Kā labāk dzīvot

Pašvaldības mēdz neinteresēties par patiesajām cilvēku vajadzībām, būvējot grupu mājas

Kā labāk dzīvot

Valodnieki: Augšupejošās intonācijas lietošana ir īslaicīga parādība, tā atspoguļo šo laik

Fiziskās aktivitātes palīdz labāk atgūt veselību pēc onkoloģiskām saslimšanām

Profesore: Fiziskās aktivitātes palīdz labāk atgūt veselību pēc onkoloģiskām saslimšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Fiziskas aktivitātes onkoloģisko saslimšanu gadījumā palīdz gan labāk pārdzīvot ārstēšanu, gan veiksmīgāk atgūt veselību pēc tās, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra asociētā profesore, medicīnas doktore, Rīgas Stradiņa universitātes Rehabilitācijas fakultātes dekāne Signe Tomsone.

Uzskati par fizisko aktivitāšu izmantošanu veselības atgūšanā pēc onkoloģiskām saslimšanām mainījušies pēdējo 20 gadu laikā, skaidroja Tomsone. Tas saistāms ar attieksmes un uzskatu maiņu par fizisko aktivitāšu nepieciešamību kopumā.

„Par onkoloģisko saslimšanu šobrīd jau var runāt kā par zināmā mērā hronisku saslimšanu,” norādīja profesore. „Pakāpeniski palielinājusies pierādījumu bāze, kas parāda, ka fiziskas aktivitātes palīdz gan labāk pārdzīvot ārstēšanu un ar to saistītās blaknes, gan palīdz saglabāt muskuļu masu, kas ļauj veiksmīgāk un ātrāk atgriezties ikdienas aktivitātēs, gan palīdz saglabāt psiholoģisku labsajūtu un kopumā dod ieguldījumu cilvēka dzīves kvalitātē,” viņa norādīja. 

Atkarībā no saslimšanas un ārstēšanas var būt kādi ierobežojumi fiziskām aktivitātēm atsevišķām muskuļu grupām, bet tas netraucē trenēt citas, viņa uzsvēra.

Bieži tiek izmantoti aerobie vingrinājumi, kas stiprina sirds asinsvadu apgādi ar skābekli, taču pēdējos gados uzmanība tiek pievērsta arī augstākas intensitātes spēka treniņiem.

“Es varu pieminēt kolēģi no Rīgas Stradiņa universitātes – Rūdolfu Cešeiko, kura promocijas darba pētījums tieši bija veltīts šādu spēka treniņu, augstas intensitātes izmantošanai sievietēm pēc krūts vēža. Šī pētījuma rezultāti apliecināja, ka šādu pieeju var izmantot arī pacientēm ar krūts vēzi,” stāstīja Tomsone. 

Vienā ritmā

Piektdienās pulksten 8.35 LTV1 vai RePlay.lv klaviermūzikas pavadījumā piedāvā izkustēties kopā ar Latvijā pazīstamiem cilvēkiem jaunajā rīta vingrošanas šovā “Vienā ritmā”. Katrā raidījumā būs savs vingrošanas vadītājs. Kā un kāpēc viņi paši cenšas ikdienā būt aktīvi, lasi LSM.lv rakstu sērijā!

Fizisko aktivitāšu fiziologs un sertificēts ergoterapeits Cešeiko ir pierādījis, ka spēka treniņi palīdz onkoloģijas pacientu ārstniecībā, kas ir svarīgs secinājums, lai turpmāk iedrošinātu speciālistus un veselības aprūpes sistēmu izmantot spēka treniņus kā stratēģiju, lai iespējami sekmīgāk neitralizētu ķīmijterapijas izraisīto kritumu fiziskajā funkcionalitātē un paaugstinātu dzīves kvalitāti. 

“Protams, jāņem vērā, ka, šādus augstas intensitātes treniņus izvēloties, tie ir jāveic speciālistu uzraudzībā, izvērtējot visus par un pret. Te ir ļoti daudz to apsvērumu, – gan iepriekšējā pieredze un fiziskās spējas, gan tas, kāda ir ārstēšanas taktika un tās radītās sekas,” norādīja profesore. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti