Profesora Skuteļa padomi zāļu lietotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Lietošanas termiņš zālēm tiek rēķināts, pieņemot, ka tās uzglabās pareizi, tāpēc svarīgi to ievērot, Latvijas Radio padomu ciklā “Dzīvo vesels” norādīja Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Antons Skutelis.

Tāpat viņš uzsvēra, ka, lietojot vairākas zāles reizē, vienmēr jāpārliecinās, ka tas ir droši vai vismaz jāievēro pusotras stundas atstarpe starp zāļu iedzeršanu. 

Profesors Antons Skutelis par zāļu lietošanu
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

Lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā norādītais lietošanas termiņš ir laiks, līdz kuram ir garantēta tāda zāļu darbība, kādai tai būtu jābūt. 

“Visas lietas ir ar savu mūža garumu, nekas nav mūžīgs, tāpat arī zāles. Zālēm vidēji tiek rēķināts apmēram derīguma termiņš, kādam tam būtu jābūt, ja tās uzglabā pareizi,” norādīja Skutelis. 

“Ir jāpievērš uzmanība, kur zāles glabājamas, ne jau visas glabājamas ledusskapī, ne jau visas glabājamas siltā telpā, ne visas glabājamas vietā, kur piekļūst saules stari vai cita agresīva vide, jo tas samazina zāļu derīguma termiņu,” viņš skaidroja. 

Derīgi ik pa laikam pārliecināties, ka mājas aptieciņā esošajām zālēm nav beidzies derīguma termiņš, ja beidzies – tās jānes uz aptieku nodot. 

Skutelis skaidroja, ka atkarībā no zālēm, no to ķīmiskās uzbūves, var būt divi iespējamie scenāriji gadījumā, ja iedzertas zāles ar beigušos derīguma termiņu: 

“Vai nu zālēs jau ir sadalījusies šī viela un tā vairs nebūs tik efektīva, nebūs gaidītā rezultāta, bet vēl sliktāk ir tad, kad, sadaloties zālēm, veidojas pavisam citas vielas, kas var būt pat organismam kaitīgas, var parādīties alerģijas vai kādi citi efekti.”

Nereti cilvēkiem nākas vienlaicīgi lietot vairākas zāles. Ņemot vērā, ka zāļu ir daudz un kombinācijas var būt dažādas, vienmēr derētu apjautāties ārstam vai farmaceitam, vai šīs zāles vienlaicīgi varam lietot. 

“Pašam uz savu galvu sabērt visas sešas, astoņas tabletes saujā un norīt, – efekts var būt negaidīts, efekta var nebūt, var būt atkal pretēji – veidoties reakcijas un izveidoties citas vielas,” norādīja Skutelis. 

“Ja nezinām, vai nav iespējas [pajautāt], vajadzētu ieturēt kādu stundu, optimāli pusotru stundu, tad jau pirmās zāles aizgājušas kaut kur tālāk un vairs nesatiksies,” viņš ieteica. 

Tāpat nedrīkst aizmirst par zāļu pareizu lietošanu. “Svarīgi zāles ieņemt tādas, kādas tās ir, nevis sakošļāt vai šķīdināt, jo dažas reaģē ar kuņģa skābi un atkal viss būs pa nullēm. Tām dažreiz izveido apvalciņu, lai tās kuņģī nešķīstu, bet šķīstu kaut kur tālāk, kur jau ir sārmaina vide,” Skutelis skaidroja.

 

"Dzīvo vesels"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti