaug visos reģionos. Ziņojumā apskatītas septiņas dažādas baktērijas, kas izraisa vairākas nopietnas, bet izplatīts slimības, piemēram, plaušu karsoni, diareju un asins infekcijas.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, atsevišķās valstīs divas ļoti svarīgas antibiotikas vairs nav iedarbīgas vairāk nekā pusē gadījumu. 

Viena no tām - karbapenēms - ir tā dēvētā pēdējās iespējas antibiotika. Ar to ārstē tādas dzīvībai bīstamas infekcijas kā plaušu karsonis un citas, ko izraisa konkrēta baktērija. 

PVO arī izceļ antibiotikas, ar kurām cīnās pret E.coli baktērijas izraisītām urīnceļu infekcijām. Ja 80.gados antibiotikas šajā gadījumā bija teju 100% efektīvas, tad mūsdienās ir valstis daudzās pasaules daļās, kur tās vairs nav iedarbīgas vairāk nekā pusē gadījumu. 

Šie ir tikai pāris no piemēriem, un PVO aicina spert aktīvus soļus, lai mainītu šo ļoti satraucošo tendenci. Ziņojumā aicināts uzlabot higiēnas apstākļus, pieeju tīram ūdenim, infekciju kontroli slimnīcās, kā arī veicināt vakcinēšanos, lai tādā veidā samazinātu vajadzību pēc antibiotikām. 

PVO situāciju skaidro ar antibiotiku nepamatotu lietošanu, medikamentus bieži vien lietojot nepareizi, pārāk bieži un pārāk ilgu laika periodu. Līdz ar to iedzīvotājiem ieteikti trīs veidi, kā cīnīties pret antibiotiku rezistences izplatīšanos, proti, izmantot antibiotikas vienīgi tad, ja tās izrakstījis ārsts; pilnībā iziet ārstniecības kursu, pat ja, ja jūtaties labāk; un nekad nedalīties ar sev izrakstītajām antibiotikām ar citiem.

Savukārt viens no PVO ieteikumiem ārstiem un farmaceitiem ir izrakstīt un izsniegt antibiotikas tikai tad, kad tās patiešām ir nepieciešamas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti