PMLP saņem maz iesniegumu par orgānu izmantošanas atļauju vai aizliegumu pēc nāves

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Bieži dzirdami aicinājumi palīdzēt nelaimē nonākušiem cilvēkiem. Nereti šādos gadījumos sabiedrības atsaucība ir liela un naudas ziedojumus ārstniecības procedūrām vai asinis slimiem cilvēkiem saziedot izdodas ātri. Tomēr diskusijas par orgānu ziedošanu sabiedrībā notiek krietni retāk, jo tas ir daudz sensitīvāks temats. Viens no veidiem, kā iesaistīties un palīdzēt nelaimē nonākušiem līdzcilvēkiem, ir iesnieguma iesniegšana Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), kurā skaidri norādīts, vai pēc savas nāves atļauj izmantot savu ķermeni, audus un orgānus vai ne. Tomēr šobrīd šo iespēju izmanto ļoti maz cilvēku.

PMLP saņem maz iesniegumu par orgānu izmantošanas atļauju vai aizliegumu pēc nāves
00:00 / 01:38
Lejuplādēt

 

Pēc cilvēka nāves, kad viņam vairs nav iespējams pajautāt atļauju orgānu ziedošanai, mediķi šo lēmumu uztic aizgājušā piederīgajiem, cenšoties noskaidrot nevis tuvinieku nostāju, bet paša aizgājušā dzīves laikā paustos uzskatus. Lai no šādas izprašņāšanas jau tā grūtajā brīdi izvairītos, ikvienam Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē ir iespēja iesniegt iesniegumu, kurā paust atļauju vai aizliegumu pēc nāves izmantot savus orgānus, audus un ķermeni. Pārvaldes priekšnieka vietnieks Uldis Apsītis norāda, ka

ziņas par cilvēka audu, ķermeņa un orgānu izmantošanu pārvaldē iespējams iesniegt kopš 2002. gada. 16 gadu laikā šādas ziņas ir iesniegušas teju 2500 personas. Tas ir ļoti maz.

"1205 personas ir atļāvušas izmantot un savukārt aizliegušas izmantot ir 1293. Kopā reģistrā ir iekļautas ziņas vairāk kā par 2 miljoniem, un ja tas ir mazliet virs 2000, tad procentuāli tas ir 0,01%," saka Apsītis.

Aktīvāk iesniegumus raksta sievietes. Savukārt aktīvākā vecuma grupa ir iedzīvotāji no 26 līdz 50 gadiem. Šajā vecuma grupā vairāk aizliegumu ir iesnieguši vīrieši, bet sievietes vairāk ir atļāvušas izmantot savus orgānus pēc nāves.

"Nieres transplantāciju noteica vajadzība," stāsta Aivars Tabūns, kurš aizvadītā gada nogalē vienu no savām nierēm ziedoja savai meitai. Viņš kritiski vērtē to, ka cilvēki nenorāda konkrētu jā vai nē savu orgānu audu un ķermeņa izmantošanai pēc nāves, šo lēmumu atstājot uz tuvinieku pleciem. "Un tagad lai katrs cilvēks iztēlojas, pirmkārt, no radinieku viedokļa, kuram paziņo vienlaikus divas ziņas: jūsu radinieks ir devies prom no šīs pasaules, un otrā ziņa – tagad izlemiet, vai viņa orgānus var izmantot. Ārsti nonāk ļoti sliktā situācijā, ka viņiem jāuzdod tāds jautājums. Nepatīkams jautājums – jau paziņot par nāvi ir nepatīkams pienākums, un te vēl izprašņāt. Stress ir pašiem radiniekiem. Tātad, ja jūs reģistrētos, tad jūsu radiniekam atkristu šīs te pārdomas."

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas anestezioloģe reanimatoloģe Eva Šteina ir viens no cilvēkiem, kuras ikdienas darba pienākumos ietilpst zvanīšana nesen mirušo cilvēku tuviniekiem, šī fakta paziņošana un tūlītējais jautājums – vai mirušais dzīves laikā ir izteicis vēlmi pēc nāves ar saviem orgāniem palīdzēt citiem. Arī viņa piebilst, ka

lēmuma izdarīšana dzīves laikā pasargā tuviniekus jau tā grūtajā brīdī.

Viņa arī norāda, ka informācija, kas ir noglabāta reģistrā ir droši pasargāta:

"Realitātē šis migrācijas dienesta reģistrs ir drošs. Pieeja viņam ir tikai limitētam cilvēku skaitam. Katru pieeju vienmēr var pārbaudīt, vai tā ir pamatota. Līdz ar to šis uzskats, ka ātrās palīdzības etapā vai uzņemšanas etapā kāds varētu reģistrā paskatīties un it kā nesniegt palīdzību, ir neiespējams

Šādu iesniegumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē iespējams iesniegt bez maksas. Izlemt – palīdzēt kādam citam pēc savas nāves, atļaujot izmantot savu ķermeni, audus un orgānus vai to neatļaut - ir katra paša ziņā. Tomēr, lai arī kāda būtu nostāja, to oficiāli norādot, ir iespējams tūlīt pēc savas nāves pasargāt palikušos tuviniekus no ļoti nepatīkamām situācijām, no kurām būtu iespējams izvairīties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti