Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Ukraina gatavojas prezidenta vēlēšanām

Tikai transplantācija var glābt Alisi

Plaušu slimniece Alise transplantāciju gaida jau divus gadus

Ar ieslēgtu telefonu rokās dienā un naktī plaušu slimniece Alise Kukaine turpina gaidīt vienu vienīgu zvanu. Ziņu, ka donors ir atrasts un plaušu transplantācija Tartu slimnīcā notiks. Taču laiks ir Alises ienaidnieks, un viņas organisms ar katru dienu kļūst vājāks. Operācija jau varēja notikt, taču potenciālā donora tuvinieku kategoriska atteikuma dēļ Alise joprojām gaida.

Alisi Kukaini, kura slimo ar cistisko fibrozi, Latvijas Televīzija sastop slimnīcā, kur viņa saņem kārtējo antibiotiku kursu. Pat palātā, kur pie viņas cilvēki drīkst ieiet tikai īpaši apģērbti, lai neinficētu meiteni, viņai telefons vienmēr ieslēgts. Alise nokrāsojusi zilus matus un saka, ka vēlas kādas pārmaiņas.

Jau divus gadus un četrus mēnešus Alise gaida tikai vienu zvanu - par to, ka jābrauc uz transplantāciju. Gaidot Alises veselība pasliktinās. "Tas ir vispārējs organisma izsīkums. Paciente biežāk nonāk stacionārā ar elpceļu uzliesmojumu, ar biežām antibakteriālām terapijām. Organisms pamazām izsīkst. Mums ir svarīgi, lai izdotos transplantācija, lai organisms to pieņemtu. Rezerves izsīkst, un laiks iztek," stāsta Alises ārste alergoloģe un pneimonoloģe Elīna Aleksejeva.

Latvijā plaušu transplantāciju neveic. Taču beidzot to apmaksā no valsts budžeta. Tuvākā vieta, kur plaušas pārstāda, ir Tartu slimnīca Igaunijā. Tas gan notiek ar noteikumu, ka orgāns ir no Latvijas. Tāda cerība bija – iespējamais donors Alisei bija atrasts. "Diemžēl sekoja atteikums. Kategorisks atteikums. Var saprast arī tuviniekus. Tur jauns cilvēks, negaidīti," saka Nacionālā transplantācijas koordinācijas dienesta vadītājs Jurijs Bormotovs.

Ārsts skaidro, ka plaušas ir ļoti specifisks orgāns. Tā pārstādīšana ir viena no sarežģītākajām operācijām, un arī donora un saņēmēja saderībai jābūt lielai. Tieši tāpēc orgānu Alisei atrast ir grūti.  Ārsti cer uz likuma grozījumiem, kas ļaus savu gribu par orgānu izmantošanu pēc nāves paust e-veselībā. Gan piekrišanas, gan aizliegumu skaits pieaugs, bet vismaz būs skaidri zināma cilvēku griba. Tāpat jāturpina skaidrot un izglītot, kādēļ tas ir svarīgi, uzskata ārsti.

Pirms pieciem gadiem plaušu transplantāciju Vīnē sagaidīja Zane Lazdiņa, taču vairāki citi pacienti diemžēl ir miruši. Šobrīd Alise Kukaine gaidīšanas sarakstā ir vienīgā. "Speciāli negaidu vairs... ik pa laikam, aizejot gulēt, sākas sapņi. Es es esmu jau izsapņojusi, kā es braucu. Un kā rakstu vēstules. Kā atvados, jo tā operācija ir bīstama. Visu laiku domā – kā tas būs..." tā Alise.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt