Dienas ziņas

Slēpošanas trases darbu turpina

Dienas ziņas

Finišam tuvojas labdarības maratons «Dod pieci»

Psihiatrs: jāmēģina domāt racionāli

Psihiatrs Ziemassvētkos dusmas aicina pārvērst racionālās un derīgās darbībās

Ziemassvētkos dusmas un nemieru ikviens aicināts pārvērst racionālās un pragmatiskās darbībās – piezvanot tuviniekiem, skatoties televizoru vai lasot grāmatas, kā arī darot mājās jebko citu.

Ja nesanāk aizbraukt un dāvanu vecmāmiņai vai krustmātei nolikt pie durvīm, noteikti zvaniet, saka psihiatrs, ambulatorā centra "Veldre" vadītājs Māris Taube. Nav pat svarīgi, par ko runāt, bet galvenais tuviniekiem un draugiem – īpaši tad, ja šie cilvēki svētkus pavadīs vieni, – ir radīt sajūtu, ka viņi ir vajadzīgi. 

Kaut gan šogad nedēļa pirms svētkiem, kas ierasti ir pats trakākais iepirkšanās un pēdējo sagatavošanās darbu laiks, bija klusa un šķietami mierīga, daudziem šīs dienas radījušas trauksmi un depresīvas pārdomas.

"Tā vīrusa neskaidrība šobrīd, gaidas un pats tas sasprindzinājums ir tā ieildzis, ka lielākoties tomēr jūtama cilvēkos tāda negācija par to. Nevis viņi priecājas, ka var palikt mājās un nav jāskrien, bet taisni otrādi, izjūt [vēlmi], ka kaut vai nedaudz varētu kaut kur aiziet un kaut ko darīt," stāsta Taube.

Jau pavasarī speciālisti teica – jaunā realitāte jāpieņem, jo to nevaram izmainīt. Taču ir saprotams, ka cilvēki jūt dusmas, saka Taube. Īpaši svētku laikā tās gan jāmēģina pārvērst racionālās un ļoti pragmatiskās ikdienas darbībās.

"Tās ir iracionālas dusmas uz tavu nevarību, bet katrā sliktā lietā ir maza kripatiņa kaut kā laba. Varbūt tiešām tuvība ar tuviniekiem, varbūt tas ir kādu minūti ilgāks zvans ar savu vecmammu," stāsta Taube.

Tā ir kārtīga pauze. Varbūt negribēta un neplānota, tomēr to iespējams izmantot, patiešām apstājoties un atpūšoties.

"Tiešām pārvērtēt, padomāt pozitīvo – neiztērējām tik daudz naudas, ir laiks piezvanīt tuviniekiem, parunāties ar viņiem, ieturēt pauzīti, arī tiem, kas šobrīd ir dusmīgi," uzsver ārsts.

Viņš aicina atrast citas tēmas, par ko runāt, nevis tikai par koronavīrusu, par veselību.

"Atrodam kaut ko televīzijā, ir brīnišķīgas pieejamas operas, atrodam kaut kādu grāmatu, galda spēles var tiešām izdomāt spēlēt, īpaši tie, kas ir kopā. Un tuviniekiem piezvanām, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, paprasām padomus," stāsta Taube.

Izmēģināt pavārgrāmatu, kas, iespējams, nogulējusi plauktā jau gadu, noslaucīt putekļus disku plauktiņam un kopā ar bērniem uztaisīt deju vakaru vai vienkārši ar tējas krūzi rokās ieritināties dīvānā pie televizora. Svētku brīvdienās noteikti iespējams izdomāt ko sirdij tīkamu. Un noteikti jāuzlādē savi mobilie telefoni, lai parastā vai videozvanā iespējams visu darīt kopā ar sev tuvajiem.

KONTEKSTS:

Šogad Covid-19 dēļ Ziemassvētki jāpavada, tiekoties tikai ar savas mājsaimniecības locekļiem. 17. decembrī valdība apstiprināja papildu ierobežojumus rīkojumā Covid-19 izplatības mazināšanai, aicinot cilvēkus svētkos ievērot klusuma periodu. Tostarp noteikti papildu ierobežojumi tirdzniecībai. Ierobežoti arī klātienes pakalpojumi, kā arī par vienu nedēļu pagarināts skolēnu Ziemassvētku brīvlaiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt