Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiāles vadītāju Daci Baumani

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Aigu Rūrāni

Putekšņu alerģiju sezona ir sākusies

Putekšņu alerģiju sezona ir sākusies; aizvien vairāk bērniem konstatē saslimšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pavasaris daudziem cilvēkiem nāk ne vien ar prieku par silto un saulaino laiku, bet arī ar bailēm no dažādu augu un koku ziedēšanas. Pēdējos gados arvien vairāk bērniem tiek konstatēta alerģija pret ziedputekšņiem.

Ārsti skaidro, ka iemesli dažādām alerģijām ir gan ģenētiski, gan tas, ka cilvēki dzīvo pārāk sterilā vidē un ir pārāk attālinājušies no dabas.

Alkšņi un lazdas jau ir sākuši ziedēt, tāpēc alergologi šobrīd nevar sūdzēties par klientu trūkumu. Drīz tiek gaidīta vītolu un bērzu plaukšana, kas radīs jaunu cilvēku pieplūduma vilni ārstniecības iestādēs. Pēdējos gados alerģija pret ziedputekšņiem Latvijas bērniem pieaug.

Bērnu slimnīcas bērnu alergoloģe Ieva Cīrule atzīst, ka diemžēl  tendence turpinās – “mums ir arvien vairāk pacientu, un sliktā ziņā ir tā, ka ir vairāk smago formu, ir arī pat dzīvībai bīstamās reakcijas, kādu agrāk nebija”.

Tomēr alerģija pret ziedputekšņiem pēkšņi var parādīties ne tikai bērniem, bet arī pieaugušiem cilvēkiem.

Alergoloģe Dace Kārkliņa stāsta, ka “nav noteikta laika posma, kad mēs varam teikt, jūs tagad esat tādā vecumā, kad vairs nav alerģijas”.

“Jebkurā vecuma posmā mums var rasties alerģija. Tā var mainīties. Bērnībā vairāk ir uz pārtiku, bet  vēlāk vairāk uz ziedputekšņiem, putekļiem, pelējumu, mājdzīvniekiem,” skaidro Kārkliņa. 

Ziedputekšņu alerģijas pazīmes ir tekošs deguns, šķaudīšana, acu asarošana, apgrūtināta elpošana. Ja tā netiek ārstēta, ar laiku alerģija var pāraugt astmā. Ir ārsti, kas alerģiju uzskata par mūsdienu slimību, jo tās rašanos veicina apkārtējās vides piesārņojums un šā brīža neveselīgais dzīvesveids.

“Tiem, kuri dzīvos laukos, ir daudz mazāk alerģijas nekā tiem, kuri dzīvo pilsētā, un sevišķi svarīga ir tā vide, kurā cilvēks atrodas agrīnā vecumā. Ir jauns pētījums  Igaunijā un Somijā, kas parāda, ka, jo tuvāk ir meži un lauksaimniecības zemes, jo cilvēkam ir mazāk alerģiju,” stāsta Cīrule.

Lai ārstētu alerģiju, ārsti izraksta dažādus medikamentus, iespējamas pat imūnterapijas, kad cilvēka organismā tiek ievadīta niecīga deva ar alergēnu, tādā veidā ļaujot organismam izstrādāt imunitāti pret  to.

Vecākiem visieteicamākais ir savus bērnus jau no mazotnes biežāk vest pastaigāties pa mežu vai uz laukiem. Savukārt mājās nevajag pārspīlēt ar tīrību, lietojot dažādus dezinfekcijas līdzekļus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti