4. studija

Indīgo augu pilnas pļavas un dārzi!

4. studija

4. studija

Prezervatīvu cenu straujais kāpums

Prezervatīvu cenas veikalos sasniedz eiro, riska grupām iepērk par pieciem centiem

Trīs prezervatīvu paciņas cena veikalos maksā ap trim eiro, kas jauniešiem varētu būt pārāk dārgi un reizēm naudas to pirkšanai var nepietikt. Iepriekš prezervatīvi maksājuši lētāk, un netieši uz lielo uzcenojumu norāda arī riska grupām dalītie ražojumi, kuri tiekot iepirkti par pieciem centiem, Latvijas Televīzijas raidījums "4.studija" noskaidroja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Latvijas Televīzijas raidījuma "4.studija" skatītājs Dailis ir neizpratnē, kāpēc mūsdienās prezervatīvi kļuvuši tik ļoti dārgi. Savulaik taču vienu varēja nopirkt par četrām kapeikām, bet tagad viens maksā apmēram vienu eiro. Viņš ir neizpratnē un vaicā: "Vai tāda ir valsts politika - ja nelietosim prezervatīvus, dzemdēsim vairāk bērnu?"

Papētot veikalu plauktus, jāsecina, ka prezervatīvu paciņa tik tiešām maksā vidēji trīs eiro. Iespējams, ka tie kļuvuši par luksusa preci un cilvēki tos vairs nepērk. "Tie nav lēti, bet netiek skaļi pateikts no klientu puses, ka prezervatīvi būtu pārāk dārgi," pavēstīja aptiekas pārstāve Rūta Ķirse, atzīstot, ka jaunieši tomēr nāk uz aptieku un pērk prezervatīvus: "Viņi vairs nekautrējas. Jaunieši nāk un izvēlas, un rūpīgi izvēlas, nevis ātrumā paķer to, kas ir tuvāk."

Biedrības "Papardes zieds" valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle neuzskata, ka prezervatīvi ir dārgi, jo katram seksuāli aktīvam cilvēkam jādomā par savu veselību un te centi nebūtu jāskaita: "Pēdējā laikā mēs vērojam, ka jauniešu zināšanas par seksuālo reproduktīvo veselību ir samazinājušās.

Pēc dažiem faktiem mēs secinām, ka cilvēki Latvijā ir diezgan vieglprātīgi savās dzimumattiecībās un attieksmē pret savu un sava partnera veselību."

"Ja cilvēkam ir vidējā un augstākā izglītība, tad prezervatīvi tomēr tiek lietoti vairāk un seksuāli transmisīvo slimību (STS) ir mazāk. Protams, nav pasargāts neviens, bet ir vairāki faktori, kas liecina, ka materiālais stāvoklis nav tik svarīgs, bet cilvēku prioritātes, kas arī ir būtiski. Ja jaunietis iet uz neformālu pasākumu, kur ir iespējams dzimumsakars, protams, jaunietis nopērk kādu alkoholisku dzērienu. Mēs ceram, ka viņš nenopērk kādu tableti drosmei, un tad, ja tas viss maksā piecus eiro, tie 40 centi viņam, protams, neatliek," pieļauj SPKC direktore Inga Šmate.

Izrādās, ka liela daļa uz ielas nejauši uzrunāto cilvēku arī nezina, cik īsti maksā paciņa prezervatīvu. "Man liekas, ka ir dažādas cenas, ap divi eiro?" pretjautā sastaptā Inita, kura nezina, vai cenas pēdējā laikā mainījušās.

Jānis uzskata, ka prezervatīvi varētu maksāt lētāk un nosauc cenu - trīs eiro. Savukārt Germans lietojot prezervatīvus katru dienu un nosauc piecu eiro cenu par iepakojumu. Tikmēr Aleksandrs nenojauš, cik maksā paciņa prezervatīvu, jo tos nelieto.

Lauma un Līva domā, ka jauniešu prezervatīviem būtu jāmaksā lētāk.

Par to, ka prezervatīviem tik tiešām ir liels uzcenojums, liecina arī fakts, ka prezervatīvus, ko par brīvu piedāvā riska grupām, valsts iepērk par ievērojami mazāku naudu.

"SPKC katru gadu iepērk 160 000 prezervatīvu, mūsu cena ir pieci eirocenti par prezervatīvu. Bet tā, acīmredzot, ir vairumtirdzniecības cena. Protams, aptiekās, "Rimi", "Drogās" ir savs piecenojums. Bet mēs iepērkam par pieciem centiem," norāda SPKC.

Iespējams, tieši prezervatīvu dārdzība kopā ar vieglprātību ļoti ietekmē kopējo sabiedrības veselību.

"Tas, kas ir mainījies 100% droši, ko mēs varam apgalvot, ir HIV infekcijas pārneses veids. Ja agrāk HIV visbiežāk bija cilvēkiem, kuri lieto intravenozās narkotikas, tad pēdējo divu trīs gadu laikā cilvēki, kas saslimst, ir jauni cilvēki vecumā līdz 25 gadiem. Un veids, kā viņi infekciju iegūst, ir dzimumattiecības. Tas vistiešākā veidā pierāda, ka diviem cilvēkiem ir bijušas iepriekš neplānotas attiecības un seksa laikā prezervatīvs nav ticis lietots," Latvijas Televīzijai pastāstīja SPKC.

Vienmēr turēt maciņā vai somiņā prezervatīvu ir svarīgi, tāpēc ka jaunībā baudīts laimes mirklis bez prezervatīva var ļoti ietekmēt nākotni arī pēc daudziem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti