Panorāma

V.Kairiša filmas "Pilsēta pie upes" pirmizrāde Krāslavā

Panorāma

Soli tuvāk kosmosa mīklas atminējumam

Pirmoreiz Latvijā veic trahejas rekonstrukciju

Pirmoreiz Latvijā veikta trahejas rekonstrukcija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) ārsti atšķīruši jaunu lapaspusi Latvijas medicīnas vēsturē, veicot unikālu operāciju – trahejas augšējās daļas rekonstrukciju. Pēc tās pacients atkal var elpot bez palīgierīces un var runāt. Tā kā šādas operācijas nav ierastas arī Eiropā, mūsu mikroķirurgi pamatoti var lepoties visas Eiropas līmenī.

Dmitrijs Novikovs ir taksists ar stāžu un zina, cik neredzami mēdz būt velobraucēji. Tāpēc viņš, braucot ar savu riteni, bija uzvilcis gan atstarojošu vesti, gan aprīkojis braucamo ar visām iespējamām gaismām. Vienalga pērn martā Slokā viņu notrieca auto un aizbēga no notikuma vietas.

"Es redzēju vainīgā mašīnu ar visiem bojājumiem. Un es domāju – ja mašīnai ir tādi bojājumi, kādi bojājumi ir man... Paldies Dievam, ka esmu dzīvs!" atzīst pacients Dmitrijs Novikovs.

Mēnesis bezsamaņā, tālāk ilgi mēneši un daudz operāciju, lauztā kāja tiek dziedēta joprojām. Viena no avārijas sekām – kaklā ievietota traheostoma jeb mākslīgais elpvads.

"Elpot var, jā, bet nevar runāt," atceras Novikovs.

Sekoja smakšana un vairākkārtēja atgriešanās slimnīcā. Tagad šī problēma novērsta pilnībā. Deviņu stundu ilgā operācijā Rīgas Austrumu slimnīcā Dmitrijam rekonstruēja trahejas augšējo daļu.

"No pacienta kājas pārstādījām divus atsevišķus audu komponentus jeb lēverus. Ar pirmo mēs veicām trahejas iekšējo atjaunošanu - atjaunojām trahejas gļotādas daļu. Savukārt ar kaulu plātnīti mēs atjaunojām trahejas karkasu, kas nodrošina stabilitāti," stāsta Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas plastikas ķirurgs Jānis Zariņš.

"Tagad zinātne cenšas un tiecas, lai izveidotu audus, kas ir tuvi paša audiem, bet ir situācijas, kur to nevar, un traheja ir ļoti unikāls orgāns, kurai, vienkārši sakot, tādu rezerves daļu cilvēka ķermenī nav. Līdz ar to šī veida operācija bija interesanta ar to, ka mums izdevās izveidot līdzīgu audu transplantātu, kas zināmā mērā simulē vai atdarina, līdzinās trahejas audiem," skaidro Plastiskās un mikroķirurģijas centra vadītājs Kalvis Pastars.

"Latvijā pirmo reizi, un arī Eiropā, cik man zināms, nav daudz šajā jomā darīts. Tā kā ņēmām kaut kādu pieredzi no ārzemju kolēģiem, bet izpildījums ir pašu," norāda ārsts bronhoskopists Ainārs Zariņš.

"Tika iesaistīts tik daudz speciālistu, lai šādu operāciju realizētu, ka man tiešām ir prieks un gandarījums, ka mums tas ir izdevies, ka tā latiņa atkal tiek celta augstāk un atkal mēs ejam soli uz priekšu, neskatoties uz visām grūtībām, kas šobrīd ir veselības aprūpes sistēmā," saka Pastars.

Dmitrijam pirmā doma pēc operācijas bijusi – nopietni? Es atkal varu runāt?

Latvijā viņš tāds ir pirmais.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti