Ģimenes studija

Es piedzimu agrāk, jeb priekšlaikus dzimušo bērnu īpašā aprūpe

Ģimenes studija

LR2 programmu vadītājas Ivonnas Markelovas kartupeļu sacepums un taupības plācenīši

Pirmskāzu kursi - par un pret

Pirmkāzu kursu pilotprojekta pāri apmierināti ar nodarbībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai arī sabiedrībā valda dažādi viedokļi par pirmskāzu kursu nepieciešamību un lietderību, pirmie pieci pāri, kuri piedalījās pilotprojektā, atzinuši, ka tie bijuši lietderīgi, Latvijas Radio pavēstīja kursus apmeklējusī Marta Buša. Ar šīm pirmslaulības nodarbībām plānots samazināt lielo šķirto laulību īpatsvaru Latvijā.

Atdzimusi ideja par pirmskāzu jeb pirmslaulību kursu nepieciešamību un noslēdzies pilotprojekts pirmajiem pieciem pāriem. Ar šiem kursiem plānots ne tikai mazināt lielo šķirto laulību skaitu Latvijā un veicināt izpratni par ģimenes vērtībām - sabiedrības izglītotības līmenis varētu būt labāks jautājumos par to, kādas attiecības veidojas starp laulātajiem, dzīvesbiedriem, starp vecākiem un bērniem.

Lielai daļai sabiedrības ir virspusēja izpratne par to, kādas ir viņu tiesības un pienākumi, Latvijas Radio raidījuma "Ģimenes studija" diskusijā par pirmslaulību kursiem vērtēja Tieslietu ministrijas (TM) pārstāve Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere.

Programma sākotnēji orientēta uz pāriem, kas iesnieguši iesniegumu Dzimtsarakstu nodaļā un vēlas noslēgt laulību. TM pārstāve norāda, ka programmai vajadzētu būt pieejamai jebkuram, kuram tā nepieciešama. Šobrīd ir noslēdzies pilotprojekts, kurā kopā ar vīru piedalījās Marta Buša. Viņi bija starp pieciem pāriem, kas piedalījās pilotprojektā. Jaunais pāris apguvis zinības, kuras nākotnē piedāvās iecerētie kursi, un raidījumā "Ģimenes studija" atzina, ka tie bijuši lietderīgi. Viņa atzinīgus vārdus teica gan par lekciju bērnu plānošanā un audzināšanā, gan ģimenes tiesiskajos aspektos.

Bezmaksas un vairāku moduļu kursi plānoti kā brīvprātīgi. TM labprāt arī turpmāk saņems ierosinājumus un vērtējumus par šiem kursiem un to nepieciešamību. Kursus apmeklējusī Marta Buša norādīja, ka tie ir vērtīgi arī tāpēc, ka laulātie kursos aizsāktās tēmas turpina arī mājās pēc tiem. Lai arī pirms tam bijusi ilgstoša kopdzīve, iespējams, ka jaunā sieva pēc kāzām uzskata, ka vīram, piemēram, jānopērk viņai automašīna, kamēr vīrs tā neuzskata. Šo kursu laikā iespējams izrunāt šādus jautājumus, lai nerastos liekas nesaskaņas un pārpratumi.

Ģimenes budžeta plānošana un finanses varētu būt viena no pieprasītākajiem lietām piedāvātajos kursos. "Šīs lietas, ko programma piedāvā, ir svarīgas jebkuram indivīdam, ne tikai tam, kurš gatavs stāties laulībā. Noderīgas tiem, kas dzīvo kopdzīvē un vēl nav aizdomājušies par to, slēgt vai neslēgt laulību, arī tiem, kas jau dzīvo laulībā un saprot, ka ar finanšu pratību viss nav kārtībā vai īsti netiek galā ar bērnu audzināšanu," uzskata Solvita Saukuma-Laimere.

Noderīgi ir arī izrunāt jautājumus par darbībām laulības šķiršanas gadījumā, kad katrai pusei ir jāzina, kā rīkoties. Liela daļu bērnu dzimst ārpus laulības un šie kursi plānoti, lai stiprinātu ģimenes institūciju.

Pāriem, kuri laulību slēdz baznīcā, līdzīgi kursi jāapmeklē pie mācītāja, kur sarunu ceļā tiek izrunāti dažādi jautājumi par plānoto kopdzīvi. Mācītājs var palīdzēt saprast to, kā audzināt bērnus, jo tie nākotnē veidos sabiedrību. 

Kaut arī dzirdēti iebildumi par ģimenes formalizēšanu ar laulību līgumiem un finanšu plānošanu, raidījumā "Ģimenes studija" tika arī spriests, ka ģimenē daudzas lietas ir vairāk racionālas nekā impulsīvas un neapspriežamas. Tikmēr sabiedrībā turpinās diskusijas par to, cik jēgpilni būs šādi kursi pirms laulībām, un viedokļi joprojām ir atšķirīgi. Viens no tiem, ka kursiem jābūt pa lielu samaksu, lai cilvēki tos novērtētu un gribētu apmeklēt, pretējā gadījumā, viss, ko piedāvā valsts, ir sabiedrībai uzspiests un no tā ir jāizvairās, vērtēja Nacionālā teātra aktieris Kaspars Aniņš, kurš pats pirms laulības slēgšanas bijis uz sarunām pie mācītāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti