4. studija

Ko svarīgi zināt par ādas vēzi melanomu un kā to atpazīt?

4. studija

Padoms bez maksas

Padoms bez maksas

Pretapdeguma krēms regulāri jāatjauno; zem SPF20 – vasarā neder. Speciālistu padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Vasara rit pilnā sparā. Lai saule mūsu atpūtai un veselībai būtu labs sabiedrotais, nevis ienaidnieks, ar to ir jāmāk draudzēties – jāizvēlas savai veselībai un ādas tipam piemērotākais ilgums, ko pavadīt ārā, tiešos saules staros, kā arī jālieto atbilstošs saules aizsargkrēms, atgādināja Latvijas Televīzijas raidījums "Padoms bez maksas".

Der ielāgot:

  • Aizsargkrēms jāatjauno ik pēc divām stundām, kā arī pēc biežas peldēšanās.
  • Aizsargkrēms noteikti jāuzklāj pusstundu pirms došanās ārā, nevis pludmalē, kad jau kādu laiku ir būts saulē.
  • Cilvēkiem ar gaišu ādas tipu, kā arī pēc pīlingiem un dermatoloģiskām procedūrām, jāizvēlas vismaz SPF 50.
  • Mazāk par SPF 20 vasarā neder!
  • Uz apdegušas ādas nelikt neko taukainu, tostarp eļļas!
  • Jālieto mitrinoši līdzekļi uz ūdens bāzes, piemēram, pantenols un alveja.
  • Apdegusi āda ļoti jāsaudzē – atkārtotā saules ietekmē obligāti jālieto vismaz SPF 50, kā arī viegls, gaišs un elpojošs apģērbs.
  • Ja ir galvassāpes un drudzis, var lietot pretiekaisuma un pretdrudža līdzekļus.
  • Jādzer daudz ūdens, lai iekšķīgi palīdzētu organismam un ādai atjaunoties.

Aptiekās un kosmētikas veikalos pieejami dažāda veida pretapdeguma krēmi un losjoni – gan smērējami, gan pūšami. Taču būtiskākais, kas jāņem vērā, – kāds skaitlis uz tūbiņas vai pudeles ir norādīts.

Sertificēta skaistumkopšanas speciāliste kosmetoloģijā, pasniedzēja Dace Brante uzsvēra, ka kosmētika iziet ļoti stingru kontroli, un lielāks ļaunums ādai un veselībai ir nevis no pretiedeguma līdzekļu sastāva, bet no tā, ka tos nelieto vispār. Jāatceras, ka saules aizsarglīdzekļi darbojas noteiktu laika periodu.

"Tas noteiktais laiks parasti tiek mērīts divas stundas, jo ik pēc divām stundām ir jāatjauno krēmi,"

skaidroja Brante.  

Svarīga burtu kombinācija ir ne tikai SPF, bet arī UVA un UVB. UVA ir saules garie stari jeb "A" kā "ageing". Tie ir tie, kas nokļūst ādā dziļāk un to ļoti bojā gan novecošanās kontekstā, gan arī saistībā ar onkoloģiju. UVB stari ir "brūnuma" jeb īsākie stari, kas vasarā ir daudz izteiktāki, jo saule mums ir tuvāk. Tie dod iedegumu. Šobrīd pieejamajos pretiedeguma līdzekļos ir aizsardzība pret visu nelabvēlīgo saules ietekmi – gan garajiem, gan īsajiem stariem. Lai sevi pasargātu labāk, ir jāzina savs ādas tips.

Kosmetoloģe paskaidroja, ka Latvijā ir izplatīti pirmie trīs fototipi. Pirmais fototips ir cilvēki ar ļoti gaišu ādu, bieži vien arī rudiem matiem un vasaras raibumiem. Viņi ir īpaši jutīgi pret sauli, nekad neiegūst iedegumu, bet vienmēr apdeg.

Otrais fototips ir izplatītāks, un tā ir liela daļa Latvijas cilvēku, kas parasti no sākuma iegūst apsārtumu, un pēc tam āda lēnām paliek tumšāka. Trešais fototips, ir tie, kas novērojuši, ka var iet saulē, cik grib, un viņi uzreiz ir brūni.

"Pirmajam fototipam – tur vispār bez komentāriem – ir jālieto SPF 50+ vasarā. Otrais fototips var 30, 50 lietot. Trešais fototips var lietot arī SPF 20, taču viss, kas ir zem 20, vasarā nav lietojams," sacīja Brante.   

Būtiski atcerēties arī savu eritomozo devu jeb "bezkrēma laiku saulē", jo katram fototipam tas atšķiras.

Brante norādīja: "Pirmā fototipa cilvēkiem, es teikšu, ne vairāk kā 10 minūtes, tas ir maksimums. Otrajam fototipam tās ir līdz 15 minūtēm. Un trešais fototips pusstundu var atrasties saulē bez aizsargfiltra."

Ja tomēr gadījies saulē apdegt, visiem sen zināmā tautas pretapdegumu recepte ar skābā krējuma likšanu uz ādas ir pilnīgi aplama. Skaistumkopšanas speciāliste brīdināja, ka uz apdegušas ādas neko treknu mēs nekādā gadījumā nedrīkstam likt, jo tas drīzāk ādu bojās vēl vairāk.

"Viss, kas ir taukains, tas veido kā "vāku" uz ādas. Jūs iedomājieties – taukus uzlikt uz sakarsušas pannas! Āda ir kā sakarsusi panna tajā mirklī. Jūs uzliekat taukainu vielu, domādami, ka tādā veidā jūs mīkstināsiet ādu, bet patiesībā tā eļļa sakarst, un āda vēl vairāk akumulē sevī karstumu, āda nespēj atdzesēties. Noteikti ir jālieto specializēti līdzekļi, tie ir uz ūdens bāzes," skaidroja Brante.

Ja āda ir apdegusi, bet nākas atkal iet atklātā saulē, tā ir īpaši jāsargā – joprojām jālieto aizsarglīdzeklis un vēlams nēsāt vieglu, garu apģērbu ar piedurknēm.

Ja saules bijis krietni par daudz un ne tikai āda nejūtas labi, bet arī organisms un galva, drīkst lietot temperatūru mazinošus līdzekļus. Farmaceite Ksenija Lukjānova brīdināja, ka, ilgi uzturoties saulē, organisms zaudē daudz ūdens, tāpēc ir svarīgi atjaunot ūdens balansu organismā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti