Dienas ziņas

Sācies industriālo kaņepju vākšanas laiks

Dienas ziņas

Rīgas zoodārza lūšiem mazulis

Kas notiek, ja upe kļūst par privātīpašumu

Privātīpašumā nonākusī Langas upē meliorācija vairs nestrādā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jāmaksā lieli nodokļi par zemi, kurā aug tikai sūnas. Šāda situācija, nesakārtotās meliorācijas sistēmas dēļ  izveidojusies Carnikavas novada Kalngalē, kur no polderiem savāktais ūdens nevis aiztek pa Langas upi, bet  appludina dārzus. Pēc neatkarības atgūšanas upe nonākusi privātīpašnieku rokās, kuri tā arī nav spējuši vienoties par tās apsaimniekošanu.

Astoņus kilometrus garā Langas upe, pa kuru no Eimuru- Mangaļu poldera  ūdeņiem  jānonāk Lielās Juglas kanālā,  vietumis nav pat saskatāma.    Deviņdesmito gadu beigās upe tika  sadalīta privātīpašniekiem, kam pēc pašreizējās likumdošanas tā  arī būtu jāuztur kārtībā.

Kalngales iedzīvotāja Austra Apalupa ir krietnos gados un upi tīrit nespēj. Viņa stāsta, ka savulaik, atgūstot privātīpašumu, mērniekam lūgusi, lai upi neiemēra, bet viņš atbildējis, ka tāds ir likums. Tagad šī likuma sekas izjūt gan tie, kam pieder kāds gabals upes, gan tiem,  kuru īpašumā upes nav.

Kalngaliete Olga Šeremeta ir sašutusi, jo „mēs maksājam ļoti augstus nodokļus, bet patiesībā par dubļiem un ūdeni, jo šeit nekas neaug.”

Puse no Langas upes atrodas Rīgas teritorijā, bet otra  Carnikavas novadā, kur   upei ir apmēram 50 īpašnieku. Lai tā pildītu savu funkciju, tā būtu jāiztīra visā garumā un platumā vienlaicīgi.

„Sarkanā līnija ir upes vidū, un mums sanāk 36-38 līdzīpašnieki tikai Kalngalē vien, un ar visiem saskaņot nav iespējams,” skaidro Pēteris Špakovs,  aģentūras ''Komunālserviss'' tehniskā nodrošinājuma nodaļas vadītājs.

Piesaistīt līdzekļus un savest kārtībā  meliorācijas sistēmu šobrīd ir praktiski neiespējami, jo īpašnieki nevar vai negrib, bet  pašvaldība nedrīkst ieguldīt līdzekļus privātīpašumā, tāpēc lielas cerības  liktas uz grozījumiem Meliorācijas likumā.  Zemkopības ministrijas Zemes pārvaldības un meliorācijas nodaļas vadītāja vietnieks Valdis Pētersons savā atbildē skaidro - likumprojektā plānots, ka pašvaldība varēs piedalīties pašvaldības nozīmes koplietošanas meliorācijas sistēmas būvniecībā, ekspluatācijā un uzturēšanā, bet kārtību, kādā tiks segtas izmaksas, noteiks Ministru kabinets.

Grozījumi Meliorācijas likumā Saeimā patreiz izskatīti divos lasījumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti