Profesore: Latvijā nopietnākā problēma C hepatīta izplatībā – lielākā daļa inficēto nezina, ka viņiem ir šis vīruss

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā nopietnākā problēma C hepatīta izplatībā ir tā, ka lielākā daļa inficēto cilvēku nemaz nezina, ka viņiem ir šis vīruss. To intervijā Latvijas Radio atzina Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas valdes locekle un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas nodaļas vadītāja asociētā profesore Indra Zeltiņa.

Intervija ar Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas valdes locekli Indru Zeltiņu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Latvijā C hepatīts ir pietiekami nopietna problēma, tieši tāpat kā visā pasaulē, bet nopietnākā lieta ir tā, ka lielākā daļa cilvēku, kas dzīvo ar C hepatītu, nemaz par to nezina.

Pēc pētījumiem tiek lēsts, ka kādi 4% Latvijas iedzīvotāju varētu būt inficēti. Diemžēl lielākā daļa no viņiem par to nezina," teica Zeltiņa.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumiem C hepatītu var izskaust, maksimāli paplašinot iedzīvotāju testēšanu.

"Respektīvi, jo vairāk cilvēku uzzinās par šo inficēšanos, jo lielākas cerības arī mums sasniegt PVO mērķi 2030. gadā atbrīvoties no šī vīrusa vispār," skaidroja asociētā profesore, norādot, ka šādas cerības dod efektīvu medikamentu pieejamība C hepatīta ārstēšanai. "Bet ceļš līdz ārstam saistīts ar testēšanu, ar to, lai cilvēks savlaicīgi uzzina par C hepatītu, pirms viņam radušās neatgriezeniskas aknu slimības pazīmes."

Viņa norādīja, ka Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas mērķis ir mudināt ģimenes ārstus un pašus cilvēkus maksimāli veikt testēšanu.

Pēc mediķes teiktā, analīzes ir salīdzinoši lētas un dažās pozīcijās pieejamas pat bez maksas. Ja C hepatīts laikus tiek atklāts, ārstēšanas pieejamība Latvijā ir gana laba, teica Zeltiņa.

Viņa piebilda, ka katram cilvēkam nepieciešams reizi gadā pie ģimenes ārsta veikt analīzes.

Būtu ļoti labi, ja ģimenes ārstiem paredzētu finansējumu, lai ikgadējos skrīningos pacientam varētu veikt arī C hepatīta testu. 

"Tas būtu ārkārtīgi liels solis šajā virzienā, jo ir daži gadījumi, kad nevar pateikt C hepatītu ne pēc kādām citām pazīmēm. Cilvēks jūtas pilnīgi vesels, un ir arī tā, ka viņa aknu analīžu rezultāti varētu būt ļoti labi, neskatoties uz to, ka vīruss organismā jau ir ieperinājies," teica mediķe.

UZZIŅAI:

Hepatīts C izplatās ar inficētu asiņu starpniecību. Injekcijas un citas manipulācijas ar ādas vai gļotādas bojājumu tiek uzskatītas par visizplatītāko pārneses veidu, retāk – seksuālās transmisijas un vertikālās transmisijas ceļš (no mātes auglim/jaundzimušajam). C hepatīts ir ļoti izplatīta infekcija injicējamo narkotiku lietotāju un ar tiem saistīto personu vidē, liecina Slimību profilakses un kontroles centra skaidrojums.

Cilvēki bieži nezina par infekciju, jo 55%–85% gadījumu infekcija norit bez simptomiem. Ja infekcija norit ar simptomiem, tad pirmās pazīmes parādās divu nedēļu līdz sešu mēnešu laikā pēc inficēšanās. Simptomātiska akūta C hepatīta pacientiem novēro: paaugstinātu ķermeņa temperatūru; nespēku un nogurumu; apetītes trūkumu, nelabu dūšu, vemšanu; diskomforta sajūtu labajā paribē un sāpes vēderā; locītavu sāpes; tumšu urīnu un gaišus izkārnījumus; acu baltumu dzelti un ādas dzelti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti