Pseidoziņas apgalvo – vēzis nav slimība; onkoloģe brīdina par melīgu padomu kaitīgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pseidoziņu portāli cilvēkus pievilina ar skaļiem virsrakstiem un dod padomus arī par onkoloģiskām saslimšanām. Portāls abiem.lv ir viens no tiem un publicējis ziņu, ka vēzis patiesībā nav slimība, bet gan vitamīna B17 trūkums. Bet onkoloģe Iveta Kudaba brīdina, ka šādu pseidoekspertu ieteikumi var pat kaitēt veselībai.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

“Neticēsiet, bet vēzis, tā nav saslimšana, bet tikai bizness”  - tik skaļš ir virsraksts ir portāla abiem.lv publikācijai, ar kuru cilvēki aktīvi dalījās dalīties “Facebook” tīklā.

Šim rakstam nav autora, tikai atsauce uz kādu krievu portālu uduba.com. Vēzis tiek salīdzināts ar cingu, kura rodas C vitamīna trūkuma dēļ, bet vēzis esot vitamīna B17 deficīts.

“Vēzis ir slimība, onkoloģiska slimība, kas pat nav apšaubāms. Tas nav diskusijas vērts, jo tas ir zināms, tas ir pierādīts,” rakstā teikto atspēko onkoloģe Iveta Kudaba.

Tikmēr uztura speciāliste Ksenija Andrijanova par B17 vitamīnu zina stāstīt vairāk.

“Sāksim ar to, ka tas nav vitamīns, jo tas neietilpst B vitamīnu grupā, kur ir B vitamīni no B1 līdz B12. Bet visu laiku uzpeld brīnumainas ziņas, ka mums ir B13, 14,15 un 17.  Mēs nevaram to saukt par vitamīnu legāli, tas ir nosaukums, kas, acīmredzot, ir izveidots, lai veicinātu potenciālo klientu ticamību šim produktam,” atklāj Andrijanova.

Tikmēr portāls abiem.lv rakstā aicina: “Nepiekrītiet ķīmijterapijai, operācijai vai arī tādu zāļu lietošanai, kurai ir neizsakāmi smagi blakusefekti!”. Portāls vēža ārstēšanai un profilaksei iesaka ēst kviešu asnus vai ik dienu apēst 15 - 20 aprikožu kauliņu, jo tajos ir daudz vitamīna B17. Onkoloģe Kudaba norāda, ka šādam ieteikumam bez pierādījumiem nav vērts ticēt.

“Tagad tie ir aprikožu kauliņi, rīt varbūt tie būs ķiršu kauliņi, es nevaru pateikt. Katrā ziņā no savas pieredzes, mēs balstāmies uz tiem rakstiem, kā tas ir pieņemts medicīnā, tās ir publikācijas, raksti, kas apliecina medicīnu, ārstēšanu un diagnostiku — statistiski ticami. Šeit nekādā gadījumā tas neatbilst nekādām medicīnas pamatnostādnēm,” stāsta Kudaba.

Pacienti ārstei citreiz vaicā par internetā atrastiem brīnumlīdzekļiem. Kudaba skaidro, ka var būt arī tā, ka tie ir nevis vienkārši bezjēdzīgi, bet arī kaitē.

“Ir vairākas lietas, kas varētu kaitēt cilvēkam, iedarbojoties uz organismu. Ne tikai traucēt vēža ārstēšanā, jo, varbūt kombinējot šīs vielas ar tradicionālo medicīnu, ne tikai tiek aizkavēta tā darbība, bet varbūt izraisītas arī patoloģiskas reakcijas, varbūt analīžu izmaiņas. Un tas ir veselības kaitējums. Ko turklāt dara pats cilvēks sev,” atklāj onkoloģe Kudaba.

Tālāko tekstu, ka galvenais vēža rašanās iemesls mūsdienās ir trauku mazgāšanas līdzekļi, kas nonāk organismā, ārste nemaz neuzskata par vajadzīgu atspēkot.

“Tas ir no tās pašas sērijas - atvainojos, ka tik prasti to komentēju -, kā par vēzi kā vitamīnu trūkumu. Tā kā man pat nav tur, ko komentēt. Diez vai man ir kā speciālistei laiks un arī pienākums skatīties šos absolūti nepamatotos rakstus, it kā faktus, it kā - faktus, uzsveru,” saka onkoloģe.

Pseidoziņu portāli tikmēr ieņem eksperta vietu un iesaka nelietot trauku mazgāšanas līdzekļus vai atšķaidīt tos ar etiķi. Un iedrošina sakot: "Tagad jūs nekad vairs nesaslimsiet ar vēzi!"  

Anonīms autors nav eksperts un atbildību par saviem ieteikumiem neuzņemsies.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti