Vai tas ir normāli?

Strīdi: kā veiksmīgi rast risinājumu konfliktam un atgūt psihoemocionālo līdzsvaru

Vai tas ir normāli?

Domas par dzīves bezjēzdzīgumu, domas par dzīves izbeigšanu: kā palīdzēt rast ceļu atpakaļ

Ķermenis un psihe: ķermeniskie simptomi mēdz ziņot par psihē notiekošo

Psihoterapeits: Sevis kritizēšana pasliktina noskaņojumu, nevis veicina attīstību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sava izskata nepieņemšana cilvēkam var radīt sociālo trauksmi, savukārt nepilnvērtības sajūta ietekmē ķermeņa reakcijas – sākot no sarkšanas līdz pat ādas problēmām, Latvijas Radio 1 raidījumā “Vai tas ir normāli” norādīja ārsts psihiatrs-psihoterapeits Artūrs Utināns.

“Ilūzija, ka nav skaists, ko sauc par dismorfofobiju, ir ļoti līdzīgs traucējums nervu anoreksijai, kad, piemēram, uzskata, ka deguns, ausis, mati, žoklis vai  jebkura cita ķermeņa daļa nav skaista,” sacīja ārsts psihiatrs-psihoterapeits.

Tas var būt saistīts arī ar runas funkcijas traucējumiem, cilvēki arī mēdz kaunēties par nabadzīgu apģērbu vai saviem vecākiem, kuri, piemēram, ir alkoholiķi.

Nepilnvērtības vai kauna sajūta ietekmē ķermeņa reakcijas un var izsaukt nervu sistēmas aktivēšanos, piemēram, sarkšana, paātrināta sirdsdarbība, muskuļu spriedze, ja ir ādas problēmas, tās saasinās.

Ārsts atgādināja, ka sevis kritizēšana neveicina attīstību, bet gan pasliktina noskaņojumu.

Viņš aicināja sevī attīstīt labās īpašības un strādāt ar raksturu: “Jo komunikablāks ir cilvēks, jo ātrāk viņš iegūst partneri. Jo introvertāks, noslēgtāks, jo viņam būs grūtāk ar partneri. Svarīga arī empātija, altruisms, līdzjūtības spēja. Savukārt, ja cilvēks ir egoists, skops vai narciss, viņam izveidot attiecības būs grūtāk.”

“Ir pārlieku liels uzsvars uz ārējo izskatu. Sociālās attiecības nosaka pavisam citi faktori, piemēram, spēja atrast gan partneri, gan draugus, kuriem ir empātiskas spējas, sapratne, kuri arī var iejusties cita ādā,” skaidroja ārsts.

Sievietes, kuras pievērš pastiprinātu uzmanību izskatam, nereti uzskata, ka vīriešiem interesē tikai intīmā tuvība, taču kopdzīvi veido cilvēki, kuriem ir kopīgas filozofijas un morāles sistēmas, ārējais izskats ir tikai viens no daudziem faktoriem, norādīja Utināns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti