PVO aicina mainīt pērtiķu baku nosaukumu, atsakoties no vārda «pērtiķu»

Pasaules Veselības organizācija (PVO) pirmdien paziņoja, ka nolēmusi mainīt pērtiķu baku nosaukumu, atsakoties no vārda "pērtiķu", jo tas ir neprecīzs apzīmējums, kas izraisa negatīvas asociācijas.

Angļu valodā šī slimība ir pazīstama kā "monkeypox", bet PVO iesaka turpmāk to dēvēt saīsināti par "mpox". Latviešu valodā tas būtu attiecīgi "mbakas" vai "pbakas".

Pēc tam, kad šogad pasaulē sākās jauns pērtiķu baku uzliesmojums, aktīvisti aicināja mainīt slimības nosaukumu, jo tas veicina rasistiskus stereotipus par Āfriku un apgrūtina slimības apkarošanu.

Pērtiķu bakas tika atklātas 1958. gadā, kad slimība izplatījās pērtiķu vidū Dānijas laboratorijā. Taču vēlāk kļuva skaidrs, ka tā izplatās arī citu dzīvnieku sugu vidū un visbiežāk skar grauzējus.

PVO informē, ka tuvākā gada laikā paralēli lietos abus nosaukumus (pērtiķu bakas un pbakas), taču pirmais no tiem pakāpeniski tiks izskausts.

Cilvēku vidū par pērtiķu baku izplatīšanos pirmoreiz kļuva zināms 1970. gadā. Šogad pasaulē ir vērojams jauns slimības uzliesmojums: līdz šim reģistrēti vairāk nekā 81 000 inficēšanās un 55 nāves gadījumi. Visvairāk šī slimība izplatījusies homoseksuālu vīriešu vidū.

KONTEKSTS:

Pērtiķu bakas ir radniecīga slimība pasaulē jau zināmajām bakām, kuras Pasaules Veselības organizācija par uzvarētu slimību atzina 1980. gadā. Maijā vairākās Eiropas valstīs izskanēja ziņas par šīs slimības gadījumiem, tādēļ Latvijas speciālisti brīdināja, ka inficēšanās riski pastāv, un aicināja būt vērīgiem, ja pēc temperatūras un drudža uz ķermeņa parādās izsitumi, kas atgādina vējbakas.

Latvija ir saņēmusi 1400 vakcīnu pret pērtiķu bakām. Ņemot vērā pieaugošo pērtiķu baku saslimšanas gadījumu skaitu Eiropā, Latvijā nosaka ar šo infekciju saslimušo kontaktpersonas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti