4. studija

Valsts ierēdņu vēstules

4. studija

Pavasaris atklāj mīnu lauku

Piespiedu ārstēšana no alkoholisma

Piespiedu ārstēšana no «zaļā pūķa» – cik efektīva cīņā ar alkoholismu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Katru dienu Latvijā 10% no iedzīvotājiem lieto alkoholu, un arī kaimiņvalstī Lietuvā situācija acīmredzot nav labāka. Lietuvieši sarosījušies un iesnieguši Seimā ierosinājumu atjaunot valstī piespiedu ārstēšanu no alkoholisma. Padomju laikos jau bijusi piespiedu ārstēšana, tomēr par labiem rezultātiem vismaz Latvijā atsauksmju nav.

Mūziķis Normunds Jakušonoks atzīst, ka šī ir bijusi diezgan liela problēma gan viņam pašam, gan viņa amata brāļiem. "Tā ir cīņa ar vējdzirnavām, jo, ja cilvēks pats nevēlās no tā tikt vaļā, tad neko nevar izdarīt – pat ar piespiedu metodēm."

To atzīst arī valsts SIA "Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs" (RPNC) Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna:

"Jāsaka tā, ka nevienā laikā – ne padomju laikos, ne arī tagad – piespiedu kārtā neko nevar izārstēt."

Bet ko darīt, ja mūsu valstī alkoholisms ir problēma? Kā vest pie prāta tos ļaudis, kuri šajā purvā grimst aizvien dziļāk un dziļāk?

"Pēdējā laikā ļoti liels skaits ir tieši to pacientu, kas [centrā] stājas alkohola reibumā. Reizēm tas ir ļoti smags alkohola reibums. Pieņemsim, pirms dažām dienām iestājās 25 gadus vecs puisis ar 7,3 promilēm," atzina RPNC Narkoloģiskās palīdzības dienesta stacionāra virsārste Sarmīte Skaida.

Pie septiņām promilēm puisis ticis, dzerot alkoholu ar draugiem veselu mēnesi. Pēc tam ar "ātro palīdzību" teju vai bez dzīvības pazīmēm jaunais vīrietis nonācis slimnīcā.

"Alkoholisms ir slimība, un daudzi to nesaprot," teica mūziķis Jakušonoks, norādot, ka cilvēks viens pats ar alkoholisma problēmu nevar tikt galā. "Ir vajadzīgs blakus vismaz kāds cilvēks, kas tevi atbalsta."

Viena no problēmām ir tā – pat ja cilvēks grib ārstēties, viņš to nevar izdarīt, ja nav finanšu, un "zaļais pūķis" turpina plosīties.

"Tie cilvēki, kas dzer, viņi dzer točkās. Es arī pats zinu, kur tās točkas ir. Zinu, ka policijas darbinieki tās never ciet," teica mūziķis. "Tas arī viens no punktiem – kamēr tās točkas būs un kamēr par santīmiem dabūs to indi, tikmēr arī tā būs."

Arī RPNC Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Stirna atzīst, ka valsts nauda tiek tērēta ārstēšanai no alkoholisma, par alkohola reibumā sastrādāto nelikumību novēršanu un citam.

"No vienas puses, mēs rēķinām, kādi ir līdzekļu ieņēmumi no alkohola tirdzniecības, bet, no otras puses – vai mēs daudz rēķinām, cik mēs iztērējam saistībā ar alkohola patēriņa pieaugumu," sprieda Stirna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti