Psihiatriskajās ārstniecības iestādēs joprojām atļauts smēķēt iekštelpās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijā jau vairākus gadus likums aizliedz smēķēt ārstniecības iestādēs un to teritorijās, izņemot tam speciāli paredzētās vietās. Lai gan Veselības ministrija (VM) un vairums slimnīcu cenšas cīnīties pret smēķēšanu, aizliedzot smēķēt iekštelpās, psihiatriskās ārstniecības iestādes ir izņēmums - tajās smēķēt iekštelpās vēl joprojām var.

“Mums ir telpa, kas ir atsevišķi nodalīta tieši smēķēšanai, tā ir aprīkota ar ventilāciju. Ir speciāls, informatīvs uzraksts, ka tā ir vieta smēķēšanai, bet tikai pacientiem, kas ir stacionāra pacienti un pansionāta klienti,” stāsta Daugavpils psihoneiroloģiskās slimnīcas valdes locekle Sarmīte Ķikuste. “Tās ir cilvēka tiesības - ja viņš patiešām vēlas smēķēt, tad mēs šo telpu viņam arī ierādām.”

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Arī Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra pacientiem iekštelpās smēķēt ir atļauts. “Katrā nodaļā ir speciālas, ar ventilāciju aprīkotas pīpētavas, kur pacienti var doties uzsmēķēt. Tas, protams, nenotiek pašplūsmā, tas tiek regulēts gan pa laikiem, gan pa cilvēku skaitu, kas vienlaicīgi tur var atrasties,” stāsta saimnieciskā nodrošinājuma daļas vadītājs Andris Žukovskis.

VM arvien aktīvāk uzsver to, cik lielu kaitējumu nodara smēķēšana telpās. Tieši tādēļ decembrī tika izstrādāts jauns likumprojekts, kas aizliegtu smēķēt ārstniecības iestāžu iekštelpās. “Tieši tāpēc, lai ārstniecības iestāde vairs nebūtu tā vieta, kur iekštelpās smēķē, Veselības ministrija ir rosinājusi, ka ārstniecības iestādēs iekštelpā nesmēķē un smēķēt var ārējā vidē, kaut kur teritorijā, kur ir speciāli tam ierādīta vieta - tieši tā, kā tas ir bijis līdz šim,” skaidro ministrijas vecākā eksperte atkarību uzraudzības jomā Alise Krūmiņa.

Ja jau smēķēšana iekštelpās ir tik kaitīga, kāpēc psihoneiroloģiskajās slimnīcās tas notiek vēl joprojām? “Protams, tas ir apsveicami, ka ir iestādes, kuras pasaka, ka šeit nesmēķē un mūsu iestāde ir no tabakas dūmiem brīva, tas ir iekšējās kārtības jautājums - kā katra iestāde savā iekšienē šo jautājumu nostāda. Bet šobrīd pagaidām tas nav nekas prettiesisks, tā var darīt un likums to paredz,” turpina Alise Krūmiņa.

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā smēķē lielākā daļa stacionāro pacientu. Pacienti pie sevis drīkst glabāt arī cigaretes, kuras viņiem atnes tuvinieki. “Ņemot vērā mūsu pacientu specifiku, aizliedzot viņiem kategoriski smēķēt, efekts būs daudz ļaunāks. Viņiem kaut ko aizliegt nozīmē, ka tas notiks slepus, piemēram, gultās, kas ir ļoti bīstami,” pieci.lv pavēstīja slimnīcas pārstāvis Andris Žukovskis.

Katram cilvēkam neatkarīgi no viņa garīgās veselības stāvokļa ir tiesības izvēlēties smēķēt. Ja smēķēšana ārstniecības iestāžu iekštelpās tiks aizliegta, psihoneiroloģisko slimnīcu pacienti smēķēs tam paredzētā vietā slimnīcas teritorijā. Jautājums, kas notiks ar cilvēkiem, kuri ir piespiedu ārstēšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti